Şirket Haberleri

INOMERA Akıllı telefonlardan e-ticaret yaptırıyor

INOMERA
Akıllı telefonlardan e-ticaret yaptırıyor

inomeraInomera Arge ve Bilişim Hizmetleri A.Ş. 2008 yılında yenilikçi yazılım ürünleri geliştirmek ve başta telekom ve mobil internet sektörleri olmak üzere yurtdışı ve yurtiçi pazarlara sunmak amacıyla kuruldu. Boğaziçi ve İstanbul Teknik üniversitelerinde mühendislik eğitimi alan Kaan Bingöl ve Ahmet Başaran tarafından kurulan firma, bugüne kadar üç proje geliştirdi. Projelerden ikisi bulut bilişim ve mobil uygulamalar ve servisler alanında. Netmera.com, iPhone ve An-droid mobil uygulamalarının geliştirilmesini çok kolaylaştıran ve hızlandıran bulut bilişim hizmetleri sağlıyor. Platform tüm dünyadan 500 mobil yazılım geliştirici ve büyük bir telekom operatörü tarafından kullanılıyor. Teknoparkta geliştirilen diğer proje mobil operatörlerin farklı servislerin (SMS tabanlı içerik servisleri’ ve benzerleri veya akıllı telefonlar üzerinden sunulan hizmetler) abonelerinin, fiyatlandırma ve ücretlen-dirme hizmetlerinin yönetimini sağlıyor.

Üçüncü proje ise, bir mobil e-ticaret uygulaması. Çözüm, iPhone, iPad, Android, Blackberry, Nokia vb. tüm akıllı telefon ve mobil cihazlardan e-ticaret yapılmasını sağlıyor. Migros ve Turkcell gibi Türkiye’nin önde gelen perakendecileri ve operatörleri tarafından kullanılıyor. Kaan Bingöl, geliştirdikleri servislerle mobil uygulamalar yaparken depolama sorununu ortadan kaldırdıklarını belirtiyor. 2012 yılı itibariyle 2.5 milyon TL ciroya ulaştıklarını belirten Bingöl, bunun yüzde 35’inin Almanya ve İngiltere gibi ülkelere yapılan ihracattan geldiğini söylüyor.


Firma başta İngiltere ve Almanya olmak üzere batı Avrupa pazarlarında yaygınlaşmak için yatırımlarını sürdürüyor. Ürün ve hizmetleri Ortadoğu ve Balkan-lar’da Suudi Arabistan, Filistin, Arnavutluk gibi ülkelerin telekom operatörleri ve finans kurumlan tarafından kullanılıyor. Firmanın 2012 yılı ihracatı 500 bin dolar düzeyinde oldu. Inomera, 2014 yılında dünyanın en hızlı büyüyen akıllı telefon pazarı olan Asya piyasasına giriş yapmaya hazırlanıyor. Şirketler hakkında paylaşımların bulunduğu şirket haberleri kategorimizide inceleyebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu