Şirket Haberleri

İngilizler Türkiye’de akıllı telefon üretecek

Ingiltere merkezli Meridian Group bünyesindeki mobil akıllı cihaz şirketi FLY Mobile, Türkiye’de distribütörü olan Eko Grup ile birlikte yeni bir şirket kurdu. Yeni şirket Türkiye’de akıllı telefon üretecek. Dk başta üretimin yüzde 25’inin Türkiye’de yapılması, bu oranın zamanla yüzde 50’ye kadar artırılması planlanıyor. Üretimde en yakın iş ortağı ise Ne taş olacak gibi gözüküyor.


Türkiye’deki akıllı mobil telefon pazarındaki rekabete, özellikle 1000 TL altı B marka kategoride yeni markalar girmeye ve iddialı yatırımlar yapmaya başladı. İngiltere merkezli Meridian Group bünyesindeki mobil akıllı cihaz şirketi FLY Mobile, geçen yıl Türkiye pazarına giriş yapmıştı. Şimdi Türkiye pazarında distribütörü olan Ekşioğlu ailesine ait Eko Grup ile yüzde 49’a yüzde 51 olarak ortak yeni bir şirket kuruldu. Böylece daha farklı bir yapılanmaya giden FLY Mobile, faaliyet gösterdiği 60 ülke arasında ilk defa bir pazarda yerli sermaye ile ortak oluyor. Yeniden yapılanma ile beş kişilik yönetim kurulunda üç Türk ve iki İngiliz bulunuyor. Şu an 12 kişi olan Türkiye ekibi ise 32’ye çıkıyor.

FLY Mobile

ÜRETİM YAPACAK

Konu hakkında konuştuğumuz FLY Mobile Genel Müdürü Bilgin Demir, geçen yıl Eko Grup’un distribütörlüğü aracılığıyla girdikleri Türkiye pazarında joint venture (ortak girişim) oluşturarak yeni bir şirket yapılanmasına gittiklerini ifade ediyor. Bunda önümüzdeki dönemde telefon üretimini Türkiye’de yapma isteklerinin etkili olduğunu ifade eden Bilgin Demir, şunları söylüyor: “Akıllı telefon pazarında Türkiye’deki oran yüzde 95’e ulaşacak. Burada özellikle bizim yer aldığımız B marka pazar yükselen bir trende sahip. Burayı konumlayarak hükümetten gelecek teşvik kanunu ile birlikte üretimi Türkiye’de gerçekleştirmek istiyoruz. Yıl sonuna kadar teşvikle ilgili kanunun çıkmasını bekliyoruz. Vergi avantajına göre üretimin yüzde 2 5’ten başlayarak yüzde 50’ye kadarını burada yapma hedefimiz bulunuyor.”


Üretim için yurtdışından bir ekip gelip incelemelerde bulundu ve Fox-conn, Vestel ve Netaş ile görüştü. FLY Mobile markası ile üretim için en yakın iş ortağı ise Netaş olarak gözüküyor.

SATIŞ HEDEFİ ARTTI

Geçen yıl Türkiye pazanna 100 bin adet cihaz sevk eden şirket, bu yıl ise 200-300 bin arası satış hedefliyor. Geçen yıl 25 milyon dolar olan Türkiye’deki cironun ise bu yıl 50-70 milyon dolar arasına çıkarılması hedefleniyor. Üretimle birlikte Avrupa’ya ihracat konusunda Türkiye pazannın da konumlanması planlar arasında. Bilgin Demir, “FLY Mobile’ın Kazam adlı ikinci bir markası var. Onun sevkıyatını Türkiye’den Avrupa’ya yapabiliriz. Bu noktada lojistik ve kalite yatınmla-n da yapmamız gerekecek” diyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu