Şirket Haberleri

İGA Havalimanı işletmesi

TÜRKİYE, son yıllarda hava kargo taşımacılığında önemli bir merkez haline geldi. Stratejik konumu, Türk Hava Yolları’nın kargo alanında da ciddi yatırımlar yapması ve ülkenin gelişen ekonomisi, bu sürecin üç temel nedeni oldu.


İstanbul’da inşa edilecek yeni havalimanının dünyanın en büyük kargo merkezlerinden biri olarak planlanması da bu sürece çok önemli bir ivme kazandıracak. Yapımı devam eden yeni havalimanında bir milyon metrekarelik alan üzerinde “Kargo Şehri” kurulacağını belirten İGA Havalimanı işletmesi A.Ş. CEO’su Mertol Genç, Kargo Şehri’nde antrepolar, acente binaları, gümrük ofisleri gibi tüm lojistik operasyonların bir arada gerçekleştirilebileceği çok fonksiyonlu, yaşayan bir alanın yer alacağını belirtiyor.

İGA Havalimanı işletmesi

“ilk fazda yıllık çevrilebilecek hava kargo tonaj kapasitesi 5 milyon ton olarak planlanıyor” diyen Genç, ikinci ve üçüncü fazların devreye girmesiyle kargo kapasitesinin yıllık 6 milyon tona kadar çıkmasının öngörüldüğünü söylüyor.


Kargo Şehri, aynı anda 30’un üzerinde geniş gövde kargo uçağının yanaşabileceği şekilde inşa edilecek. Sistem, antrepolar, yolcu terminalleri, uzak park alanları, pist ve taksi yollarının altından geçerek hava tarafı servis tünelleri ile kusursuz olacak şekilde planlanıyor.

Kargo Şehri’nde çalışanların ve iş amaçlı bu bölgeyi kullananların işlerini ve hayatlarını kolaylaştıracak alanların yer alacağına dikkat çeken Genç, “Bankacılık hizmetleri, dükkânlar, araç ve tır otoparkları, test laboratuarları gibi hizmetler de yer alacak. Trafik sıkışıklığı yaşanmaması için yolcu ve çalışanların kargo şehrine ayrı bir yoldan ulaşımı sağlanacak. Tüm bu özellikleriyle İstanbul’un yeni havalimanı, kargo ve lojistik anlamda dünyanın sayılı merkezleri arasında yer alacak” diyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu