Şirket Haberleri

Holdinglerin 2016 Planları

Holdingler 2016’ya umutlu giriyor. Yavaş büyüme, asgari ücretteki artış, yükselen dolar kuru, ihracat performansının düşmesi gibi birçok zorlu dönemece rağmen 2016 yılı bütçe planlarını oluşturan 25 büyük holdingin önemli bir kısmı çift haneli büyüme hedefliyor. Holdinglerin büyük kısmı yatırımlara da aynen devam etmeyi planlıyor. 25 dev holding 20l6’da yaklaşık 5 milyar TL’lik yatırıma imza atacak ve 30 bin kişiye yeni istihdam sağlayacak.

Siyasi risklerin yükseldiği ve ekonomide beklenen büyümenin bir türlü yakalanamadığı zorlu 2015’in ardından gözler 2016 yılına çevrildi. Hükümetin yüzde 4 büyüme hedeflediği 2016 yılında ekonominin önde gelen aktörleri olan holdinglere planlarını sorduk. Siyasi belirsizlikler, yavaş büyüme, asgari ücretteki artış, yükselen dolar kuru, ihracat performansının düşmesi gibi birçok zorlu dönemece rağmen 2016 yılı bütçe planlarını oluşturan 25 büyük holdingin önemli bir kısmı çift haneli büyüme hedeflerken, yatırımda da frene basmayı düşünmüyor. Türkiye’nin önde gelen 25 holdinginin Ekonomist’e yaptıkları değerlendirmelere göre, büyüme ve yatırımda performans yükselmekle kalmayıp istihdamda da yukarı yönlü bir tabloya imza atılacak.

Holdinglerin 2016 Planları

25 holding 2016 planlannda 5 milyar TL’nin üzerinde bir yatırıma imza atmayı hedefliyor. Bu yatırımların önemli bir kısmı enerji, sanayi ve perakende sektörlerinde yoğunlaşacak. Bu yatırımların yeni istihdam hedeflerine de önemli bir katkısı olacak. Yaptığımız araştırmaya göre holdingler yeni işe alımları sürdürerek, 2016 yılında yaklaşık 30 bin kişiye daha istihdam sağlayacak.

CAZİP FIRSATLAR VAR

Odeabank Ekonomik Araştırmalar ve Stratejik Planlama Müdürü Şakir Turan, 2016’da fınansal piyasalardaki oynaklık ve düşük değerlemeler nedeniyle cazip firma ve sektörlerin bulunabileceğine dikkat çekiyor. Türkiye ekonomisinin 2015’i görece yüksek bir büyümeyle tamamladığını, 2016’da ise daha güçlü bir performans sergileyebileceğini ifade eden Turan, şöyle konuşuyor: “Büyümeye hem iç talepten hem de dış talepten gelecek katkının 2015’e göre daha yüksek olacağını hesaplıyoruz. Demografik unsurların yanında Hükümetin Eylem Plam’ndaki adımların iç talebi desteklemeye devam etmesini bekleyebiliriz. Dışarıda ise jeopolitik riskler derinleşmediği sürece destekleyici konjonktür sürebilir. Avrupa ekonomilerinde ılımlı da olsa devam eden büyüme süreci, İran’ın dünya pazarlarına açılması, ihracatçı sektörleri destekleyebilir.”

SATIN ALMALAR ARTABİLİR

EY Türkiye Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı Müşfik Cantekinler, Türk holdinglerinin yakın dönemde büyüme stratejisi kapsamında hem pazar hem de ürün çeşitlendirme yöntemine önem verdiğine dikkat çekiyor. Cantekinler, “Bu stratejinin bir parçası olarak özellikle Avrupa’da olmak üzere yakın coğrafyada şirket ve marka satın alımları yoluyla büyüme stratejisi holdinglerin ajandasında önemli bir yer tuttu. Bu stratejinin 2016 yılında ve sonrasında da artarak devam edeceğini öngörüyoruz” diyor. Cantekinler, holdinglerin yurtdışında ihracat pazarlarını çeşitlendirmeye, yurtiçinde ise daha fazla müşteri merkezli olmaya odaklanacaklarını dile getiriyor.

100 BİNİ AŞABİLİR

Yatırım bütçesiyle dikkat çeken gruplardan biri Koç Holding. Geçen üç yılda 20 milyar TL’lik yatırım hamlesi gerçekleştiren Koç Holding, bundan sonraki süreçte de yatırımda hız kesmeyeceğinin sinyalini verdi. CEO Levent Çakıroğlu’nun bütçe planına kaptanlık ettiği bu dönemde grubun yıllık ortalama 2 milyar dolarlık bir yatırım hedefi bulunuyor.

Bu yatırım planlamasının istihdama yansıması ise yine yüksek olacak gibi. 2015 yılının dokuz aylık döneminde cirosunu 51,3 milyar TL’ye taşıyan holdingin bu dönemde çalışan sayısı ise 6 bin 348 kişi artış göstererek 94 bin 513 kişiye ulaştı. Levent Çakıroğlu, yatınmlarla birlikte 2016 yılında da istihdam artışının süreceği mesajını veriyor. Bu hedeflerle büyük ihtimalle Koç Holding’in istihdamda 100 bini aştığını bu yıl göreceğiz.

BÜYÜMEYE ODAKLANACAK

Türkiye’nin en büyük gruplarından biri olan Sabancı Holding’in yönetim kurulu başkanı Güler Sabancı, yeni yıl mesajında 2015’in seçim ve geçiş, 2016’nın ise yönetme ve çalışma yılı olduğunu kaydediyor. 2015’in risk yönetimiyle kapanan bir yıl olduğunu aktaran Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul ise buna rağmen ilk dokuz ayda 22 milyar TL ciro ile kârlılığı yüzde 17 artırmayı başardıklarını anlatıyor.

Grubun 2016 planı büyüme üzerine kurulu. 2016’da gerek organik gerekse inorganik yatırımlarla daha fazla büyümeye odaklanacak olan holdingin bu süreçte enerji alanında Tufanbeyli’deki linyit santralinin devreye girmesi bekleniyor. Bu önemli gelişmenin ardından Bandırma’da da ikinci doğalgaz santrali devreye alınacak. Böylece grup için 2016 bir anlamda önemli enerji yatırımlarının tamamlandığı ve meyvelerinin toplanacağı bir dönem olacak. Perakende tarafında kârlılık anlamında daha iyi sonuçlar bekleyen grubun çimento alanında ise yurtdışında bir satın alma-yapması bekleniyor.

BOYNER BİN KİŞİ ALACAK

2015 yılında perakende sektörü yüzde 10 civarında büyürken bu alanın en büyük temsilcilerinden biri olan Boyner Grup yılı yüzde 15 büyümeyle kapattı. 2016 planlarını Ekonomist’e değerlendiren Boyner Grup Finanstan Sorumlu Başkan Yardımcısı Türkay Tatar, bu yılın da jeopolitik zorluklarla başladığına dikkat çekiyor. Tatar, “Yeni zorluklarla karşılaşmazsak 2016’nın ekonomik olarak 2015’ten daha iyi bir yıl olmasını bekliyoruz. Boyner Grup olarak 2016’da verimli büyümeye odaklanacağız” diyor.

Grubun toplamda 12 bin çalışanı olduğunu belirten Türkay Tatar, bu yıl ise bin kişiyi işe almayı planladıklarını söylüyor. 2016’da tüm şirketlerde kârlı büyüme hedefiyle çalışacaklarını kaydeden Tatar, 2016 büyümesinin yüzde 20’nin üzerinde olmasını beklediklerini de sözlerine ekliyor.

YATIRIM FIRSATI KOVALAYACAK

Perakende sektöründe geçen yıl yaptığı dev satın alma ile dikkatleri üzerine çeken Anadolu Grubu, 19 ülkedeki 85 şirketinde 50 bin çalışanıyla etki alanı geniş gruplardan biri. 34 farklı uyruktan çalışanı olan grup 2015 yılında verimliliğe odaklandı. Bu yıl ise verimliliği sağlayacak yeni yatırım fırsatlarının kovalanacağı bir yıl olacak. Grup 2016 yılında mali planlamalarını yüzde 10 büyüme üzerine yapmış durumda.

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, tüm zorluklara ve belirsizliklere karşın doğru kararlar almayı sürdürebilmenin ve stratejiler belirleyebilmenin önemine vurgu yapıyor. Özilhan, “Dünyanın karşılaştığı belirsizlikleri grubumuzda en iyi şekilde yönetme konusunda 2016 yılı bizim için önemli bir yıl olacak. Bu doğrultuda 2016’da grubumuza verimlilik sağlayacak yeni yatırım fırsatlarını gözlemeye devam edeceğiz” diye konuşuyor.

SATIN ALMAYA DEVAM

Geçen beş yıllık süreçte global ölçekte yaptığı satın almalarla Türkiye’nin en aktif gruplarından biri şüphesiz Yıldız Holding oldu. Ana iş kolunu atıştırmalık olarak tarif eden Yıldız Holding, Godiva’yı ve ardından United Biscuits’i satın alarak bu alanda global bir oyuncuya dönüştü. Dört kıtada, 4 milyar tüketicinin yaşadığı bir coğrafyada faaliyet gösteren grubun 14 ülkede yer alan 77 fabrikasında çalışan sayısı 49 bine ulaştı. Grup Belçika ve İngiliz menşeili marka alımlarının ardından 2016 yılında ise Afrika ve Uzakdoğu’dan küçük ölçekli alımlar yapabileceğinin işaretini veriyor.

Yıldız Holding İcradan Sorumlu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Cem Karakaş, 2015 yılının brüt ve net satışlarda önceki yıla kıyasla yüzde 16 büyümeyle kapandığını belirtiyor. Karakaş, şöyle konuşuyor: “Ana pazarımız Türkiye ve İngiltere de dahil olmak üzere mevcut pazarlarımızdaki işlerimizi geliştirirken, bu pazarlardaki tecrübemizi ise yeni pazarlara taşımayı hedefliyoruz. 2016 yılı için öncelikli hedefimiz organik büyümeden yana olmakla birlikte, özellikle Afrika ve Uzakdoğu’da yapacağımız küçük ölçekli alımlarla bir miktar inorganik büyüme de öngörebiliriz. Ayrıca yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Sadece ana işimiz atıştırmalık kategorisinde yıllık yatınm rakamımız 200 milyon dolar.”

OTOMASYONA YATIRIM

İzmir merkezli Yaşar Grubu, 2016 yılı için temkinli iyimser bir beklenti içinde. Ana iş kolları gıda, içecek ve boya sektörlerinde büyümeye odaklanacak olan Yaşar Holding, 2015’i 4,3 milyar TL konsolide ciro ile kapatırken 2016 için yüzde 10-15 arasında bir büyüme planladı.

Yaşar Holding İcra Kurulu Başkanı Mehmet Aktaş, bu yıl ağırlıklı olarak gıda, içecek ve boya sektörlerinde kapasite artışına yönelik otomasyon ağırlıklı yatırımlar yapacaklarını belirtiyor. Aktaş, yurtiçi pazarın yanı sıra yurtdışı pazarlarda da büyümeyi sürdüreceklerini dile getiriyor.

4 BİN YENİ İSTİHDAM

Türkiye’nin en büyük müteahhitlik gruplarından biri olan Limak Grubu, zor bir yıl olmasına rağmen

2015 yılını ciddi bir büyümeyle kapattı. 2015 yılında yüzde 25 artışla yaklaşık 3,8 milyar dolar ciroya ulaşan Limak’ın bu yüksek gelir artışında Yeniköy-Kemerköy hidroelektrik santralleri ve çimento fabrikalarındaki kapasite artışlarının devreye girmesi etkili oldu.

2016 yılında ciroyu 4,5 milyar dolara yükseltmeyi hedeflediklerini söyleyen Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, tüm iştiraklerle birlikte 42 bin civarında olan çalışan sayısına yaklaşık 4 bin kişi daha eklemeyi öngördüklerini de belirtiyor. Bu yıl yatırımda da frene basmayacaklarını ifade eden Özdemir, enerji, çimento, inşaat ve altyapı alanlarında, üçüncü havalimanı ve elektrik dağıtım projeleri de dahil edildiğinde toplam 3,7 milyar dolarlık yatırım öngördüklerini aktarıyor.

HEDEF KÂRLI BÜYÜME

Doğan Holding de iki seçimli ve çalkantılı geçen 2015’in ardından 2016 yılına iyimser giren gruplardan biri. Grup, siyasi istikrarın beraberinde getireceği ekonomi ve hukuk alanındaki reformlara ilişkin atılacak adımlarla Avrupa Birliği ile tekrar gelişmeye başlayan ilişkilerin ekonomi alanında olumlu sonuçlan olmasını bekliyor. Doğan Holding, bu süreçte kârlı büyümeye odaklanacak. Grup, 2016’da bulunduğu sektörlerde özellikle kârlılık alanındaki iyileşmenin sürmesini, başta enerji sektörünün katkısıyla büyümenin devam etmesini bekliyor. Grupta büyümenin önkoşulunu kârlılık oluşturuyor.

ENERJİ ODAKLI YATIRIM

Ana işi tekstil olan Sanko Holding 2016 yılında yüzde 5-10 arasında bir büyüme planlıyor. Geçen yılı 2 milyar dolar ciro ve 14 bin çalışanla kapatan Sanko Holding, genel olarak yavaş büyüyen bir ekonomi beklese de, yaptığı yatırımların meyvesini toplayacağı 2016’da ağırlıklı enerji sektörü olmak üzere yatırımlarını sürdürecek.

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Konukoğlu, 2016 yılı planları hakkında şunları anlatıyor: “2016 yılında sakin ve yavaş bir ekonomi olacak. 2016 yılı 2015’ten çok faklı da olmayacak, hatta tekrarı gibi olacak. Fakat biz bütçelerimizde yüzde 5-10 arası büyüme planladık. Burada kurlar büyüme oranlarımızı zaman zaman değiştirse de grubumuz için büyüme trendinin sürmesini bekliyoruz.”

CİRO YÜZDE 15 ARTACAK

Ana faaliyet alanı mücevher sektörünün yanı sıra enerji, finans, eğitim ve lojistik sektörlerinde yatırımları olan Altınbaş Holding, geçen yılı çift haneli büyümeyle kapatan gruplardan biri oldu. Bu büyümeyle 2015 yılında 8,9 milyar TL’lik ciro elde etti. Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vakkas Altınbaş, 2016 yılının da 2015’tekine benzer büyüme oranlarıyla kapanacağım öngörüyor. Altınbaş, mağazalaşma sürecinin olumlu katkılarını yaşamaya devam edeceklerini ve 2016 yılında ciroyu yüzde 15 artıracaklarını dile getiriyor.

AFRİKA PAZARINDA GÜÇLENECEK

Demir-çelik sektörünün dev ismi Tosyalı Holding, yatırım ve büyüme odaklı bir 2016 planı hazırlamış durumda. 2015 yılını 3,5 milyar dolar ciro ile kapatan grup 2016’da ise 4 milyar dolar ciroya koşacak. 2016 yılında 850 milyon doların üzerinde ihracat hedefi koyan Tosyalı Holding’in yönetim kurulu başkanı Fuat Tosyalı, demir-çelik sektöründe yatırımlara ara vermeden devam ettiklerini söylüyor. Bugüne kadar Türkiye’de hiç üretilmeyen ‘boyuna dikişli LSAW boru’ üretimi için yatırım kararı aldıklarını kaydeden Tosyalı, “Boyuna dikişli LSAW boru için 2016’da başlayacak yatırımın sadece bir yıl içinde tamamlanmasını planlıyoruz” diyor.

Tosyalı Holding, Cezayir’deki üçüncü etap yatırımına devam edecek. İthal kömür enerji yatırımı, liman yatırımı ve güneş enerjisine yönelik yatırımları sürecek.

RUSYA VE TERÖRDE ÇOZUM

2016 yılının Türkiye’nin jeopolitik konumu nedeniyle önemli gündemlerin yaşandığı bir yıl olacağını belirten Alarko Holding CEO’su Ayhan Yavrucu, iş dünyası olarak Doğu’daki terör olaylarında ve Rusya krizinde çözüm yoluna girilmesini istediklerini kaydediyor. Ekonomi açısından bu iki kıskaçta çözüme gidilirse 2016 yılının başarılı bir performansla kapanacağını öngören Yavrucu, grubun büyüme planlarında ise yurtdışındaki performansının büyük ölçüde etkili olacağını belirtiyor.

Ayhan Yavrucu, genel olarak Türkiye ekonomisinin 2016 yılında yüzde 3,5-4 arası bir büyüme gerçekleştirmesini beklediklerini söylüyor. Yavrucu, grubun ise mali planlarında yüzde 9-10 arası bir büyümeye odaklandığını ifade ediyor. Yatırımda frene basmayacaklarını ve enerjiye 200 milyon dolarlık bir yatırımı gündeme alacaklarını belirten Yavrucu, bu doğrultuda 10 bin kişi olan istihdamı yeni alımlarla yükselteceklerini söylüyor.

YATIRIM SÜRECEK

Boydak Grubu, 2015 yılını 6,7 milyar TL ciro ile kapattı. 2016 yılında ise ciroyu 7,3 milyar TL’ye taşımayı hedefliyor. 2016 yılında 200 milyon dolarlık yatırımı da gündemine aldı. Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, özellikle enerji sektöründe devam eden uzun dönemli yatırımların yanı sıra mobilya sektöründe hem üretim hem de lojistik alanında önemli yatırımları gündeme alacaklarını belirtiyor. Boydak, bu yatırımlarla 13 bin 800 olan istihdama bin 800 kişi daha ekleyeceklerini kaydediyor.

Jeotermal ve rüzgar enerjisine yaptığı yatırımlarla dikkatleri çeken Güriş Holding, bu dönemde yeni bir sektöre de girdi. Enerjide planladığı kapasiteye ulaşan Güriş, madencilik sektörüne yaptığı yatırımın da katkısıyla 2016 yılında 1 milyar 150 milyon dolarlık ciro hedefliyor. Güriş Genel Müdürü Müşfik Yamantürk, “2014 yılına göre ciromuz yüzde 27 oranında arttı. 2015 yılı sonu ciromuz 820 milyon dolar civannda olacak. Toplam istihdamımız 4 bin 750 kişiyi buldu.

2016 ciro hedefimiz 1 milyar 150 milyon dolar. İstihdam hedefimiz 5 bin 500 kişi” diyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu