Şirket Haberleri

Güllüoğlu’ndan iki yeni fabrika

Baklavacı Güllüoğlu, iki yeni fabrika yatınım yaptı. Yakında Osmanlı şerbeti üretmeye başlayacak olan şirket, bu üründe yıllık 5 milyon litre satış hedefliyor. Baklavacı Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkam Nejat Güllü, Şanlıurfa’da da bir yağ fabrikası kurduklarım söylüyor. Güllü, üretimde artık sadece kendi ürettikleri ara ürünleri kullandıklarını belirtiyor.


Faaliyetlerini üç ayn koldan yürüten Güllü Ailesi’nden Nejat Güllü’nün sahibi olduğu Baklavacı Güllüoğlu, art arda iki farklı fabrika yatırımı yaptı. 2 milyon TL’lik yatırımla Bursa’da Osmanlı saray içecekleri üretmeye hazırlanan şirket, Şanlıurfa’da 5 milyon TL’lik yatırımla kurduğu yağ fabrikasıyla da tereyağı ve peynir üretimine geçti.

Baklavacı Güllüoğlu

Bursa’da şerbet üretimi için 2 bin m2’lik bir fabrika kuran Baklavacı Güllüoğlu’nun yönetim kurulu başkanı Nejat Güllü, aylık 600 bin litre kapasiteli bu fabrikadan yılda 5 milyon litre satış yapmayı hedeflediklerini söylüyor. Şirket, ilk aşamada sadece kendi mağazalannda satmak üzere üretmeyi planladığı içecekleri, beklenenden çok fazla rağbet görmesi ve yoğun talep gelmesi nedeniyle yurtdışı mağazalarına da göndermeye karar verdi. Yaklaşık 40 kişinin istihdam edileceği fabrika nisan ayı başı itibariyle üretime başlayacak. Üretilecek ürünler, hem Güllüoğlu’nun yurtiçi ve yurtdışı mağazalarında hem de Macro Center’da satışa sunulacak.

Nejat Güllü, “Bu ürünlerde glikoz, şeker, aroma, asit, koruyucu madde gibi katkı maddeleri kullanmıyoruz. Birçoğunu Stevia denilen bir bitkinin yapraklarından elde edilen prebiotik lifli özle tatlandınyoruz.

Şeker hastalan dahil, şeker tüketiminden kaçınırsak isteyen herkesin rahatlıkla tüketebileceği içecekler üretiyoruz diye konuşuyor.

YAĞ VE PEYNİR ÜRETİYOR

Güllüoğlu’nun yatırımı bununla sınırlı değil. Üretimlerinde tamamen kendi ürettiği ara ürünleri kullanmak istedikleri için Şanlıurfa’da 5 milyon dolar yatırımla bir süt ve yağ fabrikası kurduklarını söyleyen Nejat Güllü, şu bilgileri veriyor: “60 bin dişi koyu-numuz var. Geçen yıl Ceylanpınar Devlet Üretme Çiftliği’nin süt alım ihalesine girerek tüm koyun sütünün yıllık olarak alimini gerçekleştirdik. Tek amacımız kullandığımız tereyağının standardını muhafaza etmek olduğu için bunu yaptık. Fakat bir miktar süt fazlamız olduğu için bunun bir kısmıyla gene kendi su böreğimizde kullanmak üzere peynir yapmaya başladık. Artanını da parmesan peynir yapmalan için Italyanlara satıyoruz. Bu fabrikada günlük 30 ton süt işliyoruz.”


21’i yurtiçinde, ll’i yurtdışında olmak üzere toplam 32 şubesi olan Baklavacı Güllüoğlu, önümüzdeki aylarda Dubai ve Viyana’da yeni şubeler açarken KKTC’de de üçüncü şubesini açacak. Nejat Güllü, ABD’de beş şubelerinin bulunduğunu ve bu ülkede büyümeyi planladıklannı söylüyor. Güllü, uzun vadede ABD’de 50, Avrupa’da 50 ve yakın coğrafyada 50 olmak üzere 150 yeni şube açacaklarını belirtiyor.

Uzakdoğu’ya açılıyor

Şu anda 600 kişiye istihdam sağladıklarını ifade eden Nejat Güllü, 2014 yılım 40 milyon TL ciro ile kapattıklarını söylüyor. 2015 yılında şube sayısındaki artış ve yeni yatırımların etkisiyle 50 milyon TL ciro hedeflediklerini belirten Güllü, “Günlük 5 ton baklava kapasitesine ulaştık. Yurtdışıyla ilgili hedeflerimiz büyük. Uzakdoğu ve Hindistan’dan ciddi öneriler geldi. Değerlendirmeye atmak durumunda kaldık. Çok büyük bir olasılıkla Uzakdoğu’da birkaç şubemiz olacak. Yurtiçinde ise Ankara ve civarında büyüme hedefimiz var” diyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu