Şirket Haberleri

GSM altyapı sağlayıcısı Mikrolink, yeniden yapılanıyor

GSM altyapı sağlayıcısı Mikrolink, yeniden yapılanma çerçevesinde holdingleşme yolunda ilerliyor. Bugün dokuz şirketle beş sektörde faaliyet gösteren ve 500 milyon TL ciroya sahip olan Mikrolink, yeni yılda ‘Açık Şirketler Grubu’ olarak faaliyet gösterecek. Mikrolink Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Musa Aykaç, “Holdingleşme ile birlikte global marka olma yolunda ilerleyeceğiz” diyor.


Türkiye ve komşu ülkelerde GSM sektöründe telekom ve network sistemlerinin uygulama ve kurulumun-da faaliyet gösteren Mikrolink, zaman içinde büyüyerek beş sektörde dokuz şirketi bünyesinde bulunduran, 500 milyon TL ciroya sahip bir grup haline dönüştü. 2000 yılında Yüksel Açık tarafından kurulan şirket, şimdi yaptığı yönetim kurulu atamaları ve dönüşüm planıyla yeniden yapılanmaya giderek holding olma yolunda ilerliyor.

Mikrolink

İsmi Açık Şirketler Grubu olarak değişecek olan Mikrolink, önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde holdingleşmesini tamamlayacak. Şu anda iş alanının yüzde 60’ı telekom olan, gayrimenkul, savunma, lojistik ile tarım sektörlerinde de faaliyet gösteren şirket, hem bulunduğu alanları yeni yatırımlarla büyütecek hem de farklı sektörlere girerek işbirliklerine imza atacak. Enerji alanında da şirketlerle anlaşma imzalayan grup, burada petrol işine de girmeyi planlıyor.

YENİ YILDA HOLDİNG OLACAK

Yakın zamanda Mikrolink Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak atanan Nurol GYO eski genel müdürü Musa Aykaç’ın katılımıyla birlikte şirket yeni bir vizyon kazanıyor. Mik-rolink’in bundan sonra Açık Şirketler Grubu olarak devam edeceğini söyleyen Aykaç, süreci şöyle anlatıyor: “2016 ilk çeyreği itibariyle şirketler grubu olacağız ve holdingleşeceğiz. Faaliyet gösterdiğimiz sektörlere de birtakım yeni sektörler eklenecek. Birkaçından orta ve uzun vadede çıkmayı da arzu ediyoruz. Farklı bir yönetim anlayışıyla şirketler grubunu idare etmeye başladık. Tamamen çalışan mutluluğunu gözeten, gençlerin dinamizminden beslenen bir holding yaratma düşüncesiyle yola çıktık.” Mevcut durumda şirketin lokomotifi cironun yüzde 60’ının geldiği telekom sektörü. Mikrolink, GSM operatörlerinin hepsine, baz istasyonlarının yerlerinin kiralanması, ekip-manlannın sağlanması, kurulması, işletilmesi, sisteme alınması ve işletmesi de dahil birçok hizmet veriyor.

‘YERLİ ANTEN’ GİRİŞİMİ

Ayrıca örneğin bir AVM’de her yerde telefonun çekmesini sağlayan Indoor sistemler kuruyor. Atatürk Havaalanı, Sabiha Gökçen Havaalanı, Vodafone Arena, Türk Telekom Arena, Bakü Olimpiyat Stadı gibi projelerin sistemlerini Mikrolink yaptı. Şimdi yerli anten geliştirme projesi üzerinde çalışılıyor. Musa Aykaç, “Sektörde kullanılan antenler hep yurtdışmdan geliyor, bunu yerelleştirme gibi bir düşüncemiz var. Dünya devi üreticilerle temas halindeyiz. Ayrıca bu teknoloji üzerinde çalışan iki önemli şirket bulduk. Onlarla, laboratuvar ortamında geliştirdikleri ürüne beraber yatırım yapmanın yol-lannı anyoruz” diyor.

Mikrolink’in faaliyet gösterdiği bir başka alan savunma sanayi. Bu alanda CES şirketi üç yıl önce satın alınarak bünyeye dahil edildi. İnsansız hava aracı üretip yurtdışına satan şirket için şu an 18 bin metrekare arazi üzerinde Ankara’da yeni fabrika yapılıyor. Airbus sertifikasını yakın zamanda alan şirket, artık burada Airbus’a parça üretebilecek. Halihazırda Aselsan, TAİ, Havelsan ve Otokar’a iş yapıyor. Şu anda CES’e yurtiçi ve yurtdışından satın alma ve ortaklık için üç talip var.

ULAŞILABİLİR FİYATA KONUT

Uzun yıllar gayrimenkul geliştirme sahasında mesai yürüten Musa Aykaç, holdingin bu yönünü de güçlendirmek istiyor. Şu anda inşaat ve gayrimenkul geliştirmede az da olsa bulunduklarını ifade eden Aykaç, bu sektördeki pozisyonlarını daha da geliştireceklerini ifade ediyor. Gelecek yıl lüks konutlardaki özelliklere sahip ancak ulaşılabilir fiyatta bir finansman modeliyle konut projesine başlayacaklarını söyleyen Aykaç, “insanların sadece lüks konutlarda bulabildikleri ihtiyaçları kolay elde edebilecekleri konutlara, yeni bir mimari tasarım ve anlayışla adapte ettiğimiz bir kon-sept söz konusu olacak” diyor.


Grubun lojistik şirketi ağırlıklı olarak grup şirketlerine hizmet veriyor. Ayrıca bir iklimlendirme şirketi var. Samsung’un Türkiye distribütörü olarak bu pazara giren şirket, Bo-reas klima santrali geliştirdi. Şimdi de distribütörü olduğu markalarla beraber bu santralde üretim için görüşüyor.

Grubun bir diğer bulunduğu sektör ise tarım ve hayvancılık. ABD’den getirilen bin 200 ineğin her birinden günde 32 litre civarında süt elde ediliyor ve bu toplamda 13 bin litreyi buluyor. Çiğ süt üreticisi olarak bu ürünler Bahçıvan markasına satılıyor. Bu yıl et satımına da geçilecek.

GLOBAL MARKA OLACAK

Tüm bu sektörlerde 2013 yılından beri ortalama yüzde 50 civarında büyüyen şirket, bundan böyle global marka olmak için yatırımlarım sürdürecek. Şirketin şu anda Kazakistan ve Azerbaycan’da operasyonları var. Üç ay önce Suudi Arabistan’da da 10 milyon dolarlık kontrat ile işe başladı. Global olma vizyonu çerçevesinde Londra’da da operasyon başlatılacak ve sonra Katar’a da geçilecek.

Musa Aykaç, bu alandaki planlarını şöyle anlatıyor: “Yurtdışını farklı bir çatıda, ‘Mikrolink Global’ olarak bir operasyonda topluyoruz. Londra ve Güney Afrika’da da kuruluş aşamalarına başladık. Sadece Ortadoğu’da değil, Avrupa’da da hizmet vermek istiyoruz. Afrika’ya geçmek de stratejik olarak verdiğimiz bir karar. Tamamıyla global olmak istiyoruz ve projelerimizi yurtdışında da yapmayı hedefliyoruz. Orada çıkacak yaratıcı ve yeni bir fikre de yatırım yapmak istiyoruz.”

ÇALŞANLARA ÖZEL OFİS

Maslak’ta 4 bin metrekare alanda plaza aramaya başlayan şirket, burayı konsept bir çalışma binası olarak tasarlıyor. Çalışan sayısı yaşı ortalama 30 olan Mikrolink, genç çalışanlara uygun, onların rahat edeceği, özel alanların olduğu ve yaratıcılıklarını geliştirecekleri bir ofis tasarlıyor. Musa Aykaç, planlarını şöyle anlatıyor: “Gençlerin fikir ve enerjilerinden yararlanmak istiyoruz. 0 yüzden yeni ofiste de alışılagelmiş ve klasik ofis tipinin dışına çıkarak, tüm fikirlerini yapılabilir şekilde hayata geçirmelerini sağlayacak, onların arzu etmiş olduğu tüm konfor şartlarını içinde barındıran bir ofis yaratmayı hedefliyoruz. Belli bir metrekare ve spesifik arsaları da belirledik. Dış dizayn da dahil olmak üzere çok farklı ve renkli bir atmosfer olacak. Çünkü orada sürekli yeni işler gelişecek, yeni fikirlere yol verilecek.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu