Şirket Haberleri

Fuar Grup, Türkiye’nin En Büyük Termal Otelini Kuruyor

Afyonkarahisar’da sağlık alanında faaliyet gösteren Fuar Grup, şimdi bu ilde Türkiye’nin en büyük termal otelini kurmaya hazırlanıyor. 100 milyon dolarlık bir yatırımla kurulacak olan termal otelin içerisinde fizik tedavi merkezi ve estetik merkezi de yer alacak. Fuar Grup, termal oteli hayata geçirebilmek için yerli ve yabancı yatırımcılarla görüşmelerim sürdürüyor.

NG ve İkbal gibi büyük oyuncuların bulunduğu Afyon’a yeni bir termal otel yatırımı geliyor. Afyon’un ilk özel sağlık polikliniklerinden birini kuran ve ardından bu kentte hastane de açan Fuar Grup, şimdi de yine Afyon’da Türkiye’nin en büyük termal otel yatırımını yapmaya hazırlanıyor.

Fuar Grup

Fuar Grup, Afyon’da 1997 yılının sonunda, bir grup doktorun girişimciliğiyle kuruldu. 1998’de Afyon’un ilk özel sağlık polikliniği olan Özel Fuar Hastanesi’ni kuran girişimci doktorlar, 1998 yılında temelini attıkları Afyon Fuar Hastanesi’ni ise 2000’de hizmete açtılar. Bu süreçte 2003 yılından itibaren sağlıkta dönüşüm programıyla birlikte resmi kurum-larla da anlaşmaya başladılar. SSK’lı ve Bağkur’lu hastalara da bakmaları nedeniyle hastanenin kapasitesini artırarak 50 yataktan 100 yatağa çıkardılar. Böylece bugün 30 milyon TL ciroya ulaştılar.

KOMPLEKS OLACAK

Fuar Grup şimdi de Türkiye’nin en büyük termal otel projesini yapmaya hazırlanıyor. Hastaneden sonra Afyon’da başka neler yapabilecekleri konusunu araştırmaya başladıklarını söyleyen Fuar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Uzman Dr. Şükrü Yücel, sağlık alanıyla entegre olarak termal sağlık turizminin mümkün olabileceğini düşündüklerini belirtiyor. Yücel, Türkiye’nin ilk termal otellerinin bulunduğu, Afyon’un da termal açısından en prestijli bölgesi olan Ömer-Gecek Havza-sı’ndan 300 bin metrekarelik bir arsa alıp proje geliştirdiklerini ifade ediyor.

Projenin maliyeti yaklaşık 100 milyon dolar olacak.

Yücel, proje konusunda şu bilgileri veriyor: “Termal otel projesini, 300 bin metrekarelik arsada bir ‘kompleks’ olarak düşünüyoruz. 133 bin metrekarelik kapalı alan üzerine yapmayı planladığımız bin 560 yataklı 5 yıldızlı termal otel, kompleksin ilk aşamasını oluşturuyor. Bu otel, Türkiye’nin en büyük termal oteli olacak. Yatak başına düşen kapalı mekan metrekare olarak oldukça yüksek. O nedenle ‘kompleks’ olarak nitelendiriyoruz. Otelde sağlık uygulamaları ağırlıklı olacak. Örneğin çok gelişmiş bir fizik tedavi merkezi ve estetik merkezi planlıyoruz. Aynı zamanda hastanemizde ana branşlarda olan hekimler, termal otelde de poliklinik hizmeti verecekler.”

HEDEFTE GURBETÇİLER VAR

Şükrü Yücel, termal otelde ilk sıradaki hedeflerinin yurtdışmda yaşayan Türk vatandaşları olduğunu kaydediyor. Yücel, ikinci sırada ise Türki Cumhuriyetler ve Rusya’nın yer aldığını belirtiyor.

Projenin bir diğer özelliği ise 5 bin kişiyi aynı anda misafir edebilecek üç büyük ve 10’a yakın da değişiklik büyüklüklerde salonları içeren bir kongre altyapısına sahip olması. Şükrü Yücel, projenin kongre turizmi açısından Afyon’u cazibe merkezlerinden biri haline getirebileceğini sözlerine ekliyor.

Ortaklık için görüşüyor

Otel yatırımına kısa bir ara verdiklerini ve ülkenin mevcut konjonktürünün değişmesini beklediklerini anlatan Şükrü Yücel, projeye 2012 yılında başladıklarını belirtiyor. Artan kredi maliyetleri nedeniyle projeyi tek başlarına devam ettirmelerinin riskli olacağına karar verdiklerini ifade eden Yücel, şöyle devam ediyor: “Projenin kaba inşaatını bitirerek ara vermek durumunda kaldık. Hem ortaklık yönünde hem de uzun vadeli kredi noktasında görüşmelerimiz var. Aralarında hem yabancı hem de yerli ortakların olduğu 10’a yakın görüşmemiz bulunuyor. Olası yerli ortaklar arasında hem hastane hem otel grubu olan da var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu