Şirket Haberleri

Foriba’da Hedef Global Pazarlar

REGÜLATİF VE FİNANSAL TEKNOLOJİLER ALANINDA HİZMET VEREN FORIBA, GLOBALLEŞME ADIMLARINI HIZLANDIRIYOR. SON 3 AY İÇERİSİNDE 5 MİLYON DOLARLIK YATIRIM TURUNU TAMAMLAYAN FORIBA, TÜRKİYE’NİN ÖNEMLİ BİLİŞİM ŞİRKETLERİNDEN ISIS İLE BİRLEŞTİ VE İTALYA’DA OFİS AÇTI. ŞİMDİKİ HEDEF İSE TÜRK CUMHURİYETLERİ, ASYA-PASİFİK VE AVRUPA’DA FAALİYETE GEÇMEK.

FİT Solutions, yakın zamanda faaliyetlerine Foriba marka adıyla devam edeceğini duyurmuştu. Markanın 2017 yılı içerisinde bu strateji ışığında attığı önemli adımlardan biri, yatırımcılarla masaya oturmak oldu. Foriba, Şubat 2018’de dünyanın özel sektöre odaklı en büyük kalkınma kuruluşu IFC liderliğiyle 5 milyon dolar yatırım aldı. Alınan 5 milyon dolar yatırımın, 3 milyon doları IFC’den, 1.5 milyon doları Revo Capital’den, 500 bin doları ise Endeavor Catalyst’ten geldi. Foriba; birleşmeler, satın almalar ve yurt dışı planları ile birlikte, 1 yıl içerisinde müşteri sayısı ve ciro anlamında yüzde 100 büyüme öngörüyor. Bu doğrultuda, aldığı yatırımı yeni birleşmeler ve satın almalar için kullanmayı planlayan şirket, ilk olarak ISIS Bilişim ile el sıkıştı. Birleşme öncesinde şirket değerlemesi 25 milyon dolar olan Foriba, 2018 yılı içerisinde bünyesine Türkiye’den en az bir şirketi daha dahil edecek.

MACARİSTAN, POLONYA VE LİTVANYA’DA DA PROJELERE BAŞLANDI

Foriba ayrıca 2018 yılında İtalya’da bir ofis açtı. İtalya’da dijital süreçlerle ilgili regülasyonların Türkiye’dekine çok yakın oluşu ve tüm vergi mükelleflerinin 2019’da elektronik faturaya geçişinin zorunlu hale getirilmesinin yaratacağı fırsatlar bu kararda etkili oldu. Ayrıca, ülkede hâlihazırda Cinini gibi büyük partnerlerle çalışan Foriba, şimdiden buradaki portföyüne dünyanın en büyük eneıji ve akaryakıt şirketlerinden birini de ekledi. Foriba, sahip olduğu potansiyel ile yeni ülkelerde de ofis açacak ve büyüme politikalarına hız kazandıracak. Uluslararası pazarda regülasyon teknolojileri ve finansal teknolojilere yön veren önemli şirketlerden biri olacaklarının altım çizen Foriba CEO’su Koray Gültekin Bahar, “Foriba olarak bir yandan e-dönüşüm süreçlerindeki bilgi liderliğimizi devam ettirirken bir yandan da yeni birleşmeler ve satın almalarla hizmet verdiğimiz pazarlara yenilerini katmak istiyoruz. ISIS ile birlikte sektörün iki önemli firması birleşmiş oldu ve Türkiye’de alanımızdaki liderliğimizi pekiştirdi. Şimdi hedefimiz Avrupa ve Asya-Pasifik bölgesi ile Türk Cumhuriyetleri’rıde hizmet vermeye başlamak. İtalya ve Macaristan’da projelere başlandı. Polonya ve Litvanya için de müşteri analizleri ile beraber projeler önümüzdeki ay canlıya alınacak” diyor. İki yıl içerisinde cirolarının yarısına yakınını yurt dışı pazarlarından elde edeceklerinin altını çizen Bahar, “2020’de 25 milyon dolar gelir getireceğimizi ve bunun yaklaşık yüzde 40’ını yurt dışında yapacağımız satışlardan elde edeceğimizi öngörüyoruz” yorumunda bulunuyor.

AR-GE EKİBİ GLOBAL PAZARDA ÖNCÜLÜK SAĞLAYACAK ÜRÜNLER GELİŞTİRECEK

Foriba’nın öncü konumunu korumasındaki en önemli etkenlerden biri Aı-Ge gücü. Bahar, “Uzmanlığımız olan alanlarda, global çapta kullanılabilecek yeni ürünler hayata geçireceğiz. Ayrıca, müşterilerimizin memnuniyet seviyesini artırıp maliyetlerini azaltacak yenilikler üzerinde çok vakit harcıyoruz. Bu kapsamda bulut sistemleri ve onların güvenliğinin sağlanması en önem verdiğimiz konular. Bugün toplam 147 kişilik bir ekibimiz var. Ar-Ge merkezimizde çalışan sayımızı yüzde 50 büyüteceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu