Şirket Haberleri

Faik Çelik Holding

Faik Çelik Holding
Her alanda katma değerli üretime odaklandı

Otomotivden turizme kadar pek çok alanda katma değerli üretimlere imza atan Faik Çelik Holding, yaptığı yatırımlarla otomotiv, enerji, turizm sektörlerinde adından söz ettiriyor.

Faik Çelik Holding

Faik Çelik tarafından 1976 yılında otomotive kalıp üretmek amacıyla kurulan Beyçelik, aradan geçen zaman içerisinde otomobilin iskeletinin, metal iç aksam parçalarının presli şekillendirilmesi konusunda uzmanlaştı. Faaliyet gösterdiği otomotiv, enerji, ısı, sigorta ve turizm sektörlerini bir çatı altında toplayarak holdingleşen şirket, otomotivde Beyçelik Gestamp ve Emare Çelik ile faaliyet gösterirken, ısı sektöründe Çelikpan, enerjide FC Enerji ve Ges-bey, turizmde Bursa Çelik Turizm, sigorta alanında da Bursa Çelik Sigorta şirketleriyle yer alıyor.

Geçen yıl yüzde 15 oranında büyüme sağlayan ve 2 bin 750 kişi istihdam eden holdingin cirosu 820 milyon lira olarak şekillenirken, 115 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Holdingin lokomotifi olan Beyçelik Gestamp, bugün 80 milyon dolara yakın ihracat yapıyor. Sac şekillendirme parçaları alanında Ford’un önemli tedarikçilerinden olan Beyçelik Gestamp, yeni projelerle yurtdışında da büyümeyi hedefliyor. Beyçelik Ges-tamp’m ana müşterileri arasında Fiat Tofaş, Renault, Ford Otosan yer alıyor. Firma ayrıca Fiat Avrupa, Dada, Ford Avrupa ve Amerika fabrikalarının da tedarikçiliğini yapıyor. Beyçelik, 2015’te Gebze’deki şasi fabrikasında Toyota’nm yeni aracının şase parçalarını da üretecek. Beyçelik ayrıca Maserati’nin yeni araçlannın tüm kapı iskeletlerini Bursa’da üretip, her gün düzenli olarak İtalya’ya gönderiyor.

“Bir aracın içindeki şasi, karoserive tüm sac parçaları yapabiliyor olmamız bizim için gurur verici bir unsur. Yaptığımız yatırımlar önümüzdeki 10 yılımızı kapsıyor. Türkiye’de bu çapta ve teknolojide yatırımı olan bir rakibimiz yok. Geçen yıl Bursa’da en fazla yatırım yapan beşinci firma otduk. ihracatçı bir firma olmamamıza rağmen Beyçelik olarak 80 milyon dolarlık ihracat yapmış olmamız önemli bir gösterge. Bu trend önümüzdeki beş yılda da devam edecek. Yabancı ortaklığımızın bu noktada pozitif katkıları oldu. Yatırım yaparken de kendimizi güvende hissediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu