Şirket Haberleri

“Evde Kal” Sürecinde Mobil ve İnternet Operatörleri

YENİ tip koronavirüse (Covid-19) karşı alınan tedbirler, mobil ve internet operatörlerini de harekete geçirdi. Virüs nedeniyle milyonlarca kişi evden çalışır hale geldi. Artık toplantılar video konferans yoluyla yapılıyor, film ve diziler internetten izleniyor, öğrenciler derslere EBA üzerinden ulaşım sağlıyor.

Kısaca sosyal yaşantıdaki alışkanlıklarımız “Evde Kal” sürecinde değişti ve internet kullanımı yüzde 50 kadar arttı. Normal günlerde daha çok akşam saatlerinde zirveye çıkan yoğun kullamm değerleri artık gün içerisine yayıldı. Kapasiteyi en etkin şekilde kullanıp, müşterilere en iyi deneyimi yaşatmak üzere birçok operatör gerekli tedbirleri aldı ve yüzleri güldürecek çeşitli kampanyalara imza attı. Hayatlarını bizler için tehlikeye atan kamu sağlık sektöründe görevli müşterilerin hatlarına ek olarak yeni tarifeler düzenlendi. Halkı bilinçlendirmek amacıyla yayınlar yapılmaya başlandı ve operatörler öğrencilerin mağdur olmaması için kapasitelerini önemli ölçüde artırdı. “Evde Kal” sürecinde veri artışlarındaki değişiklikleri, hız konusunda sorunların yaşanmaması için ne tür önlemler alındığım ve koronavirüs ile mücadele kapsamında vatandaşı bilinçlendirmek için neler yapıldığını operatörlerle konuştuk…

“HAZIRLIKLIYDIK”

Covid-19 salgınının ülkemize gel meşini beklemeden stratejik olarak planlamalarını yaptıklarını belirten Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, bu süreçte halka sunacakları yeni çözümlere odaklandıklarını belirtiyor. Sağlık çalışanlarına destek amacıyla özel bir iletişim paketi hazırladıklarını söyleyen Erkan, kendi tariflerine ek olarak ücretsiz 500 dakika konuşma ve 5 GB internet paketi tanımladıklarını sözlerine ekliyor. Milli Eğitim Bakanlıği’nm dijital sunmaya başladığı kanalları televizyon platformları olan TV+ bünyesine ekledikleri bilgisini veren Erkan, “Trt Eba TV ÎLKOKUL 106 numaralı kanalda, TRT EBA TV ORTAOKUL 107, TRT EBA TV LÎSE ise 108 nolu kanalda TV+ üzerinden izlenebilir” diyerek, dijital eğitim kanallarım Yaani’nin internet sayfasında yayınladıklarım da söylüyor. Öğretmen, öğrenci ve velilerin EBA içeriklerine erişmeleri için MEB tarafından açıklanan 3 GB desteğine ek olarak 3 GB ilave ettikleri bilgisini paylaşan Erkan, “Evlerinde Turkcell sabit interneti kullanan öğrenci ve öğretmenlerimize destek amacıyla da EBA erişimlerinde kotayı kaldırarak hızlı erişimleri için platformu kullanırken internet hızlarını 100 MBit’e yükselttik. Toplam internet trafiğimizde yüzde 30 artış oldu. Sabit şebekemizde ise bazı saatlerde yüzde 80’lik artış olduğunu görüyoruz. Mobil şebekede taşıdığımız günlük data noiktarı 500 terabaytı geçti” diyor. Ayrıca ‘sosyal medya hesaplarından müşterilerine sürekli bilgilendirme yaptıklarını ifade ediyor.

KAPASİTE ARTIRIMLARINA DEVAM

Bu süreçte tüm kaynaklarını seferber ettiklerini söyleyen Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Haşan Süel, “İnternet herkesin evlerine çekildiği bir dönemde hayata bağlanmanın tek yolu. Önceliğimiz insanların sağlığı, çocukların eğitimine, işletmelerimizin kesintisiz şekilde işlerine devam etmesi. Ekosistemimizi ayakta tutmak için gerekli önlemleri alıyoruz. Türkiye Vodafone Vakfının Tarım Kodlayanlar’ eğitimlerini dijitalleştiriyoruz” diyor. Hayatlarını riske atan kamu sağlık çalışanlarının yanında olduklarını söyleyen Süel, kamu sağlık sektöründe görevli müşterilerin hatlarına mevcut paketlerine ek olarak ücretsiz 5 GB internet ve 500 dakika konuşma tanımlayacaklarının bilgisini veriyor. Evden çalışma, uzaktan eğitim gibi tedbirlerin alınmasıyla birlikte müşterilerin mobil ve sabit data kullanımında artışlar görmeye başladıklarını da söyleyen Süel, “Altyapımız bu artışlara hazır. Kesintisiz iletişim için kapasite artırımlarını yapmaya devam ediyoruz.

Performansımızda hiçbir sıkıntı yaşamadan talebi karşılıyoruz” diyor. îş faaliyetlerinin sürdürülmesi ve önceliklerin yerine getirilmesi için ilgili ekiplerle ko-ordineli olarak çalışmalarını sürdürdükleri bilgisini paylaşan Süel, “Bu dönemde, salgından korunmak ve yayılımını önlemek açısından evde kalmak büyük önem taşıyor. Müşterilerimizin evde kalmalarını teşvik etmek ve bu konuda far-kındalığı artırmak için iletişim kampanyaları yapıyoruz” diyor.

“HER SENARYOYA HAZIRIZ”

Yeni dönemin data kullanım alışkanlıklarını değiştirdiğini ve internet trafiğinde normal günlere göre yüzde 50 artış olduğunu söyleyen Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, insanların evde olmasından dolayı sabit internet şebekesini kullandıklarını vurguluyor. Her türlü senaryoya hazırlıklı olduklarını belirten Kıraç, “Fiber internet abonelerimizin yaklaşık yüzde 90’ı limitsiz tarifelerden hizmet alıyor. Kapasitemizi en etkin şekilde kullanıp, müşterilerimize en iyi deneyimi yaşatmak için çalışıyoruz” diyor. Firmanın, Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığı protokol çerçevesinde Eğitim Bilişim Ağı (EBA) kullanımına sundukları 3 GB ücretsiz interneti, uzaktan eğitim döneminde, 5 GB daha artırarak toplamda 8 GB’a çıkardıklarını sözlerine ekleyen Kıraç, “Sistemi kullanacak 18 milyon öğrenci var ve 40 binin üzerindeki okula erişim altyapısı sağlıyoruz” diyor.

“KULLANIM YÜZDE 40 ARTTI”

Yaygınlaşan evden çalışma ortamı, çocukların evden eğitimi sınırsız ve hızlı internet gerektirdiğini söyleyen TurkNet Genel Müdürü Cem Çelebiler ise, geçtiğimiz haftalarda taleplerin iki katma çıktığını ve halen artmaya devam ettiğini vurguluyor. Dijital müşteri deneyimi yaklaşımıyla müşterilerine abonelikten arıza bildirimine kadar tüm hizmetleri online ve mobil uygulama aracılığıyla sunduklarını belirten Çelebiler, “Kimsenin eve internet bağlatmak için dışarı çıkıp abone merkezine gitmesine gerek kalmıyor. Çalışma şeklimiz koronavirüsle mücadeleye çok uygun” diyor. Kullanıcılarının en çok internette zaman geçiren, en çok veri kullanan, sınırsız, kesintisiz ve yüksek performanslı internete en çok ihtiyaç duyan bir kitle olduğu bilgisini veren Çelebiler, buna rağmen artan talebe yanıt vermekte zorlanmadıklarını ifade ediyor. Kurumsal müşterilere ve KOBÎ’lere pratik yükseltme paketleri ve çalışanlarına sunacakları evden çalışma paketleri hazırladıklarını belirten Çelebiler, “Amacımız evde kalma süresinde müşterilerimizin kepek kapatmaması için elimizden gelen tüm imkanları sunmak. ‘TurkNetKurumsal Yanımda’ hattı ile bir mail ile bize istediklerini sorabilmelerini de sağladık” diyor.

Oyun deneyimi, video izleme deneyimi, e-ticaret ve haber sitelerine erişimi hızlı sağlamak için yıllardır doğrudan bu servisleri sağlayan firmalarla doğrudan bağlantı kurduklarını belirten Çelebiler, EBA’nın internet video altyapısını sağlayan sunucularla doğrudan bağlı olduklarını da ifade ediyor.

Mobil Telekomünikasyon Operatörleri Derneği’nin Covid – 19 önlemleri

1. Milli Eğitim Bakanlığı öncülüğünde, öğrenciler için tasarlanan Eğitim Bilişim Ağı (EBA) uygulamasında ihtiyaç duyulan mobil iletişim desteğini sağlayarak, öğrencilerin öğrenme süreçlerine destek oluyorlar.

2. Yurtdışındaki abonelerin konsolosluklar ile rahatça iletişime geçerek gerekli bilgilendirmelere erişebilmeleri için Konsolosluk Çağrı Merkezi’ne yapılan aramaları ücretsiz hale getirdiler.

3. Evden çalışabilecek bütün çalışanların işlerini evlerinden yapabilmelerini sağlayan düzenlemeler hayata geçirildi.

4. Müşterilerin taleplerini karşılamak amacı ile açık olan mağazalar, çağrı merkezleri ve kritik birimlerin çalışma alanlarını kişisel temas mesafesini artıracak şekilde yeniden düzenlendi.

5. Veri merkezleri, hizmet alan şirketlerin artan müşteri taleplerine rağmen kendi müşterilerine kesintisiz hizmet vermeye devam edebilmeleri için tam kapasite ile çalışmaya devam ediyor.

6. Vatandaşların mümkün olduğunca evlerinde kalmaları ve sosyal mesafeyi korumaları gereken bu günlerde aboneler işlemlerini evlerinden çıkmadan, mobil uygulamalar (Türkcell Dijital Operatör, Türk Telekom Online İşlemler ve Vodafone Yanımda) ve online kanallar üzerinden yapılabiliyor.

Borçtan iptal süreçlerini rafa kaldırdı

Türksat müşterilerinin yüzde 90’ı sınırsız paketlerde yer alıyor. Firma yüzde 10’luk kesimin de bu süreçte daha fazla data kullanımına ihtiyacı olacağını düşünerek, kotalı müşterilerin hiçbir işlem yapmasına gerek olmaksızın 25 GB ilave kota tanımlamasını ücretsiz bir şekilde yapmış. Kablo faaliyet alanının görünmeyen kahramanları olarak nitelendirilen çalışanlarının ekipmanlarının sterilizasyonuna özen gösteren firma, arıza ekiplerinin, sorunları mümkün mertebe hanelere girmeden uzaktan veya binadan çözmeye çalıştığının da bilgisini veriyor ve işlemlerin birçoğunun çağrı merkezi ve online işlem merkezinden yürütüldüğünü belirtiyor. Müşterilerin kesintisiz hizmet alması amacıyla borçtan iptal süreçlerini bu durumun atlatılmasına kadar rafa kaldıran firma, müşterilerin hız problemleri yaşamamaları ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sunulan içeriklerin en yakın noktadan hizmet verecek şekilde yapılandırılma çalışmaları da tamamlamış. Kapasite ihtiyacı olacağını önceden değerlendirdiklerini belirten Türksat yetkilileri, hem müşteri hem de internet bulutuna bakan taraftaki kapasite ihtiyaçlarına göre bant genişliklerinin arttırılmasını sağladıklarını vurguluyor.

Sosyal medya hesaplarından sürekli olarak “EvdeKal” konulu içerik paylaşımı yaptıklarını belirten yetkililer, kısa mesaj ve e-posta bilgilendirme sistemleri üzerinden sürekli olarak müşterilerle olan iletişimin canlı tutulduğunu vurguluyor.

Ümit ÖNAL / Türk Telekom CEO’su
Kesintisiz iletişime hazırız

Her koşulda iletişim ağının ayakta kalması gerektiğinin bilinci ile kesintisiz iletişimi sağlamak için üzerimize düşeni özveri ile yapıyoruz. Ülke çapında alınan önlemler neticesinde eğitimin, etkinliklerin, çalışma ve faaliyetlerin online ortamlara taşınması internet trafiğine de yansıdı.

Normal günlerde daha çok akşam saatlerinde zirveye çıkan yoğun kullanım değerlerinin artık gün içerisine yayıldığını gözlemliyoruz. Gündüz saatleri kullanım oranlarında geçtiğimiz haftalarla karşılaştırdığımızda yüzde 50 oranında bir artış var. Peak saatlerin artışını kıyasladığımızda ise burada da yüzde 30’luk bir artış var. Halen en zirve saatte bile kapasitemizin yarısını kullanıyoruz. Bu süreçte büyük fedakarlıklar gösteren sağlık çalışanlarımız için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı liderliğinde diğer operatörlerle birlikte hareket ederek 5 GB’lık bir data ve 500 dakikalık sesten oluşan bir paket üzerine çalışıyoruz.

EBA uygulamasına öğrencilerimizin sorunsuz bir şekilde erişim sağlayabilmesi için kapasitelerimizi önemli ölçüde arttırarak tedbirlerimizi aldık. Bu sayede EBA’nın ilk gününden itibaren trafik yoğunluğuna rağmen hiçbir altyapı sorunu yaşamadık.

MERVE YILMAZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu