Şirket Haberleri

Esas’tan yurtdışında gayrimenkul atağı

Türkiye’de AVM yatınmlanyla öne çıkan Esas Gayrimenkul, yurtdışmda da atılım yapmaya hazırlamyor. Grup, Amerika’da ve İngiltere’de toplam 400 milyon dolarlık yatıranla iki AVM ve ofis satm almayı planlıyor. Böylece Esas Gayrimenkul’ün yurtdışmdaki toplam yatırım tutarı 650 milyon dolara ulaşacak. Esas Gayrimenkul Anadolu’da da yeni AVM yatıranları için arayışlarım sürdürüyor.

Havacılık, lojistik, sağlık gibi pek çok farklı sektörde faaliyet gösteren Esas Holding, gayrimen-kulde başlattığı büyüme hamlesini yurtdışına taşıyor. Türkiye’de AVM yatırımlarına odaklanan şirket, Amerika ve İngiltere’de de toplam 400 milyon dolara iki AVM ve ofis satın almaya hazırlanıyor.

Esas Gayrimenkul, Newyork Manhattan’da bir ofis binası satın almak için son görüşmeleri yapıyor. Bu, 150 milyon dolarlık bir satın alma olacak. Şirket Ingiltere’de ise 200 milyon pound’luk (250 milyon dolar) bir portföyü almak üzere. Bu portföy 100 bin metrekarelik iki AVM ile bir büyük ofis binasını içeriyor. Bu satın almalar tamamlandığında Esas Gayrimenkul’ün yurtdı-şındaki yatırım miktan 650 milyon dolara ulaşacak.

esas-gayrimenkul

OCAK AYINDA TAMAMLANACAK

Esas Gayrimenkul CEO’su Kazım Köseoğlu, ABDdeki 20 bin metrekarelik bir alanı olan ofis binasının Manhattan’da çok önemi bir noktada olduğunu söylüyor. Köseoğlu, “Görüşmeler tamamlanmak üzere. Satın.aldıktan sonra ofis binası olarak kalmaya devam edecek. ABD ve İngiltere’deki satın almaların ikisini de ocak ayında tamamlamayı planlıyoruz” diyor.

Esas Gayrimenkul, diğer taraftan Almanya pazarında da araştırmalannı sürdürüyor. Almanya’da yaklaşık 150 milyon Euro’luk bir portföy için dokuz ay uğraştıklarını söyleyen Kazım Köseoğlu, “Dokuz ofisi içeren bir portföydü. Ancak son dakikada anlaşamadık. Almanya’da çalışmalarımız devam ediyor” diye konuşuyor.

ARAYIŞLAR SÜRÜYOR

Esas Gayrimenkul, yurtdışı projelerinin yanı sıra yurtiçinde de Bur-da markasıyla AVM yatırımlarına devam ediyor. Türkiye’de 300 milyon dolarlık yatırım yapan şirketin Zonguldak, Kocaeli, Bolu ve Çanakkale olmak üzere dört ilde AVM yatırımları bulunuyor. Bu yıl Kocaeli’nde 60 bin metrekarelik bir AVM açarak metrekare anlamında yüzde 50 büyüyen şirket, 2020 yılına kadar portföyündeki AVM sayısını 10’a çıkarmayı hedefliyor. 2020 yılına kadar 300 milyon dolarlık yatırım yapılması ve 6 bin kişiye istihdam sağlanması hedefleniyor. Böylece Esas Gayrimenkul’ün 10 AVM için toplam yatırım tutarı 1 milyar dolara ulaşacak. Yıllık 35 milyon ziyaretçiye ulaştıklarını söyleyen Kazım Köseoğlu, yeni açılacak üç AVM ile bu rakamı 50 milyona çıkaracaklarını belirtiyor.

“Kiralarda TL’ye dönüşte bankalara da iş düşüyor”

Kazım Köseoğlu, perakendecilerin kiraların TL olarak ödenmesi talebine ilişkin olarak her iki tarafın da işbirliği içinde olması gerektiğini söylüyor. Köseoğlu, bu konuda şöyle konuşuyor: “Böyle dönemlerde perakendeci ve yatırımcı işbirliği içinde olmalı. Biz kiracılarımızın durumuna göre çözümler bulduk. Ancak AVM’lerin finansmanı Euro ve dolar olarak yapılıyor. Bankalar AVM yatırımcısına ‘ben size izin veriyorum’ derse zevkle AVM yatırımcısı kur sabitleme veya indirim yapabilir. Burada bankalara da iş düşüyor. Hem yatırımcıya hem kiracıya çözüm ortağı olması gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu