Şirket Haberleri

Eroğlu Holding Yatırım Aldı

Ağırlıklı olarak tekstil ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösteren Eroğlu Holding, tekstilde kapasite artırımı için 60 milyon dolarlık iki yatırıma soyundu.

Bu yatırımlardan biri yurtiçinde biri de yurtdışında olacak. Şirket Mısır’daki denim kumaş fabrikasının kapasitesini ikiye katlamak için 50 milyon dolarlık yatırım yapıyor. Aksaray fabrikasında da 10 milyon dolarlık yatırım yapılıyor.

Eroğlu Holding, ağıriıklı olarak tekstil ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösteriyor. İnşaat tarafındaki şirketi Eroğlu Gayrimenkul, konut, alışveriş merkezi, karma projeler ve ticari gayrimenkul alanlarında iş yapıyor.

Eroğlu Holding’in tekstil alanında ise Colins, Loft, DNM, Eroğlu Giyim ve ERS Örme şirketleri bulunuyor. Eroğlu Holding, tekstilde üretim kapasitesini arttırmak için biri yurtiçinde biri de yurtdışında iki yatırım yapıyor.

Şirket, Mısır’da bulunan denim kumaş fabrikasının kapasitesini 50 milyon dolarlık yatırımla ikiye katlamaya hazırlanıyor. Aksaray’daki fabrikasında da kapasite artışı için 10 milyon dolarlık yatırım gerçekleştiriyor.

eroglu holding

KAPASİTE ARTIRIYOR

Eroğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu, tekstil tarafında işlerin çok iyi gittiğini ve bu nedenle yeni yatırımlara başladıklarını söylüyor.

DNM, Eroğlu Holding’in 2011 yılında Mısır’da kurulan ve yıllık toplam 25 milyon metre üretim kapasitesine sahip olan şirketi. 150 bin metrekare arazi üzerine kurulan tesisin ikinci fazının devreye alınması için yatırıma başlanmış durumda. Nurettin Eroğlu, 50 milyon dolar yatırımla tesisin kapasitesinin 50 milyon metre denim kumaşa çıkacağı bilgisini veriyor. Eroğlu, “Mısır fabrikamızdan GAP, H&M ve Zara gibi uluslararası markalara satış yapıyoruz, Hedefimiz 2018’in ikinci yarısına kadar bu yatırımı devreye almak” diyor.

Eroğlu Holding’in yıkamalı denim ve non denim konfeksiyon üretimi yapan şirketi Eroğlu Giyim, yıllık 17 milyon adet üretim kapasitesine sahip. Bu şirketin Mısır’da, Çorlu’da ve Nurettin Eroğlu’nun memleketi olan Aksaray’da üretim tesisleri var. Eroğlu, “Aksaray’da bulunan konfeksiyon fabrikasında 10 milyon dolarlık yatırımla kapasitemizi artırma kararı aldık. Bu yatırımı 2018 baharında devreye alacağımızı düşünüyorum” diyor.

51 BASAMAK YÜKSELDİ

Eroğlu Holding’in tekstilde işlerinin iyi gittiğini istatistikler de gösteriyor. Eroğlu Giyim, İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) açıkladığı “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmasında 2016 yılında 51 basamak birden yükseldi ve 403’üncü sıradan 352’nci sıraya çıktı. Bunu şirketin 2015 yılında 288,7 milyon TL olan net üretimden satışlarının yüzde 23,1’lik artışla 2016 yılında 355,5 milyon TL’ye ulaşması sağladı.

Nurettin Eroğlu, inşaat sektöründeki işleriyle ilgili olarak ise “Sektörde son dönemde yaşanan yavaşlamadan biz de etkileniyoruz. Sonbaharda gayrimenkul tarafında biraz hareketlenme görebiliriz” diyor.

5 ÜRETİM tesisi var

Eroğlu Holding, tekstil alanında yurtiçinde ve yurtdışmda Türkiye dahil 38 ülkede toplam 600’ü aşkın mağaza ve beş üretim tesisiyle faaliyet gösteriyor. Holdingin 2016’da 1,3 milyar dolar seviyesinde kaydedilen konsolide cirosunda tekstil şirketlerinin payı yüzde 80 oldu. Tekstil tarafında yurtdışı faaliyetlerin payı ise yüzde 60 seviyesinde bulunuyor.

TALİP YILMAZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu