Şirket Haberleri

ERG Şirketler Grubu’nun faaliyetleri

TÜRKİYE, yüzyılın hayali olan bir projeyi daha tamamlama aşamasına çok yaklaştı. ERG Şirketler Grubu firmalarından ERG Otoyol, Ankara-Niğde Otoyolu Projesi’nin ilk iki kesiminden sonra üçüncü kesimini de tamamlamak üzere tüm hızıyla çalışıyor. Firmanın CEO’su Tijen Sipahi ile projede gelinen noktayı ve ERG Şirketler Grubu’nun faaliyetleri hakkında konuştuk…

ERG Otoyol hakkında bilgi verir misiniz?

İnşaat, taahhüt, proje, iş ve inşaat makinaları üretimi, otomotiv sanayi, savunma sanayi, turizm, enerji, filo kiralama gibi birçok alanda iş yapan firmaları bünyesinde barındıran ve CEO görevini üstlendiğim ERG Şirketler Grubu 1966 yılından beri faaliyet gösteriyor. ERG Oto-yol, 16.08.2017 tarihinde tescil edilmiş olup, Yap-lşlet-Devret Modeli ile ihale edilmiş olan ve Türkiye’nin kuzeyi ile güneyini birleştiren Ankara-Niğde Otoyolu Projesi işini Görevli Şirket sıfatıyla yerine getirmektedir. Türkiye’nin en akıllı yolu sıfatına haiz olan projemiz, diğer otoyol projelerine kıyasla bilişim teknolojisi yatırımı ile en yüksek bütçelerden birine sahip. Yerli akıllı ulaşım sistemleriyle donatılmış, ana kontrol merkezinden yönetilen, yol güvenliğinin en üst seviyede olduğu ve Marmara Bölgesi’ni, Akdeniz ve Güneydoğu bölgelerine bağlayan uluslararası ulaşım ağının son halkası olan projemizde 50 bini aşkın kişi görev alıyor. Ankara-Niğde Otoyolu Projesi üç kesimden oluşuyor ve bu etapların Ankara-Acıkuyu Kavşağı arası ve Alayhan Kavşağı-Gölcük Kavşağı arası tamamlanmış olup 04.09.2020 tarihinden itibaren trafiğe açıldı. Tamamladığımız projenin toplam finansmanı 1.114.962.012 euro.

Şu anda hangi projeleri yürütüyorsunuz?

Şirket olarak Ankara-Niğde Otoyolu Projesi’nin 1. ve 3. kesimini tamamlamamız gerekenden çok daha erken bir sürede tamamlayarak halkımızın kullanımına hazır hale getirdik. 2. kesimi de vaktinden önce tamamlamayı hedefliyoruz. CEO’su bulunduğum şirketlerimizden ERG İnşaat, Ankara-lzmir Yüksek Hızlı Tren Projesi’ni üstlenmiş bulunuyor. Yeni projemizle ilgili çalışmalarımız henüz yeni başlamış olmakla birlikte 2022’de tamamlamayı hedeflemekteyiz.

ERG Otoyol daha çok ne tür projelerle ilgileniyor?

ERG Otoyol, otoyol, karayolları, demiryolları, tünel inşaatı ve bu yapıların işletmeciliği alanında uzmanlaşmış bir şirketimiz. İstikrarın sonucunda uzmanlaşma, uzmanlaşmanın sonucunda da başarı elde edildiğinden alanımız olmayan yeni faaliyet alanları ile ilgilenmiyoruz. ERG Otoyol olarak faaliyet alanımızla ilgili ülkemizde yapılacak her işte büyük küçük ayrımı yapmaksızın ilgileniyor ve yakından takip ediyoruz.

Hedefleriniz neler?

Şirket olarak 2020 hedeflediğimizden daha verimsiz geçmişse de büyüme ile geçen bir yıldı. Önümüzdeki yıllarda ise yine eskisi gibi altyapı, taahhüt, monopol ve yurtdışı projelerine konsantre olmayı düşünüyoruz. Kişisel kariyer hedefim ise her zaman bir önceki işimden daha iyi işler almak ve kusursuz tamamlamaktır. Hedeflerimi her zaman bir kişinin, bir kurumun, bir merciinin inisiyatifine ve kararlarına bağlı olmaksızın oluşturdum. Bu sebeple hedefimi belirlerken tek kriterim kendim ve daha önceki işlerimdeki performansımda. Özetle nerede, hangi çatı altında, nasıl koşullarda çalıştığım fark etmeksizin bir sonraki röportajımda sizlere burada anlattığım projelerden daha büyük ve daha başarılı işler yaptığıma ilişkin bilgiler veriyor olacağımı hedefliyorum diyebiliriz.

Pandemi çalışmalarınızı nasıl etkiledi?

Pandemi birçok olağan akışımızı etkiledi ve yeni aksiyonlar almamız gerekti. Ancak uluslararası finans hareketlerini ve siyasi gelişmeleri yakından takip etmem; bilgimi, aldığım kararlara hızlı şekilde aktarma özelliğim sayesinde; pandeminin en başında finansal olarak aldığım kararlar ve şirket üst yönetimimizin engin tecrübesi yardımıyla pandemi sürecine şirket olarak hemen adapte olduk. Bu sebeple pandeminin çalışmalarımızda büyük çapta olumsuz bir etkiye sahip olduğundan bahsedemeyiz. Elbette bizim de şirket olarak pandeminin etkilerini hissettiğimiz ve telafi etmemiz gereken, operasyona yönelik köklü ve kronik bir sorun haline gelmiş olmasa da müdahale bekleyen birkaç durumumuz var. Turizm, yemek vb. gibi hizmete yönelik faaliyet gösteren ve pandemiden doğrudan etkilenen şirketlerimiz için bu süreci en az hasarla atlatabilecekleri finansal modeller geliştirdik ve bunları eksiksiz uyguluyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu