Şirket Haberleri

Eren, çimentoda 6 ülkeye uzandı

Eren Holding, 25 yıla yakın bir süre tek tesisle üretim yaptığı çimentoda, yatırım atağı başlattı. Denizli Çimento’yu sattıktan sonra Mersin’de 3,8 milyon ton kapasiteli bir tesis açan holding, iki yıl içinde altı ülkede birden üretim tesisi kuracak. Klinker işleme tesislerinin her biri 20-30 milyon Euro bedelle faaliyete geçecek, ilk tesis Kamerun’da hizmete girdi.


Çimentoda 25 yıla yakın süre tek tesis ile faaliyet yürüten Eren Holding, sektörde yatırım atağına geçti. 1992’de satın aldığı Denizli Çimento’yu iki yıl önce satan, ardından Mersin’de Avrupa’nın tek hat ile üretim yapan en büyük çimento fabrikasını kuran Eren Holding, sektörde yurt dışı odaklı bir büyüme planı oluşturdu.

Holding, Avrupa, Afrika, Asya ve ABD’de geliştirdiği projeler ile iki yıl içinde altı ülkede klinker işleme tesisi kuracak. Kamerun’daki tesisini açan, Rusya Rostov’daki tesisini birkaç ay içinde faaliyete geçirecek olan Eren Holding, her bir tesis için ortalama 30 milyon Euro yatırım gerçekleştirecek. Holding’in gireceği ülkeler arasında Tunus, Danimarka, İsrail ve ABD bulunuyor.

Eren Holding
Optimized by JPEGmini 3.9.2.5L Internal 0xa411ece5

Medcem Çimento Fabrikası’nm toplam 3,8 milyon ton/yıl kapasiteli olan ilk ünitesinin açılışı geçen yıl gerçekleştiren holding, ilk yıl 450 milyon TL’lik ciro elde etti. Tesiste planlar şimdi ikinci ünitenin devreye alınması üzerine yapılıyor.

İKİNCİ FAZ YOLDA

Bu amaçla başında ailenin ikinci kuşak temsilcilerinden 36 yaşındaki Emre Eren’in bulunduğu Eren Holding Çimento Grubu, geçen yıldan itibaren altı ülkede klinker üretim tesisi açmak için proje başlattı. Ardından da eşgüdümlü yürütülecek yatırım ile Mersin’deki tesisin ikinci ünitesinin yatırımı tamamlanacak. Yani pazarı oluşturulduktan sonra Mersin’deki tesisin ikinci faz yatırımı gerçekleştirilecek. Eren, 4 milyon ton/yıl kapasiteli ikinci üretim ünitesi için 250 milyon dolarlık yatınm planlıyor.

Eren Holding Çimento Grup Başkanı Emre Eren, yurt dışı yatırımları için, “Her biri değişik coğrafyalarda Mersin’deki ana fabrikamızın derebeyleri olacak tesisler” yorumunu yapıyor. Türkiye’de hiçbir çimento grubunun yurt dışında bu şekilde bir yayılma politikasının olmadığını belirten Emre Eren, “Mersin’de içinde iyi bir limanı olan son teknoloji dev kapasiteli bir fabrikamız var. İki yıl içinde dünya genelinde oluşturacağımız yeni tesisler ile bu alanda global oyuncu olacağız” diyor.

Yatırımlar hangi aşamada?

Kamerun: Yurt dışındaki ilk değirmen (klinker işleme tesisi) bu ülkede faaliyete geçti. Kamerun’da 35 milyon Euro’ya kurulan 300 bin ton kapasiteli tesiste kapasite artışına gidiliyor.


Rusya: T esis Rostov’da kuruldu. Uçak krizi üretimi erteletti. Vize sorununun giderilmesinden sonra birkaç ay içinde faaliyete geçecek. 20 milyon Euro’luk bir yatırım.

İsrail: 38 dönüm üzerine değirmen tahsisi alındı, izin süreci devam ediyor, inşaat bu yıl başlayacak. 500 bin ton kapasiteden az olmayacak. Tunus: 700 bin ton ile global projelerin en büyüklerinden biri. 30 milyon Euro yatırım gerçekleşecek. Danimarka: Arsa tahsisi alındı. 25 milyon Euro’luk yatırımın, 2018 ortalarında tamamlanması planlanıyor.

ABD: 500 bin ton üstü kapasiteye sahip tesis için New Jersey seçildi. 40 dönüm arazi üzerinde, 40 milyon dolara mal olacak. Açılış için planlanan tarih 2018.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu