Şirket Haberleri

eLogo, kurumların dijital dönüşüm süreçlerine rehberlik ediyor

İşletmelere terzi işi çözümler sunuyoruz

eLogo, kurumların dijital dönüşüm süreçlerine rehberlik eden özel bir entegratör. Türkiye’deki her üç e-faturadan biri eLogo üzerinden geçiyor. ‘Yüzde 25 pazar payıyla sektör lideriyiz, 20 bin müşterimiz var” diyen eLogo Genel Müdürü Başak Kural, 2018’i müşteri sayısında yüzde 26, kontör satışlarında yüzde 60 büyümeyle kapattıklarını kaydediyor. Kural, işletmelere uçtan uca terzi işi çözümler sunan bir servis şirketi olma hedefiyle teknoloji yatırımlarını sürdüreceklerini aktarıyor.

Aralık 2017’de 72 bin kurumun dâhil olduğu Türkiye e-Fatura pazarında bu sayı 100 bini geçti ve 2019’da 150 binin üzerine çıkacağı öngörülüyor. Sürecin itici gücü re-v:ğülasyon olsa da gönüllü girişler de giderek artıyor. Logo Yazılım’ın iştiraki eLogo da hem büyük şirketler hem de KOBİ’ler tarafında bu süreci operasyonel verimliliğe katkısı üzerinden anlatan ve çözümleriyle pazarın büyümesine katkı sağlayan öncü şirketlerden biri.

eLogo’nun şirketler adına e-Fatura, e-Defter, e-Arşiv gibi elektronik kayıtları oluşturma yetkisine sahip bir özel entegratör olduğunu söyleyen eLogo Genel Müdürü Başak Kural, müşterileri olan şirketlerin yasal zorunluluklara kolay şekilde adapte olmalarını sağladıkları bilgisini veriyor. Kural, “2019’da ajandamızın en önemli gündem maddesi, tebliğ değişikliklerine bağlı olarak yaşanacak hızlı dönüşümde işletmelere destek sağlamak olacak” diyor.

Başak Kural ile eLogo’nun yeni dönem iş planlarını ve dijital dönüşüm yolculuğunda şirketlere sundukları katkıları konuştuk.

eLogo’yu tanıyabilir miyiz?

eLogo, dijital dönüşüm süreçlerinde şirketler adına e-Fatura, e-Defter, e-Arşiv gibi elektronik kayıtları oluşturma yetkisine sahip bir özel entegratör, 2014’ten bu yana Logo Yazılım’ın bir iştiraki olarak faaliyet gösteriyor. Kurumların dijital dönüşüm süreçlerine rehberlik ederken müşterilerinin dijitalleşmesi yolunda uçtan uca çözümler sunuyor. Türkiye’deki her üç e-faturadan biri eLogo üzerinden geçiyor.

Vizyonunuz nedir?

Vizyonumuz işletmelere uçtan uca terzi işi çözümler sunan bir servis şirketi olmak. GİB dışındaki regülatif kurumlar için de entegratörlük yapıyoruz ve müşterilerimize dijital dönüşümde iş ortağı olarak destek sağlıyoruz. Hemen hemen tüm ERP ve kurumsal yazılımlara entegre altyapımızla Logo ekosistemi dışındaki müşterilerimize de hizmet veriyoruz.

Hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

e-Fatura çözümümüz faturaların güvenli ve hızlı dolaşımını, e-Arşiv uygulamamız tüm faturaların elektronik ortamda oluşturulmasını ve yasal süre boyunca saklanmasını, e-Defter hizmetimiz hata oluşumunu minimuma indirip işgücü, kağıt ve e-defter saklama hizmetiyle arşivleme tasarrufu yapılmasını beraberinde getiriyor, e-irsaliye ürünümüz, verileri dijital ortamda saklayarak irsaliye hazırlık süreçlerini hızlandırıyor. ‘İş Sağlığı Ve Güvenliği Çözümü’ ürünümüzle de müşterilerimiz tüm iş sağlığı ve güvenliği süreçlerini yönetebiliyor, e-dönüşümde neler yapıyorsunuz?

Bu hizmetlerin etrafını katma değerli servislerimizle örüyoruz. Bunlar arasında dijital dönüşüm sürecinin önemli tamamlayıcılarından olan e-Mutabakat’ı da sayabiliriz. Bu hizmet şirketlere, çalıştıkları şirketlerle mutabakat süreçlerini elektronik olarak tek tıkla ve kolaylıkla gerçekleştirme olanağı sunuyor. e-Müstahsil makbuzu çözümümüzle vergi mükellefi olmayan çiftçiler için düzenlenen müstahsil makbuzlarını dijital ortama taşıyoruz, e-tahsilat, e-ekstre ve banka bağlantıları gibi verimlilik sağlayan ürünlerimiz de var.

Sistem nasıl işliyor?

e-Devlet çözümlerimiz ve katma değerli servislerimizde kontör sistemini kullanıyoruz. Müşterimiz eLogo’da hesap oluşturuyor, ürünlere ve işlem adetlerine göre ihtiyacı kadar kontör satın alıyor. Satın alman kontörlerin kullanım süresi yok. Müşterilerimiz uzun süreli ihtiyaçlarına yönelik kontör paketleri satın alarak birim kontör fiyatlarını düşürebiliyor.

Avantajlarınız neler?

Müşterimiz olan şirketlerin yasal zorunluluklara adapte olmasını sağlıyoruz. Müşterilerimizin dijital dönüşümdeki iş süreçlerini kolaylaştıracak, verimlilik artışı sağlayacak inovatif ürünlerimizle müşterilerimize rehberlik ediyoruz, e-çözümlerimizle şirketler; kâğıt, baskı, arşivleme, iş gücü ve dağıtım maliyetlerini düşürüyor, dijital dönüşümde veri güvenliğine de sahip oluyor.

2018, nasıl geçti?

Özel entegratörler arasında yüzde 25 pazar payıyla lideriz. 2018’de yasal mevzuatla şirketlerin hayatına giren e-irsaliye uygulamasında ilk e-İrsaliyeyi biz oluşturduk. Bu ürünü kullanan müşterilerin neredeyse yarısı eLogo müşterisi. 2018’i müşteri sayısında yüzde 26, kontör satışlarında yüzde 60 büyümeyle kapattık. Logo ekosistemi dışındaki müşteri adedimizi 2017’ye göre altı katma çıkardık. Yaklaşık 20 bin müşterimiz var. Yalnızca geçen ay 20 milyonun üzerinde fatura işledik.

Sektör 2019’u nasıl geçiriyor?

e-Fatura mükelleflerine 1 Eylül 2019’dan itibaren e-Arşiv, 1 Ocak 2020’den itibaren e-Defter zorunluluğu geliyor. e-Fatura mükellefiyeti için gerekli 10 milyon TL ciro şartı 1 Ocak 2020 itibarıyla 5 milyon TL’ye indiriliyor. E-Fatura mükellefi olan ve cirosu 25 milyon TL olan şirketlere 1 Ocak 2020’den itibaren e-irsaliye zorunluluğu geliyor. Bu değişikliklerle e-Fatura zorunluluğu kapsamına yeni giren pek çok işletme olacak. Mevcut mükelleflerin hizmet çeşitliliği artacak.

2019 ajandanızda neler var?

İşletmelere, yeni süreçlere adaptasyon süreçlerini rahat ve hızlı şekilde geçirmeleri için her türlü desteği vermek adına çalışmalarımızı hızlandırdık. İlk çeyrekte müşteri sayımızı yüzde 34, kontör gelirlerimizi yüzde 33 artırdık. 2019’da ajandamızın en önemli gündem maddesi, tebliğ değişikliklerine bağlı olarak yaşanacak hızlı dönüşümde işletmelere destek sağlamak olacak. Ciro şartının 5 milyon TL’ye indirilmesiyle e-Fatura mükellef tabanı görece daha küçük işletmelere doğru yaygınlaşacak. Buradaki işletmelerin sisteme dâhil olmanın getirdiği maliyet düşüşü, operasyonel kolaylık gibi avantajları hissetmesi için çabalarımızı yoğunlaştıracağız.

“KOBİ’ler için e-ticaret portalı hayata geçirdik”

ÇOĞUNLUK KOBİ’LER: Küçük/orta/büyük fark etmeksizin tüm şirketlere hizmet veriyoruz. Müşteri portföyümüzde büyük müşterilerimizle beraber büyük çoğunluk KOBİ’lerden oluşuyor. Ayrıca son dönemde yayımlanan taslak tebliğlerle beraber e-Devlet ürünlerine geçiş hadlerinin azalması, bu sektörde KOBÎ’lerin rolünün daha da artacağım gösteriyor.

KOLAY VE PRATİK: KOBİ’lere fayda sağlayacak yeni e-ticaret portalımızı bu yaklaşımla hayata geçirdik. E-ticaret KOBİ’ler ve mikro KOBİ’ler için adil rekabet ortamı sağlayarak ticareti demokratikleştiriyor. Kurumsal yazılım çözümleri kullanmayan ve farklı pazar yerlerinde satış yapan küçük e-ticaret girişimcüeri ve mikro KOBİ’ler için süreç yönetimini pratik hale getirecek bir portal sunduk.

Ceren Oral

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu