Şirket Haberleri

Ekin Teknoloji, güvenli şehir teknolojileri pazarının yükselen bir oyuncusu

Dünyada toplam büyüklüğü 40 milyar dolara ulaşan güvenli şehir teknolojileri pazarının yükselen bir oyuncusu konumunda olan Ekin Teknoloji, şirket plaka tanımada yüzde 100, yüz tanımada ise yüzde 99 doğruluk oranlarına sahip. Ekin Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Akif Ekin, “Sadece ABD pazarına girmek için 2015 yılından bugüne yoğun bir çalışma içindeyiz. ABD ve Avrupa’daki müşterilerin ihtiyaç ve taleplerini dikkate alarak ürünlerimizin ikinci jenerasyonlarını milli ve yerli yazılım ve donanımlarıyla G2 serisi olarak lanse ettik” diyor.

Tam 20 yıl önce güvenli şehir teknolojilerine yön vermek amacıyla kurulan Ekin Teknoloji bugün İstanbul merkez olmak üzere Stuttgart, Zürih, Abu Dabi, Ankara, Bakü, Dubai, New York’ta bulunan ofisleriyle Türkiye’den dünyaya yüksek teknoloji ihraç ediyor. Teknoloji sektöründe ABD ve Avrupa pazarlarında daha etkin olmayı hedeflediklerini belirten Ekin Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Akif Ekin, “Sadece ABD pazarına girmek için 2015 yılından bugüne yoğun bir çalışma içindeyiz. ABD ve Avrupa’daki müşterilerin ihtiyaç ve taleplerini dikkate alarak ürünlerimizin ikinci jenerasyonlarını milli ve yerli yazılım ve donanımlarıyla 62 serisi olarak lanse ettik” diyor.

Dünyada toplam büyüklüğü 40 milyar dolara ulaşan güvenli şehir teknolojileri pazarlnın yükselen bir oyuncusu konumunda olan Ekin Teknoloji, dünya akıllı şehir pazarında 10 yılda yüzde 2 bin 783’lük büyüme kaydederek ihracatta adından başarıyla söz ettirdi. Gelirlerinin yüzde 90’nmdan fazlasını ihracattan elde eden Ekin Teknoloji, Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Araştırması’nda iki yıl üst üste aldığı ihracat birinciliğiyle yurtdışı satışındaki bu başarısını taçlandırdı. Şirketin geçen yıl 45 milyon doları aşan cirosunun yüzde 90’dan fazlası ihracattan geldi. Bugüne kadar 100’e yakın kentte 500’ün üzerinde komuta kontrol merkezi kurarak ihlal ve suç oranlarının takibîne ve azaltılmasına destek olan Ekin Teknoloji, yazılımı, donanımı ve tasarımı yüzde 100 Türk mühendisler tarafından geliştirilen yazılım ve donanım çözümleri kullanıyor. 10 ülkede 22 şehirde hizmet veren şirket plaka tanımada yüzde 100, yüz tanımada ise yüzde 99 doğruluk oranlarına sahip.

Teknoloji sektöründe ABD ve Avrupa pazarlarında daha etkin olmayı hedeflediklerini belirten Ekin Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Akif Ekin, “Sadece ABD pazarına girmek için 2015 yılından bugüne yoğun bir çalışma içindeyiz. ABD ve Avrupa’daki müşterilerin ihtiyaç ve taleplerini dikkate alarak ürünlerimizin ikinci jenerasyonlarını milli ve yerli yazılım ve donanımlarıyla G2 serisi olarak lanse ettik” diyor.

Plaka ve yüz tanıma

Şirketin geliştirdiği çözümlerin merkezinde “Ekin Red Eagle” adlı güvenli şehir yönetim sistemi yer alıyor. Ekin Red Eagle ile bir şehir veya alanın içinde yer alan; yüz tanıma. plaka tanıma, kırmızı ışık ihlal tespiti, hız tespiti, park ihlal tespiti, akıllı kavşak kontrolü, sistem kontrolü yazılımlar birbirine entegre şekilde çalışıyor.

Geliştirilen sistem sayesinde, iletişim kurduğu sabit ve mobil sistemlerden aldığı görüntüleri analiz ediyor. Ekin Red Eagle ile entegre çalışan Ekin Face teknolojisi sayesinde yüzler analiz edilerek, cinsiyet, yaş, grup özelliklerine göre raporlama yapılabiliyor, gerektiğinde cinsiyet, yaş, grup özellikleriyle şehirde arama gerçekleştirilebiliyor. Aranan kişinin daha önce o bölgede bulunup bulunmadığını tespit edebilen sistem, kimliği bilinen bir şahsın şehirdeki tüm kameralarda aranmasına olanak tanıyor.

‘Teşvikler devam etmeli’

Mevcut devlet desteMerinin yerli şirketlerin uluslararası arenada ilerlemesi için büyük önem teşkil ettiğini, bu teşviklerin devam etmesi gerektiğini savunan Ekin, şunları söylüyor: “Türk mühendisleri üe çalışmak pazarda büyük avantaj. Dinamiklerimiz diğer ülkelere göre çok daha fazla ve doğru yönlendirildiğinde olumlu etki yaratıyor. Nasü Türkiye kendi iç pazarında kendi içinden gelen yeniliklere alışık olmayıp kapalıysa, yurt dışı da Türkiye’den yüksek lider teknoloji çıkabilmesine alışık değil.”

Ceren Oral

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu