Şirket Haberleri

e-bebek yurtdışında büyümeyi hedefliyor

Anne-bebek ürünleri sattığı online alışveriş sitesi ve mağazalarıyla bilinen e-bebek, yurtdışma açılmaya hazırlanıyor. Bu yıl internet portaknı tüm dünyada kullanıma sunacak olan şirket, önümüzdeki yıl ise Türkiye’ye komşu bir ülkede mağaza açacak, e-bebek Genel Müdürü Halil Erdoğmuş, yurtiçinde bugün 70 olan mağaza sayısını 2020’ye kadar 130’a çıkarmayı planladıklarım söylüyor.

15 yıl önce içerik sitesi olarak kurulan e-bebek önce e-ticaret şirketine, 2002’de ise perakende zincirine dönüştü. Konyalı Topbaş Ailesi’nin çoğunluk hissesini 2012 yılında satın aldığı şirketin bugün 31 ilde 70 mağazası bulunuyor.

2020 yılına kadar 130 mağazaya ulaşma hedefinde olan şirket, yakın zamanda yurtdışında da operasyona başlayacak. İlk etapta online alışveriş sitesi tüm dünyanın kullanımına sunulacak. Bu yıl İngilizce olarak kullanılabilecek sitenin Fransızca, Arapça, Farsça gibi farklı dillerde kullanımına ise önümüzdeki yıl geçilecek.

e-bebek

2017 yılında uygulamaya sokulacak bir başka proje ise e-bebek mağazalarını da yurtdışma taşımak. Türkiye’ye yakın coğrafyadaki ülkeleri araştıran şirket, bu ülkelerden birine girip orada mağazalar açarak derinleşme yönünde çalışmalar yürütüyor.

E-BAY’DE TEST YAPIYOR

Bir e-ticaret sitesi olarak kurulan e-bebek, bugün satışlarının sadece yüzde 16’sını online kanalda yapıyor. Satışların büyük kısmı mağazalardan geliyor.

e-bebek Genel Müdürü Halil Erdoğmuş, internet sitesini ayda 1 milyon kişinin ziyaret ettiğini, yılda 6 milyon kişiye de mağazalarda fatura kesildiğini anlatıyor. Erdoğmuş, bu iki satış şekliyle de faaliyetlerini yurtdışı-na taşımak istediklerini söylüyor. Bu kapsamda geçen ay e-Bay’de test mağazası açtıklarını söyleyen Erdoğmuş, “Beş ürünün olduğu test mağazamıza Amerika’dan Rusya’ya, Danimarka’dan İsveç’e kadar pek çok ülkeden sipariş geldi. Bu testle birlikte yurtdı-şına satışı öğreniyoruz ve yazılımımızı geliştiriyoruz” diyor.

Halil Erdoğmuş, hedeflerinin çok sayıda ülkeye girmekten ziyade bir ülkeye girip orada derinleşerek bilinen markalar arasında yer almak olduğunu ifade ediyor.

e-bebek, bugün internette 12 bin ürün satışı gerçekleştiriyor, e-bebek’te satılan ürünlerin yüzde 80’i ithal. Ürünlerin yüzde 25’ini ise sadece e-bebek’te satılan ürünler oluşturuyor.

İnovatif ürünler geliyor

Halil Erdoğmuş, sadece e-bebek’te satılan ürünlerin oranını yükseltmek için inovatif ürünlere yatırımlarını artıracaklarını söylüyor. Bebek tarhanası, kız-erkek ıslak mendili gibi e-bebek’in icadı olan ürünleri artırmak için çalıştıklarını söyleyen Erdoğmuş, yakın zamanda bebek suyu, makarnası, maması ve küvetinin satışa çıkacağı bilgisini veriyor. Erdoğmuş, bu konuda şöyle konuşuyor: “Anlaşmalı olduğumuz bir laboratuvar, bizim için anne sütünü artırıcı bir içecek geliştirdi. Yakın zamanda bebek suyunu piyasaya sunacağız. Sodyum oranı en düşük kaynaktan çıkan bu suyu annelerin kolay kullanabileceği şekilde paketledik. 1-4 yaş arası için vitaminli çocuk makarnası da sıradaki ürünler arasında. Bu ürünleri Bayb&Megibi kendi markalarımızla satacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu