Şirket Haberleri

Dünyayı duvar kağıdıyla kaplayacak

Mobilya ve dekorasyon endüstrisinde çeşitli markaların satışını ve temsilciliğini yaparken üretici olmaya karar veren ve dijital baskı teknolojisine yatırım yapan Sedat Balioğlu, Waltogy ve HıpoMOOD markalarıyla hem iç pazarda, hem yurtdışında rekabet edecek.

Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri olan konut, oluşturduğu ekosistemle pek çok yeni girişimin ortaya çıkmasını sağlıyor. Günümüz koşullarında konut talebinin artması ve kentsel dönüşüm projeleri nedeniyle gelecek 25 yıl içerisinde yaklaşık 7 milyon konutun yeniden yapılacak olması irili ufaklı pek çok girişimcinin bu alana yatırım yapmasına neden oluyor. Base Dekor’un kurucusu Sedat Balioğlu da pazardaki potansiyeli fark ederek yatırıma soyunan girişimcilerden biri.

2003 yılında orman ürünleri ve mobilya endüstrisinde Türkiye’de üretilmeyen kağıt, mürekkep gibi bazı özel malzemelerin satışını yapmak üzere Base Dekor’u kuran Sedat Balioğlu, hem ürün çeşidi, hem de faaliyet alanını genişleterek bu sektörde büyüdü. 2011 yılında ise üretim yapma fikri şekillenmeye başladı Balioğlu’nun kafasında. Araştırma sürecinin ardından dijital baskı teknolojilerine odaklanmaya karar verdi.

Tasarıma öncelik verdi

WaltogyBu alanda yatırım yapan girişimci ilk başta dijital baskılı dekor kağıdı üzerine odaklanırken, kısa bir süre içerisinde tasarım ekibinin de bünyesinde olmasının verdiği avantaj ile hızlı bir şekilde duvar kağıdı ve diğer dekorasyon ürünleri olan yastık, tepsi, lamba kafası gibi ürünleri de üretmeye başladı. Böylece uzun yıllardır mobilya ve dekorasyon endüstrisinde edindiği deneyimini dijital baskı teknolojisiyle birleştirerek duvar kağıdı markası VVallogy ve HipoMOOD’u oluşturdu. Kuruluş sürecinde çok ciddi bir AR-GE çalışması yaptıklarını söyleyen Balioğlu, “Ancak günün sonunda şunu gördük ki, bizi ileriye taşıyacak olan şey malzeme değil tasarımdı. Hem Türkiye’de hem de dünyada duvar kağıdının yeniden trend olması da bizi cesaretlendirdi. Sonuç olarak yaratıcılığımız ile üreticiliğimizi birleştirip bunu bir ürün olarak yapma kararımız sonucu VVallogy ve HipoMOOD markası ortaya çıktı” diyor.

6 milyon dolar yatırım yaptı

2015’in ikinci çeyreğine kadar bu işe toplam yatırımı 6 milyon dolara ulaşacak olan Balioğlu, duvar kağıdı dışında iç mekanda mobilya ve dekorasyonda kullanılabilecek olan çok sayıda ürünü üretebilecek kapasitede bir tesise sahip olduklarını vurguluyor. Bugün beş ayrı ticari marka altında üretimlerini sürdüren şirket, duvar kağıdı pazarına odaklanmayı planlıyor. Yıllık 1 milyon metrekare duvar kağıdı üretebilecek kapasiteye sahip olan şirketin hedefi üç yıl içerisinde üç milyon metrekare duvar kağıdı üretip/satabilen bir marka olabilmek.

Yurtdışına açılacak

Balioğlu, 2015 yılı İçinde dünyadaki büyük oyuncuları ve alıcıları bir araya getiren sektörün önemli yurtdışı fuarlarına katılarak WaJlogy markasını yurtdışına açmayı planlıyor. Balioğlu, hail hazırda Kanada, ABD, Hollanda, Danimarka, Yunanistan, Suudi Arabistan, Kuveyt, İran gibi ülkelerle görüşmeler yaptıklarını söylüyor. Şirket yurtiçinde bayilik sistemiyle büyüyor. Beş aylık dönemde 10 bayii hedeflerken bu sayının 20’ye ulaştığım söyleyen Balioğlu, tüm illerde bir yetkili satıcı açmayı hedeflediklerini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu