Şirket Haberleri

Dijitalleşme geleceğin gayrimenkullerini de dönüştürüyor

PANDEMİNİN hem şirketlerin hem de bireylerin dijitalleşmedeki hızını katlanarak artırdığını biliyoruz. Kurumsal ve bireysel hayatlarımızı devam ettirmemiz için dijital dönüşüm hız kazanmakla kalmadı, dönüşümün kapsadığı alanlar da genişledi. Bu alanlar artık e-ticaret, perakende, tedarik zinciri gibi yaşamsal ihtiyaçların hızlıca karşılanmasıyla sınırlı değil. İnsanın temel ihtiyacı olan barınma ve en pahalı mülklerimiz olan gayrimenkul, dolayısıyla inşaat sektörü de bu hızdan nasibini aldı. Perakende ve gayrimenkul alanlarında danışmanlık, fuar, sponsorluk, etkinlik hizmetleri veren Alkaş’ın üst düzey iki ismiyle tüm bu sektörlerin, özellikle de inşaat ve gayrimenkul sektörünün teknolojiyle nasıl dönüşeceğini konuştuk.

“DİJİTAL DÖNÜŞÜM HIZLANDI”

Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş, dijital dönüşümün bu sektörde verimliliği artırdığını belirterek sektörü ilgilendiren takipten hesaplamaya pek çok alana teknolojinin dahil olduğunu belirterek şöyle konuşuyor: “BIM diye tabir edilen bina tanımlama metotlarında olduğu gibi değişik teknolojilerle, inşaatların modellemesini yapabilen takip sistemleriyle gelecek yıllarda daha kolay, daha hızlı sonuçlar alabileceğiz, işletme aşamasına geçilmiş gayrimenkullerde de farklı takip sistemleriyle raporlama yöntemlerinin e hızlanmasıyla, çok daha seri kararlar alınabilecek. PropTech dediğimiz gayrimenkul sektörü teknolojileri konusunda her geçen gün yeni uygulamaları, dijital dönüşümü daha hızlı kılmak adına da izlemeye devam ediyoruz.”

“FARKLI TALEPLER GÖRÜLECEK”

Teknolojiyle birlikte pek çok kişinin büyük yatırımlarını start-up’lara, uygulamalara yönlendirdiğini biliyoruz. Yeni nesiller artık satın almaktan çok kiralamaya geçmek eğiliminde. Peki bu durum gayrimenkullerin değerini düşürecek mi? Avi Alkaş bu soruya şöyle cevap veriyor:

“Özellikle Ege kıyılarımızdan başlayarak Türkiye’de bu konuda değişik bir talep doğduğunu gözlemliyoruz. Geçtiğimiz yıl kıyı bölgelerindeki gayrimenkul ve bitmiş konutlarda fiyat artışları yaşadı. Çalışma sürelerinin değişmesiyle ticari gayrimenkullerde de önemli değişiklikler oldu. Evden ve uzaktan çalışma gibi yöntemlerin gelmesiyle farklı gayrimenkul taleplerinin doğacağını öngörebiliriz. Ticari gayrimenkulün bir diğer noktası olan depolama hizmetleri için lojistik ve e-ticaretin gelişmesiyle, evlere servis yapılan, gıda ve diğer değişik alışveriş biçimlerinin teslimat kanalları içinde kentsel lojistiğinde evlere daha fazla gireceğini düşünüyorum, öte yandan, gayrimenkulde yaşanan talep, yatırım aracı olmaya devam edeceğini gösteriyor. Turizm sektöründe gördüğümüz, otelcilik sahasına olan talebin azalması, buna mukabil insanların sağlık kaygılarıyla daha farklı binalara yönelmesi görülebilir. Ayrıca havalandırması olan yüksek katlı ofisler yerine, daha düşük katlı belki de iş parklarının gelişebilecek olmasını da bir öngörü olarak söylenebilir.”

AÇIK ALANLI MİMARİLER

Pandemi, başta insanların kalabalık halde bulundukları ofis ortamları, dolayısıyla plazalar ve AVM’lerin tasarlanmasında da değişikliklere yol açacak. Bu durum şehir planlaması, akıllı şehirler gibi temel konuların ön plana çıkmasına yol açıyor. Alkaş bu iki temel alanda yaşanacak değişiklikleri ise şöyle sıralıyor:

“özellikle açık havalı bölümlerinin daha fazla olduğu inşaatların devreye girebileceğini, ofis katlarındaki kapalı alanlar yerine her katta havalandırma ihtiyaçlarına cevap verebilecek yapıların gündeme gelebileceğini düşünüyorum. Mimaride de daha yayvan, toplu ulaşımın hızlanmasıyla yoğun kent merkezlerine uzaklardan gelmeyi olası kılacak yeni yapılanmalara gidileceğini söyleyebiliriz. Esnek kullanımlarda ve farklı hibrit yapılardaki işyerlerinin gündeme geleceğini, paylaşım ekonomisinin getirdiği gelişmelerle yeni bina türleri göreceğimizi de söylemek mümkün. Bu noktada takibi ve enerji kullanımı daha verimli teknolojiler ön plana çıkacak. Gerek sensörlerle gerek izlemeye olanak sağlayan farklı teknolojilerle, kullanılmayan mekanlardaki aydınlatma, havalandırma gibi enerji ihtiyaçlarını en aza indirecek uygulamalar öne çıkacaktır. Toplu taşıma yerine yakın mesafedeki bisiklet gibi yenilenebilir enerji kullanacak araçların ön plana çıkmasıyla bu tür ulaşım araçlarının park edilebileceği yeni yerler gerekecektir. Sağlık açısından filtrasyon ve havalandırma sistemleriyle beraber hijyenik uygulamaların da ön plana çıkacağını söylemek mümkün.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu