Şirket Haberleri

Desa Deri, yönünü ABD’ye çevirdi

Yönünü ABD’ye çevirdi

Türkiye’nin deri alanındaki ilk halka açılan şirketlerinden Desa Deri, yönünü ABD’ye çevirdi. Uzun yıllar boy gösterdiği ABD pazarına 20 yıla yakın süre sonra tekrar ihracat başlatan Desa, 2016 planlamasını kârlılık üzerine koydu. Desa CEO’su Burak Çelet, “Üretim, perakende ve uluslararası işbirliklerinde çok güçlüyüz. Üst segmentte dünya markası olma yolunda ilerliyoruz” dedi.


Desa Deri, 2004’teki girişimi ile deri ve deri mamülleri alanında halka açılan Türkiye’nin ilk şirketi oldu. Sektörünün 43 yıllık sirkelerinden, bugün faaliyetlerini güçlü üretim yapısının yanı sıra sektörünün en önemli perakendecilerinden biri olarak sürdürüyor.

Desa Deri

Çorlu’daki tabakhane ile İstanbul Sefaköy’de ve Düzce’de bulunan fabrikalarında üretim yapan şirket, haftada her biri 250 dakika süren 5 bin 500 çanta üretim kapasitesine sahip. Haftada bin 500 adet de konfeksiyon üretimi bulunan tesislerinde, ham deriden, vitrine konulacak ürüne uzanan geniş bir alanda üretim gerçekleşiyor.

YENİDEN YAPILANIYOR

Halka açıklık oram yüzde 34’ü bulan şirkette, zaman içerisinde ana hissedarlar hisse alımlarına da imza attı. 2004’teki halka arzlarının kaynak ihtiyacından kaynaklanmadığını belirten Burak Celet, “Amacımız daha disiplinli bir yapıya kavuşmaktı. SPK bize ayrı bir güç kattı, sağlıklı yapı kazandırdı” diyor.


Desa Deri, 2016’ya kâr odaklı bir planlama ile giriyor. Yurt içi ve dışındaki gelişmelere paralel olarak operasyonel verimliliğe dönük uygulamalar gerçekleştiriyor.

Döviz TL dengesine özen gösteren Desa Deri, iç pazarda verimlilik sorunu yaşayan perakende noktaları kapatılıyor. Yüksek verim görülen noktalarda ise yeni ve farklı konseptte mağazalar açılıyor. Dış pazarlarda ise çeşitlenmeye gitmek için harekete geçildi. 2014’sonunda cirosu bir önceki yıla göre yüzde 15 artışla 183 milyon TL’den, 211 milyon TL”ye yükselen Desa Deri, son dört yıldır en çok ihracat yapan deri şirketi. Geçen yıl 53 milyon dolar olarak gerçekleşen ihracatın bu yıl da aynı oranda oluşması bekleniyor.

ABD DEVREYE GİRDİ

Bu noktada özellikle değinmekte yarar var. Desa, ihracatta ABD pazarını yeniden gündemine aldı. 1990’lı yılların ilk yarısına kadar önemli ihraç pazarı olan ABD, şirketin en güçlü olduğu ülkelerden biriydi. Ürünleri, o tarihlerde 450 satış noktasına ulaşıyordu. Birden fazla gerekçe ile tasfiye ettiği ABD pazarı, Desa’nın bu yılla birlikte yeni dönemdeki en büyük dış hamlelerinden birini oluşturacak. Burak Celet, “ABD’de yine etkin ve farklı bir konumda bulunacağız. Çünkü, ABD’yi aktif, sağlıklı ve dinamik bir pazar olarak görüyoruz” diyor.

Desa, 2008’den itibaren önemli bir stratejiyi etap etap faaliyete geçiriyor. Üretimdeki gücünü perakende alanına da uygulayan şirket, aynı zamanda üst segmente hitap eden bir marka kurgusuna sahip. Orta seg-mentteki boğucu ve yoğun rekabetten kendini sıyıran Desa, A ve A Plus’a hitap eden yapısı ile yoluna devam ediyor. Satışlarının yüzde 40’ını Desa markası ile yapan şirket, üretiminin geri kalan bölümünü ise önemli markalara yönelik olarak gerçekleştiriyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu