Şirket Haberleri

Çilek Mobilya Oyuncak Satacak

cilek oyuncakÇocuk mobilyasında global marka yaratmada önemli adımlar atan Çilek Mobilya, aksesuar kategorisinde bambaşka bir alana girmeye hazırlanıyor. Çilek, Almanya’nın dev ahşap oyuncak markası Hape’nin oyuncaklarını yurtiçi ve yurtdışı mağazalarında satışa sunacak. Şirket, bu segmentin gelmesiyle birlikte aksesuar kategorisinin cirosunu yüzde 10 büyütmeyi hedefliyor.

Beş kıtada 66 ülkede 444 satış noktasıyla faaliyet gösteren çocuk mobilyası markası Çilek Mobilya, yeni bir alana girmeye karar verdi. Çocuk mobilyasının yanına aksesuar kategorisini de dahil eden şirket, şimdi de dünyanın önde gelen ahşap oyuncak markası Hape’nin ürünlerine mağazalarında yer verecek.


Çilek Yönetim Kurulu Üyesi Talha Çilek, Kuveyt’teki bir bayisinin mağazasında gördükten sonra marka ile temasa geçtiklerini ve bu girişimin ardından Türkiye dahil dünyadaki diğer mağazalarında Hape markalı oyuncak-lan satacaklarını söylüyor. Çilek, Hape ile herhangi bir distribütörlük anlaşması imzalamadıklarını, sadece mağaza içinde satış için anlaşma yaptıklarını belirtiyor. Talha Çilek, bu oyuncaklarla birlikte aksesuar kategorisinin ciro içerisindeki payının yüzde 30’dan yüzde 40’a çıkacağını ifade ediyor. Satışlann belli bir noktaya gelmesi halinde distribütörlük anlaşmasının gündeme gelebileceğini de kaydediyor.

EKİMDE BAŞLIYOR

Dünyanın 100 ülkesinde satılan Hape oyuncaklarının global anlamda oldukça tanınırlığı olduğuna vurgu yapan Talha Çilek, bebek jimnastik merkezi, pişinne ve servis seti, tamir tezgahı, evcil hayvan seti, piyano gibi büyük montanlı oyuncaklara mağazalarında yer vereceklerini kaydediyor. Oyuncakların yüzde 100 ahşap olması nedeniyle büyük talep göreceğini söyleyen Çilek, “Türkiye’de bu tarz oyuncakları satan iki ya da üç firma vardı. Fiyatları oldukça yüksekti.

Biz daha uygun fiyata satışa sunacağız. Bu anlamda bir boşluk olduğunu gördük ve değerlendirdik” diyor.

Oyuncaklar için mağazaların içerisinde ayrı bir bölüm oluşturulacak.

Bu bölüm aynı zamanda çocukların oyun oynayabilecekleri bir alan şeklinde tasarlanacak. Ekim ayı itibariyle Türkiye’de ilk etapta 60 bayide satışa başlanacak. Daha sonra bütün bayilerde Hape oyuncaklan satışa sunulacak.

RUSYA’DA GİRİŞİMCİ ARIYOR

Aksesuar satışlarının toplam cironun yüzde 30’unu oluşturduğunu ifade eden Talha Çilek, önümüzdeki yıllarda tekstil gibi farklı alanlarda da bir girişim yapabileceklerini söylüyor. Yurtiçinde 68 ilde 170 satış noktasına ulaştıklarını belirten Çilek, şöyle devam ediyor:


“Özellikle Mardin, Diyarbakır gibi Güneydoğu illerine ağırlık veriyoruz. 2015 yılında Türkiye’de 20 mağaza açacağız. Yurtdışında da Rusya bizim için çok önemli bir pazar. Rusya’nın farklı şehirlerinde mağazalar açmak için yeni girişimciler arıyoruz. Ukrayna’da savaşın olmadığı yerlerde çok hızlı büyüyoruz. Bunun yanı sıra Hindistan, Pakistan, Singapur ve Güney Kore de en çok gelecek vaat eden pazarlarımız. 2013 yılında 250 milyon TL olan ciromuzu bu yıl 280 milyon TL’ye çıkarmayı hedefliyoruz.”

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu