Şirket Haberleri

Carrefoursa 45 mağaza daha satın alacak

Ismar’ın 26 mağazasının ardından geçen hafta da Aııtalyalı lel Marketleri’nin 29 mağazasını bünyesine katan Carrefoursa, satm almalara devam edecek. Carrefoursa Genel Müdürü Mehmet Nane, 2015’te inorganik olarak bünyelerine 100 mağaza katacaklarım söylüyor. Nane, “İşmar ve lel ile bu hedefin 55’ini tamamladık. Geri kalan 45 mağaza için de fırsatları araştırıyoruz” diyor.


Sabancı Holding’in yönetime geçmesinin ardından büyüme atağına geçen Carrefoursa, 2015’te kendi mağazalarını açmanın yanı sıra inorganik büyümeye de devam ediyor. Şirker, İşmar Marketler Zinciri’nin 26 mağazasını satın almasının ardından geçtiğimiz hafta da Antalyalı lel Marketleri’nin 29 mağazasını bünyesine kattı. Carrefoursa, yeni satm almalar için fırsatları kovalamaya da devam ediyor.

Carrefoursa

HEDEF 300 YENİ MAĞAZA

Bu yıl organik olarak 200 mağaza açacaklarını söyleyen Carrefoursa Genel Müdürü Mehmet Nane, şu bilgileri veriyor: “Yıl sonuna kadar toplam 300 yeni mağazaya ulaşma hedefimiz var. Bu hedef doğrultusunda 200 mağazayı kendimiz açacağız, 100 mağaza ise satın almalarla tamamlanacak. İşmar ve lel satın almalarıyla birlikte hedefimizin 55’ini tamamladık. Bünyemize 45 mağaza daha katacağız. Fırsatları değerlendiriyoruz, koşulları uygunsa satın alıyoruz.”

Türkiye genelinde 366 marketi bulunan Carrefoursa, 2014 yılında büyüme, market konsepti, insan kaynakları ve teknolojik altyapı alanlarında toplam 165 milyon TL yatırım yaptı.


2014 yılında satışlarını yüzde 20 artırarak 3,1 milyar TL’ye, net kârını ise 100,5 milyon TL’ye çıkaran şirket, 2015 yılını vites büyütme dönemi ilan etti. Bu doğrultuda satışlarını 2015’te yüzde 30 artirarak 4 milyar TL ciroya ulaşmayı hedefliyor.

GURME’Yİ İHRAÇ EDECEK

Sabancı Holding, Carrefoursa’da yönetimi devraldıktan sonra ‘Mini’, ‘Süper’ ve ‘Gurme olmak üzere üç farklı konsept geliştirdi. Bu konseptlerin Fransız ortakları tarafından da çok beğenildiğini söyleyen Mehmet Nane, “Bu başarılarımız bugün 34 ülkede 10 binin üzerinde marketle faaliyet gösteren Carrefour Group’da da yankı buldu. Fransız ortaklarımız özellikle ‘Gurme’ konseptini çok beğendi. Carrefour’un bulunduğu diğer ülkelerde de bu konseptin açılması gündemde. Yani Gurme konseptini ihraç edeceğiz” diyor.

Geçen yıl ikisi hipermarket olmak üzere 37 mağaza kapattıklarını vurgulayan Nane, “Çalışanları ve müşterileri dinleyerek ilerliyoruz. Zarar eden mağaza kanserli bir hücre gibi. Belli bir süre sonra tüm şirketi etkiliyor” diyor. Nane’nin verdiği bilgiye göre 2015’te de bazı hipermarketlerin metrekareleri küçültülecek ve gerekirse mağaza kapatmaya devam edilecek. Mağazaların yanı sıra yeni satış kanalları oluşturmak gerektiğine dikkat çeken Nane, bu yıl AVM’lerde kiokslar oluşturacaklarını belirtiyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu