Şirket Haberleri

Cantek Soğutma, 25 ülkeye ihracat yapıyor

Endüstriyel soğutmada yüzde 30 pazar payına sahip olan Antalyalı Cantek Soğutma, 25 ülkeye ihracat yapıyor. Şirketin ABD ordusu için soğuk tabut, kar görmeyen ülkeler için tematik kar mekanları, Ingiliz Kraliyet Ailesi’nin mutfağı için soğuk oda gibi ilginç projeleri var. Cantek Soğutma Yönetim Kurulu Başkanı Can Hakan Karaca, bu yıl hedef pazar olarak Afrika’yı seçtiklerini söylüyor.

Anadolu’dan çıkan birçok başarılı şirket öyküsü var. Temelleri 1991 yılında Makine Mühendisi Can Hakan Karaca tarafından atılan AntalyalI Cantek Soğutma da bunlardan biri. Şirketin Antalya Şarampol’de küçük bir dükkanda başlayan hikayesi bugün Antalya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 22 bin metrekarelik fabrikasında devam ediyor.

Cantek Soğutma

200 kişilik istihdamı ve AR-GE merkezi ile Cantek, teknoloji üreten bir mühendislik şirketi. Farklı sektörlerin soğuk depo ihtiyaçlarını karşılayan, soğuk depolar için soğutucu cihazlar, soğuk depo kabinleri, kapıları ve rafları üreten şirket, dünya genelinde 10 binden fazla müşteriye ulaşmış bulunuyor. Alanında özellikle Ortadoğu ve Balkanlar’ın önemli markalarından biri konumuna gelen Cantek, endüstriyel soğutma alanında pazarın yüzde 30’una sahip. Soğutma teknolojilerine sürekli yatırım yapan şirketin AR-GE bütçesi ise 3,5 milyon doları buluyor.

Üretime başladıklarında yılda 10 adet soğuk depo kurduklarını ve beş kişilik bir personel ile yola çıktıklarını dile getiren Cantek Soğutma Yönetim Kurulu Başkanı Can Hakan Karaca, “Bugün ise üretim miktarımız 3 bin depoya ve personel sayımız 200’e yükselttik. Geçen yılki 15 milyon Euro’luk ciromuzu 2015’te 20 milyon Euro’ya çıkarmayı hedefliyoruz” diyor.

12 bin depo kurdu

Can Hakan Karaca’nın Antalya Şarampol’de küçük bir dükkan ve Kaleiçi’nde ufak bir atölye ile başlayan soğuk oda sektöründeki imalat çalışmaları, 1992 yılında küçük soğuk muhafaza dolapları yaparak devam etti. 1996 yılında sanayide 150 metrekarelik bir dükkana geçti. Daha sonra otelcilik sektörünün ve yatırımların büyümesi ile birlikte otellere yönelik soğuk hava depoları üretmeye başladı. Bununla birlikte soğuk oda paneli, soğutma cihazları ve soğuk oda kapıları üretimine de geçti. Bu gelişmelere paralel olarak meyve ve sebze sektörü ile donmuş muhafaza ve soğuk zincir ihtiyacının ülke içinde artmasıyla birlikte kapasitesini artırarak bu sektörlere de hizmet vermeye soyundu. Soğutma makinelerini, edindiği tecrübelerle daha efektif hale getirdi. 1999 yılında ise iş hacmindeki büyümenin etkisiyle Antalya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (AOSB) ilk fabrikasına taşındı.

Üretim yapmaya sektördeki ihtiyacı görerek karar verdiklerini belirten Can Hakan Karaca, şunları söylüyor: “Farklı pek çok sektör için soğuk depolar kuruyoruz. Soğuk depo için gerekli soğutucu, izolasyonlu panel ve soğuk depo kapılarını kendi tasarımlarımız ile kendi fabrikamızda üretiyoruz. 20 yılı aşkın bir zamanda 12 binden fazla soğuk depo kurmuş bir mühendislik firmasıyız. Gün geçtikçe de kapasite yatırımı yaparak sektörün öncüsü ve yenilikleri hayata geçiren firma haline geldik.”

Anahtar teslim kesimhane

Cantek, endüstriyel soğuk hava tesisleri ve buna ait soğutma cihazları, soğuk oda panelleri, kapıları, soğuk oda elektronik kontrol sistemleri, soğuk odalar için led ve raflar üretiyor. Hitap ettiği sektörler ise çok farklı. Bu sektörler, turizm yatırımlarından tutun da et, balık, tavuk işletme ve depolama tesislerine, süt ve sütlü mamuller üretim ve stoklama tesislerinden meyve ve sebze depolama tesislerine kadar çeşitlilik gösteriyor.

Can Hakan Karaca, son dönemde Red Meat isimli şirketi ile anahtar teslimi kesimhane ve et işleme tesisleri kurulumu konusundaki faaliyetlerine ağırlık verdi. Bu şirket ile Gaziantep ve Nevşehir gibi şehirlerin yanı sıra Etiyopya’da da kurduğu kesimhaneler var.

Sektörün beklentilerini yakından takip ettiklerini ve soğutma teknolojilerine yatırım yaptıklarını ifade eden Can Hakan Karaca, “AR-GE faaliyetlerimiz ile soğuk hava tesislerini kuran yatırımcıya büyük avantaj sağlayacak önemli yenilikleri hayata geçirdik. Bu hizmeti 2015’te daha da genişletiyoruz. Dünyanın güvenilir denetim kuruluşu TüV tarafından onaylanan ve belgelendirilen ‘Octosense’ ürün serimiz, soğuk odalarda tüketilen enerjide yüzde 71,4 oranında tasarruf sağlıyor” diye anlatıyor.

25 ülkeye ihracatı var

Cantek, üretiminin yüzde 35’ini ihraç ediyor. Hedefi ihracat oranını yüzde 60’a kadar çıkarmak. ilk ihracatlarını 1996 yılında Almanya’ya beş küçük depo ihraç ederek yaptıklarını belirten Karaca, şunları anlatıyor: “Geçen yıl ihracatımız 7 milyon Euro idi. Bu yıl ise 12 milyon Euro ihracat hedefliyoruz. Bugün 25 ülkeye soğuk oda ve proje ihracatı gerçekleştiriyoruz.”

Şirket, 2015 yılında özellikle Afrika kıtasında büyümeyi hedefliyor. Bununla birlikte Orta Amerika ile ilgili de pazar araştırmaları yapıyor.

Şirketin ilginç üretim ve ihracatları da sözkonusu. Mesela ‘soğuk tabut’ üretimi gerçekleştiriyor. Can Hakan Karaca, ABD’nin Irak’a girmesiyle birlikte ölenlerin nakli için ‘soğuk tabut’a ihtiyaç duyulduğunu öğrendiklerini ve bunun üretimine başladıklarını söylüyor. Şirket, kar yağmayan coğrafyalarda tematik kar mekanları da kuruyor. Afrika’da bazı yerlerde böyle mekanlar kurdu. Şu anda Hindistan, Irak, Endonezya’dan proje talepleri var. Cantek, İngiliz Kraliyet Ailesi’nin mutfaklarına İngiltere bayisi kanalıyla soğuk odalar kurdu. İngiltere’de başkaları için de soğuk oda projeleri sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu