Şirket Haberleri

Çalık Holding denimde Uzakdoğu’ya uzanacak

Çalık Holding, temellerini oluşturan denim sektöründe atağa kalkmaya hazırlanıyor. Şirket, bu alanda gelecek beş yıla yayılacak şekilde 60 milyon dolarlık yatırım yapacak. Bu yatırımlarla şirketin denim kumaş üretim kapasitesi 40 milyon metreden 60 milyon metreye çıkarken 500 kişiye de istihdam sağlanacak. Yeni yatırımlarla artacak üretim ile Uzakdoğu pazarı hedef alınacak.


Çalık Holding, Türkiye’deki tekstil kökenli şirketlerden biri. Ahmet Çalık’ın 1981 yılında temellerini attığı holding, son yıllarda enerji, telekom, inşaat, fi-nans ve madencilik sektörleriyle ön plana çıksa da, tekstilin farklı alanlarında da büyümeye devam ediyor. Grubun tekstilde en güçlü olduğu alanlardan biri ise denim sektörü. Malatya’da 1987 yılında 111 milyon dolarlık bir yatırımla kurulan Çalık Denim, dünyada premium denim üretiminde ilk 10 arasında yer alıyor.

Çalık Holding

Geliştirdiği inovatif ürünlerle pazarda fark yaratmayı hedefleyen şirket, büyüme hedefleri doğrultusunda yeni yatmmlara başlamaya hazırlanıyor. 40 milyon metre olan üretim kapasitesini önümüzdeki beş yılda 60 milyon metreye çıkarmayı hedefleyen şirket, bunun için 60 milyon dolarlık yatırım yapacak.

500 YENİ İSTİHDAM

Çalık Denim Genel Müdürü Hamit Yenici, iplik, dokuma gibi farklı üretim kategorilerinde yatırımlar ya-pacaklannı söylüyor. Yenici, “İlk aşamada 20l6’da 20 milyon dolarlık yatırım yapacağız. Malatya’da 144 bin metrekarelik alana kurulu bir fabrikamız var. Yeni yatınmlanmızı fabrikamızın bulunduğu alandaki boş sahada yapacağız. Önümüzdeki beş yılda 60-80 bin metrekarelik yeni tesis yatırımımız olacak” diyor. Bünyesinde bin 500 kişiyi istihdam eden grup, bu yatırımlarla 2020’ye kadar 500 kişiye daha istihdam olanağı yaratacak.

HEDEFİNDE UZAKDOĞU VAR

2015 yılını yüzde 18’lik büyümeyle ve 150 milyon dolarlık ciroyla kapatmaya hazırlanan şirket, 2016 için ise yüzde 20’lik büyüme hedefi koydu. Şirketin cirosunun yüzde 60’ı, İtalya, Portekiz, İngiltere, Almanya ve İspanya gibi ülkelere yapılan ihracattan geliyor. Çalık Denim, önümüzdeki dönemde ihracatta da yeni hedefler peşinde koşuyor. Uzakdoğu ve Kuzey Amerika pazarına odaklanacaklarını söyleyen Hamit Yenici, “Uzakdoğu’nun şu an ciromuz içindeki payı yüzde 5 civarında. 2020 yılına kadar bu oranı yüzde 20’ye çıkarmayı hedefliyoruz. Uzakdoğu’da ciddi bir potansiyel var. Yeni yatırımımız Uzakdoğu’nun önünü açacak” diye konuşuyor.


Denim kumaşında inovasyona yönelik çalışmalar yapan Çalık Denim, kadınlar için bedeni toparlayarak ince gösteren, erkekler için ise maskülen görünen, rahat ve inovatif streç kumaşlar üzerinde çalışıyor. Hamit Yenici, “Her yıl cironun yüzde 3’ünü ÜR-GE ve AR-GE’ye ayınyoruz” diyor. Aynca şirket İTÜ Tekstil Mühendisliği akademisyenleriyle başlattığı Denim Anatomy isimli bir sertifika programıyla iş ortaklarına denim konusunda eğitimler veriyor. Katılanlar eğitim sonunda İTÜ’den sertifika alıyor.

TÜRKİYE DENİMDE ÖNEMLİ ÜRETİCİ

Yıllık 420 milyon metre civarında denim üretim kapasitesi bulunan Türkiye’de pazarın 1,5 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip olduğu tahmin ediliyor. Dünyanın sekizinci büyük tekstil ihracatçısı olan Türkiye’nin aynı zamanda önemli bir denim kumaş ve giysi üretim kapasitesi ve ihracat potansiyeli bulunuyor. Denim kumaş ihracatında dünya İkincisi olan Türkiye, denim hazır giyim ihracatında ise dünya yedincisi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu