Şirket Haberleri

BiTaksi kendi teknolojisini üretiyor

TEKNOLOJİNİN KENDİLERİNE SAĞLADIĞI EN BÜYÜK AVANTAJIN İŞLERİNİ ÇOK HIZLI ŞEKİLDE ÖLÇMEK OLDUĞUNU SÖYLEYEN BİTAKSİ KURUCU VE CEO’SU NAZIM SALUR, “BİZ TEKNOLOJİLERİ KULLANANDAN ZİYADE TEKNOLOJİYİ ÜRETEN BİR FİRMAYIZ VE MÜŞTERİLERİMİZDEN GELEN İHTİYAÇLARA GÖRE SÜREKLİ OLARAK DAHA YENİ TEKNOLOJİLERİ DE ÜRETMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ” DİYOR.

Mobil teknoloji şirketi olan BiTaksi uygulamanın yayınlanma süreci öncesinde dokuz ay boyunca sadece teknolojisini geliştirdi. İş yapısı nedeniyle iş modelini teknoloji üzerine kurmuş olan BiTaksi, bu nedenle teknolojiden faydalanan en başlıca şirketlerden biri.

Mobil taksi uygulaması BiTaksi’de, bir yolcu düğmeye basıp taksi çağırdığında uygulamanın arka planında 2 milyon satırı aşkın kod çalışıyor. Bu kodlar kendi yazılımcılan tarafından geliştiriliyor. Tamamen bu yazılım üzerine kurulan iş modeli, teknolojiyi sürekli kullanarak yenilemek durumunda.

bitaksi

ÖLÇEBİLMEK ÖNEMLİ

Teknolojinin kendilerine sağladığı en büyük avantajın işlerini çok hızlı şekilde ölçmek olduğunu söyleyen BiTaksi Kurucu ve CEO’su Nazım Salur, “Mal üreten bir firmanın üretimini beş kat artırması için genelde yeni fabrika kurması gerekir. Bizim teknoloji altyapımız şu anki haliyle beş katı fazla işlemi kaldırabilir. Teknoloji sayesinde işimiz daha hızlı ivmelenebiliyor” diyor.

BiTaksi’nin iş modelinde hem yolcu hem de taksici mobil, ikisinin de yeri her an değişebiliyor. Türkiye’de teknoloji sektöründe iki tane mobil kullanıcıyı gerçek hayatta eşleştiren şirket niteliğinde olan BiTaksi, kullandığı teknoloji ve iş kurgusu ile farklılaştığını düşünüyor.

Yeni teknolojileri sürekli takip ederek ve BiTaksi’ye uygulayarak uygulamalarını daha hızlı ve verimli hale getirmek için çalıştıklannı ifade eden Nazım Salur, “Biz mobil yazılım teknolojileri kullanıyor ve kendimize has teknolojimizi üretiyoruz.

Yani biz teknolojileri kullanandan ziyade teknolojiyi üreten bir firmayız ve müşterilerimizden gelen ihtiyaçlara göre sürekli olarak daha yeni teknolojileri de üretmeyi düşünüyoruz” diyor.

YATIRIM HER ZAMAN SÜRER

Teknoloji yatırımı BiTaksi gibi bir iş için en önemli alan olduğunu vurgulayan Nazım Salur, “Bizim zaten pazarlama ve müşteri hizmetleri faaliyetleri dışındaki neredeyse bütün masrafimız teknoloji yatırımından oluşuyor. Çünkü teknolojik bir ürün satıyoruz ve teknoloji sürekli geliştirilmesi gereken bir şey. Dünyadaki yeni trendlerin takip edilmesi, kullanabileceğimiz bize yardımcı olabilecek teknolojilerin mevcut teknolojimize adapte edilmesi gibi konular nedeniyle sürekli teknolojiye yadnm yapmak durumundayız. Bu yaürımlanmız hiçbir zaman azalmayacak, çünkü teknolojik bir iş yapıyorsanız ‘Ben oldum’ ‘Ben tamamım’ demek sizin sonunuzu getirecek bir bakış açısıdır” diyor.

Hiçbir zaman teknoloji işlerinde ‘Ben oldum’ demenin mümkün olmadığını ifade eden Nazım Salur, “Her zaman iyi bir ürününüz de olsa daha iyisini yapmak mümkün. Zaten teknoloji devi olan firmalardan da bunun örneğini görebilirsiniz. Gayet iyi çalışan ürünleri olmasına rağmen her zaman 6 ay, 1 sene sonra daha iyisini çıkartmak için çabalamaya devam ediyorlar. Her zaman daha iyisini yapmak mümkün. Aynı şey bizim için de geçerli” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu