Şirket Haberleri

Baltalı Gıda, Trakya’ya Keçi Çiftliği Kuracak

Türkiye’nin ilk keçi sütü çiftliğim İzmir’in Seferihisar ilçesinde kuran Baltalı Gıda, ikinci çiftlik için arayışlara başladı.


Baltalı Gıda Yönetim Kurulu Başkam Funda Özer Baltalı, ikinci çiftliği Trakya’da kuracaklarım söylüyor. Türkiye’nin ilk AB onaylı keçi çiftliğinden kendi markasıyla Rusya’ya ihracata başlamaya hazırlanan şirket, yakın zamanda ABD ve Uzakdoğu pazarlarma da açılacak.

keci ciftligi

Baltalı Gıda, İzmir’in Seferihisar ilçesinde yüzde 100 keçi sütü ve ürünlerini üreten bir çiftliğe sahip. Bu çiftlik geçtiğimiz günlerde aldığı Keçi Bruselloz Hastalığı’ndan Ari Çiftlik Belgesi ile Türkiye’deki Avrupa Birliği (AB) onaylı ilk çiftlik oldu. Ayrıca yine geçtiğimiz günlerde Bureau Veritas’tan gıda güvenliği konusunda global standartlara uygunluk belgesi aldıklarını söyleyen Baltalı Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Funda Özer Baltalı, yakın bir zamanda ikinci keçi çiftliğini de Marmara’da Trakya bölgesinde kuracaklarını ifade ediyor.

Baltalı Gıda, bin keçinin olduğu tesislerinde yüzde 100 keçi sütü ürünleri üretiyor. Baltalı Çiftliği, İzmir’in Seferihisar ilçesinin Düzce köyünde yer alıyor. Toplam 100 dönüm arazi üzerinde kurulu, etrafı zeytin ağaçlan ile çevrili bu çiftlikte, Türkiye’ye özel saf bir keçi ırkı yaratılmış durumda. Baltalı Çiftliği, bugün Avrupa’nın en büyük ve modern keçi çiftliklerinden biri olarak gösteriliyor. Keçiler, Türk ve HollandalI veterinerlerin denetiminde kontrolleri yapılarak, sağlıklı koşullarda yetiştiriliyor.

RUSYA’YA İHRACAT

Funda Özer Baltalı, Bureau Veri-tas’dan aldıkları belgenin çok zor verilen bir belge olduğunu söylüyor. Baltalı, bu belge ile birlikte ihracatın önündeki engellerin kalkacağını ifade ediyor. Rusya’dan büyük talep geldiğini ve kısa sürede Rusya’ya ihracata başlayacaklarını belirten Bal-talı, “Rusya hükümetinin Türk şirketlere onay vermesini bekliyoruz. Kendi markamızla Rusya pazarına gireceğiz. 2014 yılında Azerbaycan, Kuveyt ve KTTC’ye 250 bin dolarlık ihracatımız olmuştu. Bu yıl Rusya’nın da etkisiyle 2 milyon dolar ihracat hedefliyoruz” diyor. Rusya’nın yanı sıra ABD ve Uzakdoğu’dan da talep aldıklarını vurgulayan Funda Özer Baltalı, bu pazarlara da gireceklerini ifade ediyor.


Baltalı Çiftliği’nde günde 12 bin litre keçi sütü işleniyor. Bunun yanı sıra Antalya, Burdur, Manisa ve Aydın civarındaki toplam 17 çiftlikten de süt toplanıyor. Çiftlikte 50 kişi istihdam ediliyor. Yılda 3,5 milyon litre süt ürettiklerini ifade eden Funda Özer Baltalı, üretimin yüzde 50’sinin süt, yüzde 50’sinin de peynir olduğunu ifade ediyor.

Gerek ihracat gerek iç pazar için artık ikinci bir çiftliğe ihtiyaç duyduklarını vurgulayan Baltalı, “Önümüzdeki kısa vadede ikinci bir çiftliği Trakya civarında kuracağız. Şu an uygun yer için arayışlarımız sürüyor. Seferihisar’daki ile aynı büyüklükte ikinci bir çiftlik kurmayı istiyoruz” diyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu