Şirket Haberleri

Ayakkabı Dünyası Esas Holding’in yüzde 60 hissesini satın aldı

Bu yıl Esas Holding’in yüzde 60 hissesini almasıyla dikkatleri üzerine çeken Ayakkabı Dünyası, agresif bir büyüme sürecine giriyor. Mağazalarını yenileyen ve yeni markalar üzerinde çalışan şirket, önümüzdeki beş yılda 70 milyon TL yatırım yapıp 60 mağaza açmayı hedefliyor. Şirketin dördüncü kuşak temsilcisi Fatih Akbacakoğlu, yeni bir marka satın almak için çalışmaların sürdüğünü söylüyor.

İlk mağazasını 1996 yılında Ankara’da açan Ayakkabı Dünyası, bugün 46 mağazası ile Türkiye’nin önde gelen ayakkabı zincirlerinden biri. Bu yıl Esas Holding’in yüzde 60 hissesini aldığı şirket şimdi agresif bir büyüme sürecine giriyor. Mağazalarım yenileyen ve yeni markalar üzerinde çalışan Ayakkabı Dünyası, gelecek beş yılda 70 milyon TL yatırımla 60 mağaza açmayı hedefliyor. Şirket, yeni bir marka satın almak için de çalışmalar yürütüyor.

esas holding

Ayakkabı Dünyası, Akbacakoğlu Ailesi tarafından kuruldu. Şirketin yüzde 40 hissesi hala bu aileye ait. Aile 1920’li yıllardan beri ayakkabıcılık işiyle uğraşıyor. Şirketin temelleri 1920’li yıllarda Beypazarı’nda küçük bir ayakkabı atölyesi ile atıldı. 1953 yılında ikinci kuşağın temsilcisi Niyazi Akbacakoğlu Ankara’ya göç ederek ayakkabı işini de bu ile taşıdı. Üçüncü kuşak Mehmet Akbacakoğ-lu’nun işin başına geçmesinden sonra mağazacılık işi başladı. Bugün ise şirketin başında dördüncü kuşaktan Fatih Akbacakoğlu bulunuyor.

Uzun yıllar Esem markasının toptancılığını yapan Mehmet Akbacakoğlu, toptan işinde yaşadığı sıkıntılar nedeniyle ani bir kararla perakendede büyümeye karar verdi. Böylece ilk Ayakkabı Dünyası markalı mağaza 1996 yılında Ankara’da açıldı. O zaman 400 metrekare büyüklüğünde olan bu mağaza bugün 2 bin metrekarelik büyüklüğe ulaşmış durumda ve hala Ayakkabı Dünyası’nın en kârlı mağazası. 2000’li yıllarda franchise vererek mağaza sayısını artıran şirket, franchise sisteminde yaşadığı sıkıntılar nedeniyle bu süreçte bayiliklerini geri alarak kendi mağazalarını açtı.

DÖNÜM NOKTASI NE OLDU?

2000-2005 yılları arasında perakende yapılanmasını tamamlayan şirket için bir diğer dönüm noktası ise dördüncü kuşak temsilcisi Fatih Akbacakoğlu’nun İstanbul’a taşınma karan oldu. 2005 yılında bir gecede aldığı kararla İstanbul’a gelen Akbacakoğlu, pazarlama, insan kaynakları gibi birimleri de bu ile taşıdı. Ankara’da ise sadece finans ve lojistik kaldı.

Şirket, bu dönemde istikrarlı bir büyüme sürecine girdi. 2010 yılında ise şirketi satma fikriyle Deloitte ile anlaşıldı. 2-3 yıl süren görüşmelerin ardından da geçen yıl Esas Holding ile el sıkışıldı.

BÜYÜME HEDEFLERİ YÜKSEK

Esas Holding ile DNA’larımn uyuştuğunu belirten Fatih Akbaca-koğlu, şunları söylüyor: “Şu an ortaklığımız çok olumlu gidiyor. Yerli bir yatırımcıyı bünyemize dahil ettiğimiz için çok mutluyuz. Çünkü DNA’larımız tutuyor. Bizim bir derdimiz olduğunda anlıyorlar. Çünkü onlar da bir aile şirketi ve birçok yatırımları var. Onların bu yatırımlardan kendilerine çıkarttıkları değerler var.”

Satın almanın ardından uyum sürecini tamamlayan ortaklar önümüzdeki beş yıl için agresif büyüme hedefleri koymuş durumda. Şirket, mağaza konseptlerinden marka karmasına kadar pek çok konuda yenileniyor. Mağazaların görsel kimliği değiştirilirken sezon mağazası ve out-let olmak üzere iki tipte mağaza konsepti oluşturuldu. İlk outlet mağazalar kasım ayında 212 Power AVM ve Viaport AVM’de hizmet vermeye başladı. Sezon mağazalarında ise yenileme çalışmaları sürüyor. Fatih Akbacakoğlu, Ankara Kızılay, Forum İstanbul, Nautilus ve Capacity AVM’de yer alan mağazaların ilk yenilenecek mağazalar olacağını söylüyor.

Beş yıllık bir stratejik plan çizen Ayakkabı Dünyası; önümüzdeki beş yılda 60 mağaza açarak toplam mağaza sayısını 100’e çıkarmayı hedefliyor. 70 milyon TL’lik yatırım yapmayı planlayan şirket, 200 milyon TL civarında olan cirosunu ise 500-550 milyon TL’ye çıkaracak.

Multi brand mağazacılık yapan Ayakkabı Dünyası sadece kendi markasıyla büyümeyi planlamıyor. Mono brand mağazacılık yaparak Türkiye geneline daha fazla yayılmayı hedefliyor. Şirket, mono brand bir marka geliştirmek yerine ise bilinen bir markayı satın almayı planlıyor. Hatta geçtiğimiz günlerde Hotiç ile el sıkıştı ama satış rakamı konusunda son anda yaşanan bir sıkıntı nedeniyle masadan kalktı. Şirketin öz sermayesinin çok güçlendiğini söyleyen Fatih Akbacakoğlu, “Her türlü yatırımı yapabilecek durumdayız. Şu an 3-4 şirketle daha görüşmelerimiz devam ediyor” diyor.

YENİ MARKA HEYECANI

Ayakkabı Dünyası, şu anda 31 bin metrekarelik bir mağaza alanında, her sezon minimum 2 bin 500 yeni ürün ile hizmet veriyor. Mağazalarda üç farklı ürün grubu bulunuyor. Bunlardan birincisi, kendi markalarını taşıyan ürünler, işin önemli bir bölümünü oluşturan bu grupta, kadın, erkek ve çocuklara uygun çok çeşitli tarzda ürünler bulunuyor. Şirket kendi markalarıyla ilgili olarak da yeni bir strateji izliyor. Kendilerine ait 20 civarında markaları olduğunu söyleyen Fatih Akbacakoğlu, “20 markamızı lağvedip iki yeni marka oluşturacağız. Şu an çalışmalarımız devam ediyor. Sektöre yeni bir bakış açısı getireceğiz. Yakın zamanda lansmanı yapacağız” diye konuşuyor.

İkinci önemli ürün grubu, tüketici tarafından tercih edilen, kaliteli yerel ve uluslararası markalardan oluşuyor. Clark’s, VANS, Tommy Hillfi-ger, Dexter, Lumberjack ve Seba-go’nun da arasında olduğu 100 civarında markayı bünyesinde bulunduran Ayakkabı Dünyası, önümüzdeki dönemde Avrupa’dan yeni markalar getirmeyi planlıyor.

Üçüncü olarak spor kategorisinde uluslararası önemli markaları tüketicileriyle buluşturan şirket, bu alanda da yeni marka arayışlarını sürdürüyor.

FARKLI SEKTÖRLERE YATIRIM YAPACAK

Akbacakoğlu Ailesi’nin Ayakkabı Dünyası dışında gayrimenkul ve su sektöründe de yatırımları var. Bu işlerin başında Fatih Akbacakoğlu’nun ağabeyi Mahmut Akbacakoğlu bulunuyor. Ağrı’da Nuh Su ve Su Tanesi markalarıyla su sektöründe faaliyet gösteren ailenin Ankara ve çevresinde inşaat ve arsa yatırımları mevcut. Ailenin son yatırımı ise tavukçuluk sektörüne olacak. Aile, 900 bin adetlik bir tavuk üretim çiftliği kurmaya hazırlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu