Şirket Haberleri

Asansörde Küresel Türk Markası

ASANSÖRLER için otomatik kat ve kabin üretimi yapan Giresunlu Prolift firması, artan talebi karşılamak adına üretimini Bursa’ya taşıdı. 7 kıtada 30 ülkeye ihracat yapan Prolift’in Bursa’daki fabrikasına yaptığı yatırım 80 milyon TL oldu.

15 bin metrekare kapalı alanda üretime başlayan şirket, yılda 80 bin adet üretim kapasitesine ulaştı. Prolift, bu üretim miktarını 100 bin adete yükseltmeyi planlıyor. Markanın kurucusu Bahtiyar Karakoç, “Hammadde, lojistik avantajları nedeniyle Bursa’yı tercih ettik. Türkiye’de direkt paslanmazdan üretim yapan ilk ve tek firmayız. Yıllık üretim adedimiz en yakın rakibimizden yüzde 30 fazla. Ortadoğu pazarını geliştirmek istiyoruz. Bu yıl özellikle Hindistan’a odaklandık. Rakiplerimiz de orada yatırım yapıyor” dedi.

Asansör grubunda kabin üretimi yapmayı düşündüklerini ifade eden Karakoç, şu bilgileri verdi: “Şartlar uygun olursa asansörün tamamını da yapabiliriz. Prolift markasıyla ilk Moskova’ya çıkacağız.

1 yıla kadar oluşumumuzu tamamlayacağız. İlk kez paket halinde bir satış yapacağız. İhracatımız yüzde 38’lerden başlayıp yüzde 12‘lere düştü. Ama bu sadece istatistik. Kapasitemiz ve talepler arttığı için yurtiçinde ciddi satışlar gerçekleştirdik.

İhracatta da büyüyoruz.” Geçen yılı büyüme beklemedikleri halde yüzde 17 büyüme ile kapattıklarına dikkat çeken Karakoç, bu yılın Ocak-Şubat aylarında gerçekleşen büyümeyi diğer yıllara kıyasla rekor olarak tanımladı. 150 kişilik istihdam yarattıklarını kaydeden Karakoç, “70 milyon TL ciromuz var. İhracatla büyüyoruz. Türkiye’de gösterdiğimiz büyüme ve ihracat ağımız dikkat çekiyor. 2 yabancı firma satm alma teklifinde bulundu. Ama satmaya niyetim hiç olmadı” diye konuştu. Türkiye’de tahmini olarak 300 bin asansör kapısının satıldığına değinen Karakoç, asansör komponent üretiminde Türkiye’nin dünya İkincisi olduğu bilgisini verdi.

Türkiye’de ciddi bir potansiyelin olduğunu vurgulayan Karakoç. “Kamu desteği bizi çok farklı yerlere götürür” görüşünde bulundu. Türkiye Cumhuriyeti ekonomisine katma değer kazandırmak amacıyla, ihtiyaç duyulan teknolojiyi tedarik eden değil üreten ve geliştiren lider bir firma olarak geçmişten geleceğe emin adımlarla ilerlemeyi ilke edinen Prolift Asansör, 7 kıtada yaptığı ihracatla sektöre liderlik ediyor. Ukrayna, Dağıstan, Meksika, İran, Gürcistan, Azerbaycan, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Ermenistan, Sırbistan, Rusya, Arnavutluk, Kosova, Tacikistan, Katar, Lübnan, Bahreyn, Mısır, Fransa, Romanya, İngiltere, Hırvatistan, Hindistan, Cezayir, Tunus ve Bangladeş ihracat yaptığı ülkeler arasında yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu