Şirket Haberleri

Arçelik ve Grundig

Grundig markasını satın aldıktan sonra ev elektroniği şirketine dönüştüren Arçelik, bu markayla Almanya’da her kategoride ilk üçe girmeyi planlıyor. Grundig, Almanya’da bakım ürünlerinde kadın kategorisinde ilk üç arasında yer alıyor. Grundig, Türkiye’ye de 2015 yılından itibaren bu alanda yeni ürünlerle girmeyi planlıyor.

2007 yılında Arçelik bünyesine geçen Alman markası Grundig, Almanya başta olmak üzere Avrupa’da yükselen bir grafik çiziyor. Grundig, Arçelik grubunun satın almasından sonra bir tüketici elektroniği şirketinden ev elektroniği şirketine dönüştü. Şimdi de hedefleri büyütüyor. Kişisel bakım ürünlerinde kadın kategorisinde Almanya’da ilk üç arasında olan Grundig, Türkiye’de de bu alanda olmak istiyor. İlk adım olarak saç kurutma makinesiyle Teknosa’da yer alan Grundig, 2015’te daha güçlü bir şekilde Türkiye pazanna girmeyi hedefliyor.

Önceki hafta tüketici elektroniği fuarı IFA’da konuştuğumuz Arçelik Almanya Ülke Müdürü ve Grundig Multimedia & Beko Deutschland GmbH Genel Müdürü Murat Şahin, büyüme planlarını ve Türkiye’ye gelecek yeni ürünleri anlattı.

Grundig

İLK ÜÇE GİRECEK

Grundig’in Arçelik’in toplam cirosuna yüksek bir katkısı olduğunu söyleyen Murat Şahin, “Almanya pa-zannda ilk altı ayda Grundig olarak yüzde 20’nin üzerinde büyüdük. Önümüzdeki beş yılda şirketi şu andakinden 5 kat daha fazla büyütecek bir iş planı ile hareket ediyoruz. Bu iş planı çerçevesinde beyaz eşya ile büyüme ve her bulunduğumuz kategoride ilk üçe girme hedefimiz var” diyor.

Grundig, Avrupa’da İskandinavya ve Almanya odaklı olarak çalışıyor. Almanya’da televizyonda yüzde 8 pazar payına sahip ve şu anda bu ülkedeki ilk beş TV tedarikçisinden biri konumunda. İskandinavya’da da çift haneli pazar payına sahip. Grundig olarak daha çok Almanca konuşulan coğrafyalarda faaliyet gösterdiklerini söyleyen Murat Şahin, Arçelik ve Beko’nun güçlü olduğu pazarlarda olmayı pek tercih etmediklerini dile getiriyor.

Grundig’in bundan sonraki en büyük hedefi ise Arçelik’in beyaz eşyadaki gücünü Almanya’ya taşıyabilmek. “Avrupa’da televizyondan audio ürünlerine kadar geniş bir yelpazede ürün sunabilen bizim gibi bir şirket yok” diyen Şahin, ürünler arasmda tüketici elektroniğinin ağırlığı oluşturduğunu, en çok satılan ürünlerin radyolar, küçük ev aletleri ve televizyonlar olduğunu ifade ediyor.

TÜRKİYE’DE YENİ ÜRÜNLER

Grundig’in cirosunun büyük bir kısmı buradan gelirken ayrıca diğer güçlü olduğu alan da kişisel bakım ürünleri. Grundig, kişisel bakım ürünlerinde kadın kategorisinde Almanya’da ilk üç arasında yer alıyor. Marka bu alanda Türkiye’de çok az var ancak yeni geliştirdiği projeyle birlikte artık teknoloji mağazalarında da bu ürünleri satılmaya başlayacak.

Tablet, televizyon ve beyaz eşyalarının Türkiye’de satıldığını ifade eden Murat Şahin, yeni olarak küçük ev aletlerinde renkli ürünlerin geleceğini müjdeliyor.

“ULTRA HD, TV PAZARINI DEĞİŞTİRECEK”

Ultra HD televizyonların tüm TV pazarını değiştireceğini belirten Murat Şahin, şunları söylüyor: “Biz bu teknolojinin tüketicilerin avantajlarını kolayca görebileceği bir yenilik olduğunu düşünüyoruz. 3D’de olduğu gibi mükemmel bir görüntü deneyimi yaşamak için gözlük takılması gerekmiyor. Kablolu yayınlarda UHD yayın içeriği çok fazla olmasa da internet hizmetleri ve Ultra HD çözünürlüklü kameralar bu televizyonların önemini ortaya koyacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu