Şirket Haberleri

Aras Kargo Satılıyor

Kargo sektörünün en büyük oyuncularından biri olan Aras Kargo satılıyor. 2013 yılında İş Yatırım Girişim’in yüzde 25’lik hissesini satın alarak şirkete ortak olan Austrian Post, Aras Kargo’nun tamamını almak üzere Aras Ailesi ile görüşmelere başladı. Yüzde 75 hisseye sahip Aras Ailesi ile AvusturyalI şirket arasuıda bir süredir devam eden görüşmelerin gelecek ay sonuçlanması bekleniyor.

Kargo sektöründe 35 yılı geride bırakan Aras Kargo’da ortaklar arasında satış gündemde. Şu anda Aras Kar-go’nun yüzde 75’i Aras Ailesi’ne, yüzde 25’i ise Avusturya’nın önde gelen lojistik ve posta hizmetleri sağlayıcısı Austrian Post’a ait. AvusturyalI şirket, bu yüzde 25’lik hisseyi 2013 yılında, Aras Kargo’ya 2010 yılında ortak olan Iş Girişim Yatırım’dan 125 milyon TL’ye satın almıştı. Austrian Post, şimdi de şirketin kalan kısmını Aras Ailesi’nden satın almak istiyor.

Aras Kargo

Aras Ailesi ile AvusturyalI şirket arasında geçen eylül ayında başlayan görüşmelerin kısa bir süre içinde sonuçlanacağı tahmin ediliyor. Sıkı pazarlığın sürdüğü satışla ilgili anlaşmaya varılabilirse, haziran ayında sürecin noktalanması bekleniyor.

GİRİŞİMLERİYLE İLGİLENECEK

Şirketin satışıyla ilgili görüşünü almak üzere ulaştığımız Aras Kargo Yönetim Kurulu Başkam ve CEO’su Evrim Aras, bir süredir devam eden görüşmeleri doğruluyor. Aras, eylül ayında başlayan görüşmelerde bir anlaşmaya vanlabilirse şirkette sahip oldukları yüzde 75 hisseyi satabileceklerini ifade ediyor.

Evrim Aras, “Bu kadar erken yaşta CEO’luk koltuğuna oturduğum şirkette önemli ve güzel tecrübeler edindim. Bu tecrübeyi yeni alanlarda değerlendirmek isterim” diyor. Eğer bu satış gerçekleşirse bir süre dinlenmek istediğini anlatan Aras, yeni bir iş hayalinin olgunlaşması için bir boşluk olması gerektiğini söyleyerek “Ben de bunu yapacağım. Biraz ara verip, ardından kendi girişimlerimle ilgileneceğim” diye konuşuyor.

MİRASI YUKARI TAŞIDI

Aras Kargo, 2008 yılında kurucu Celal Aras’m vefatının ardından ciddi bir borç yüküyle karşı, karşıya kalmıştı. Evrim Aras, reddi miras öneren avukatlara karşılık 29 yaşında şirketin başına geçmişti. 265 milyon TL borçlu şirkete 145 milyon TL de vergi borcu kesilince babasının yasını yaşaya-madan şirketi kurtarmak için kolları sıvayan Evrim Aras, yaptığı düzenlemeler ve finansal yapılanmayla şirkete ortak almayı başardı. 2010 yılında Aras Kargo’ya ortak olan Iş Girişim Yatırım, sahip olduğu yüzde 25 hisseyi üç yıl sonra Austrian Post şirketine sattı. Evrim Aras, sekiz yılda şirketi dipten yukarı taşıdı. Aras Kargo, 2015 yılında 900 milyon TL ciro yaptı. Bu yıl ise cironun 1 milyar TL’yi aşması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu