Şirket Haberleri

AR-GE ile ihracatı 100 milyon dolara çıkaracak

Avrupa’nın en büyük beş havalandırma sistemleri üreticisinden biri olan Silverline Ankastre, giderek yaygınlaşan ‘nesnelerin interneti’ teknolojisine yatırım yapacak. Geçen yılı 286 milyon TL ciro ile kapattıklarım ve 40 milyon dolarlık ihracat yaptıklarım anlatan Silverline Ankastre CEO’su Mustafa Laçin, “Bu yd 12 milyon TL yatırımla AR-GE merkezimizi açacağız. Hedefimiz 5 ydda 1 milyar TL ciro ve 100 milyon dolar ihracat” diyor.

Amasya Merzifon’da 1994 yılında bin metrekarelik bir alanda kurulan Silverline Ankastre, aradan geçen 23 yılda 103 bin metrekarelik üretim alanı, bin 200 kişilik istihdamı ve 70 ülkeye ihracatı ile dünya genelinde havalandırma sistemleri sektörünün önde gelen oyuncularından biri oldu. Yılda ortalama 1,2 milyon adetlik üretimi ile dünyanın en büyük 10, Avrupa’nın ise en büyük beş üreticisi arasında olan Silverline Ankastre, yeni dönemde ‘nesnelerin interneti’ teknolojisine yatırım yapma kararı aldı. Yeni yatırım planlarını Ekonomist’e anlatan Silverline Ankastre Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Mustafa Laçin, “Bir dünya markası haline gelmek için teknolojideki ve tasarımdaki değişime ayak uyduracağız” diyor.

Mustafa Lacin

Bu yıl 1-6 Eylül tarihlerinde Almanya’nın Berlin kentinde düzenlenen Uluslararası Tüketici Elektroniği Fua-rı’nda (İFA 2017) 200 metrekarelik alanda boy gösteren Silverline Ankast-re’nin Almanya, Ürdün, Azerbaycan ve Gürcistan’da yüzde 10, Danimarka, Fas ve Tunus’ta yüzde 15’e yakın pazar payı var. Laçin, “Dünya genelinde ise havalandırma ürünleri pazarında yüzde 4 payımız var” diyor.

HEDEF UZAKDOĞU VE ABD

Yeni dönemde küresel trendlerin de etkisi ile teknoloji ve tasarıma ağırlık vereceklerini anlatan Laçin, eylül ayı içerisinde açılacak ilk AR-GE merkezleri ile kendi alanında dünya çapında bir oyuncu olmayı hedeflediklerini kaydediyor. Son 3 yıldır Latin Amerika, Uzakdoğu ve ABD pazarlarındaki tüketici eğilimlerini analiz ettiklerini dile getiren Laçin, “Bu yıl 12 milyon TL yatırımla AR-GE merkezimizde geleceğin teknolojilerine odaklanacağız. Hedefimiz beş yıl içinde ciromuzu 1 milyar TL’ye, ihracatımızı ise 100 milyon TL’ye çıkarmak” diye konuşuyor. Özellikle artık ‘nesnelerin interneti’nin giderek yaygınlaştığına işaret eden Laçin, şunları söylüyor: “Globalleşen dünyada tüketici yeni nesil teknolojilere yöneliyor. Eğer bu yeni teknolojiyi özgün tasarımımızla birleştirmezsek, ihracat yapamayız.”

115 TASARIM ÖDÜLÜ ALDI

Mustafa Laçin, 2009 yılından bu yana katıldıkları tüm yarışmalardan tasarım ve fonksiyonellik alanında ödüllerle döndüklerini vurguluyor. Şirketin bugüne kadar aralarında Plus X, Reddot, Germany Design Avvards, Kitchenlnnovation Avvard ve IF Design Avvard gibi önemli ödüllerin de bulunduğu 115 ödül aldığının altını çizen Laçin, “2017 yılında çift haneli bir büyüme öngörüyoruz. Türkiye’de pazar yaklaşık 550 milyon dolar büyüklüğe ulaşmış durumda. İç pazarda ilk 5’teyiz” şeklinde konuşuyor.

ARAM EKİN DURAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu