Şirket Haberleri

Anadolu Grubu Yurtdışına üç fabrika birden kuracak

18 ülkede 75 şirketi, 61 üretim tesisi ve 29 bine yakın çalışanı bulunan Anadolu Grubu; içecek, otomotiv, perakende, finans, enerji, endüstriyel tarım, gayrimenkul, sağlık ve bilişim sektörlerinde faaliyet gösteriyor. 2014’te yeni markaları bünyesine katan ve yeni anlaşmalar yapan grubun cirosu ise yaklaşık 12 milyar lira. Geçen yıl yaşanan en önemli gelişme grubun Mig-ros’un yüzde 40,25 oranında hissesi için 1,8 milyar lira bedel teklifi oldu. Satın alma işlemi geçtiğimiz ocak ayında tamamlandı.

Anadolu Grubu

2015’in şirketin kuruluşunun 65’inci yılı olduğunu ifade eden Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, “2015 bizim için önemli bir kilometre taşı. Faaliyette olduğumuz her alandaki büyüme fırsatlarını takip edeceğiz. Tüm sektörlerimizde büyüme hedefimiz var. Ancak enerji, tarım ve gayrimenkul sektörleri biraz daha öncelikli olacak” diye konuşuyor.


Özellikle yakın coğrafyadaki ülkeler ve operasyonlarının devam ettiği stratejik coğrafyalarda sağlıklı büyümesini sürdürmeyi planlayan Anadolu Grubu’nun içecek grubu, bu yıl Kazakistan’da, Tacikistan’da ve Pakistan’da birer fabrika açacak. Bu üç fabrikanın yatırım tutarı 300 milyon doları bulacak. Ayrıca Pakistan’da üç yıl içerisinde iki ayrı kentte daha iki yeni fabrika açılması hedefleniyor. Pakistan’da açılması planlanan toplam üç fabrikanın yatırım tutarı da 300 milyon dolar olacak.

2005 yılında adım atıkları enerji sektöründe yavaş yavaş fakat köklü bir büyüme stratejisi sürdürdüklerini dile getiren Özilhan, planlarına ilişkin şu bilgileri verdi: “Enerjiyi grubumuzun ana sektörlerinden biri olarak konumlandırmak istiyoruz. 4-5 yıl içinde gerçekleştirmeyi planladığımız 500-600 milyon dolarlık bir yatırım programımız var. Geçen yıl hizmet vermeye başlayan yeni günlük araç kiralama markamız Garenta sektörde ikinci sıraya yükselmeyi başardı. Bu alanda 2-3 yıl içinde 25 bin adede çıkmayı hedefliyoruz. Tarım sektöründe ise önemli proje ve yatırımlarımızın yanı sıra inorganik büyüme fırsatlarını da değerlendireceğiz”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu