Şirket Haberleri

AMCOR ciro sıralamasında devler ligine girdi

45 ülkede 180 fabrikası bulunan Avustralya merkezli ambalaj devi AMCOR’un İstanbul fabrikası, şirketin fabrikaları arasındaki global ciro sıralamasında ilk 15’e girdi. AMCOR Flexibles İstanbul, gıda ambalajı üretimiyle 80 milyon dolar ciro yapıyor. AMCOR’un İstanbul fabrikası, yıllık 13 bin tonu bulan üretimiyle kapasite anlamında da şirketin globaldeki en büyük fabrikası oldu.


AMCOR, ambalaj sanayiinde 1860 yılından beri faaliyet gösteren Avustralya merkezli bir şirket. AMCOR’un 45 ülkede 180 fabrikası ve 27 bin çalışanı var. Şirketin Türkiye’de de İstanbul’da bir fabrikası bulunuyor. AMCOR’un İstanbul fabrikası, şirketin fabrikaları arasındaki global ciro sıralamasında ilk 15’in içerisine girmeyi başardı.

amcor

Aslında AMCOR’un İstanbul fabrikası 1972 yılında dört Türk girişimci tarafından Maslak’ta kuruldu. Gıda ambalajı üzerine faaliyet gösteren fabrika, 1992 yılında Tuzla’ya taşındı. Bu sırada Rusya ve Ukrayna’ya yapılan ihracat şirketi büyüttü. Fakat ortaklar arasında çıkan anlaşmazlıklar sonucunda fabrikanın satışına karar verildi. Fabrika 2001 yılında bir Alman ambalaj şirketine satıldı. Birkaç yıl sonra da Kanadalı bir ambalaj şirketine devredilen firmayı en son 2009 yılında Avustralya merkezli ambalaj sanayi devi AMCOR satın aldı.

AMCOR Flexibles İstanbul, ağırlıklı olarak gıda sektörüne olmak üzere yurtiçinde ve yurtdışında birçok üretici firmaya baskılı ambalaj malzemesi üretiyor. Tuzla’daki fabrikada yıllık 13 bin ton üretim gerçekleştiriliyor. Fabrika 400 kişiye istihdam sağlıyor.

20 ÜLKEYE İHRACAT

AMCOR Flexibles İstanbul Genel Müdürü Mehmet Kurma, 20 ülkeye ihracat yaptıklarını belirtiyor. Genel olarak Batı Avrupa ile Ukrayna ve Rusya’ya ihracat yaptıklarını ifade eden Kurma, özellikle Avrupa’da kahve, peynir, kuru gıda ve çerez ambalajı konusunda önemli bir tedarikçi olduklarının altını çiziyor. İç piyasada ise gıda ambalajı konusunda Tadım ve Kurukahveci Mehmet Efendi’nin en büyük üreticilerinden biri olduklarını belirten Kurma, yakın bir zamanda Eti için de üretime başlayacakları bilgisini veriyor.


Mehmet Kurma, 2015 yılını 80 milyon dolar ciro ile tamamlayacaklarını söylüyor. Kurma, şu bilgileri veriyor: “AMCOR Flexibles İstanbul fabrikası, kapasite anlamında AMCOR’un globalde en büyük fabrikası. Cirosal olarak da ilk 15 fabrika içinde yer alıyor. Dolayısıyla AMCOR için en önemli üretim üslerinden biri haline geldik. Tesisimizi yeniledik ve 4,5 milyon Euro yatırım gerçekleştirdik. Geri dönüşüm yapabilen bir fabrikaya dönüştük. Yaptığımız yatırımla artık üretimde kullanılan solvent emilip tekrar işleme tabi tutularak geri kazanılıyor.”

Mehmet Kurma, AMCOR’un her yıl iş güvenliği alanında ödüller verdiğini ifade ediyor. Amcor Flexibles İstanbul, Avrupa ve Amerika grubundaki 68 Amcor fabrikası arasından, uyguladığı ‘iş Güvenliği Kaptanları’ projesi ile Safety Avvards Altın Ödül’üne layık görüldü. Mehmet Kurma, bu konuda şunları söylüyor: “Safety Captains (Güvenlik Kaptanları) girişimini başlatarak her çalışanın güvenlik konusunda sorumluluk almasını sağlayacak bir yöntem geliştirdik. Bu sistemde vardiya sorumluları her pazartesi günü ekip üyeleri arasından o hafta güvenlik kaptanı olacak kişiyi seçiyor. Güvenlik kaptanlarımız, vardiya sorumlusunu destekliyor ve üretim bölümünde davranışı gözlemleyecek ikinci bir çift göz olma görevini üstleniyor. Çalışma ortamının güvenliğiyle ilgili tüm gözlemlerini ve yorumlarını kaydediyor, güvensiz davranışlara tanık olduğunda da müdahale ediyor. Güvenlik Kaptanı uygulamasıyla çok tehlikeli işletme kategorisinde olup yaklaşık 400 çalışanımız ile bin 92 gündür kaza yaşamadık.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu