Şirket Haberleri

Aksoy Holding Ciroyu 2,5 milyar TL’ye taşıyacak

AKSOY HOLDİNG

Akaryakıt sektörünün önde gelen oyuncularından Aksoy Holding geçen yıl 2 milyar TL’yi aşan cirosunu 2015 sonunda 2,5 milyar TL’ye çıkarmayı hedefliyor. Petrol ve enerji, turizm ve gayrimenkul, uluslararası ticaret ve bankacılık sektörlerinde 24 iştirakiyle faaliyet gösteren Aksoy Holding bu yıl önemli bir kısmı enerji sektöründe olmak üzere 932 milyon TL’lik yatırım planlıyor.

Aksoy Holding

Petrol bünyesindeki akaryakıt sektöründe 2014’te yaklaşık 450 milyon TL yatırım gerçekleştiren Aksoy Holding 2015 yatırım planlamasında bu alana yaklaşık 800 milyon TL kaynak ayırdı. Holding enerji alanında ise doğalgaza dayalı elektrik üretim santraline yaklaşık 40 milyon TL, yenilenebilir enerji kaynaklarına ise 32 milyon TL yatırım yapacak. Gayrimenkul sektörüne yatırımı da ihmal etmeyen Aksoy Holding Bodrum Yalıkavak’taki Tilkicik Koyu’nda geliştirdiği lüks villa-marina-otel projesi için bu yıl 100 milyon TL’nin üstünde yatırımı gündeme aldı. Bunun yanı sıra Türkiye genelinde benzin istasyonları mülk satın alımları için de bu yılın bütçesi 20 milyon TL olarak belirlendi.


Geçen beş yıl içinde grubun hem aktiflerinin hem de öz sermayesinin yüzde 100 oranında büyüdüğünü ifade eden Aksoy Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ba-tu Aksoy, tüm işkollarında önemli ölçekte organik büyüme planladıklarını kaydediyor. Aksoy, şunları söylüyor: “Geçen beş yıllık süreçte sektör sayısı ikiden dörde, iştirak sayısı da 15’ten 24’e yükseldi, istihdam ise yaklaşık yüzde 20 arttı. Önümüzdeki beş yıllık dönemde ise tüm faaliyet alanlarımızdaki aktiflerimizi yüzde 100 seviyesinde arttıracağımıza inanıyoruz. Akaryakıtta sürdürülebilir organik büyümenin yanında elektrik üretiminde yenilenebilir ve konvansiyo-nel yeni santral yatırımları yapmayı planlıyoruz. Bodrum projemizin ardından bu sefer İstanbul’da çok özel yeni projelere yönelmeyi planlıyoruz. Uluslararası Ticaret iş kolumuzda Irak ve Suriye’deki madeni yağ faaliyetlerimizi genişleterek lojistik yatıramlarımızla beraber Ortadoğu’nun en büyük dağıtım şirketlerinden biri olmayı hedefliyoruz.”

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu