Şirket Haberleri

A101 Hızlı Büyüyor

Beş yıl içinde bin mağaza açacak

A101, English Home gibi perakende markalarım bünyesinde bulunduran Turgut Aydın Holding, kısa bir süre önce “Eve” markasıyla kişisel bakım ve kozmetik sektörüne girdi. Bu yılın sonuna kadar 100 Eve mağazası açılacak. Şirket, beş yıl içinde ise 100 milyon dolar yatırımla bin Eve mağazası açmayı plankyor. Holding, bu mağazalarda 4 bin 500 kişilik istihdam yaratacak.


Sağlık, tekstil, inşaat ve denizcilik sektörlerinin yanı sıra Al 01 ve English Home markalarıyla perakende sektöründe faaliyet gösteren Turgut Aydın Holding, perakende sektöründe yeni markalarla büyüyor. Kısa bir süre önce PizzaLazza ve Salo-on Burger markalarıyla fast food sektörüne giriş yapan holdingin son yatırım alanı “Eve” markasıyla kişisel bakım ve kozmetik pazarı oldu.

a101

Eve markasıyla şubat ayından bu yana mağaza sayısını 15’e çıkaran ve 2015 sonuna kadar 100 mağaza açmayı hedefleyen şirketin beş yıl içindeki planları da bir hayli iddialı. Şirket yönetimi, 2019 sonuna kadar bin mağazaya ulaşmayı planlıyor.

Eve Genel Müdürü Celal Can, beş yılda 100 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını ve 4 bin 500 kişiye istihdam yaratacaklarını söylüyor. Can, “Pazardaki en büyük iki markadan biri olmak istiyoruz. 2019 sonuna kadar 1 milyar 300 milyon TL’lik ciro hedefimiz var. Rakiplere göre daha uygun fiyatlı ve müşteriye daha yakın bir marka olacağız. Büyük bir perakende grubuyuz, satın alma gücümüz çok fazla ve bundan faydalanacağız” diye konuşuyor.

KENDİ MAĞAZALARINI AÇIYOR

Kişisel bakım ve kozmetiğin yanı sıra ev tekstili ve anne bebek ürünlerinin de yer alacağı Eve mağazaları, 4 bin çeşit ürünün olduğu ve ortalama 100-150 metrekare büyüklüğünde mağazalar olacak, ilk yıl Marmara ve Akdeniz’de büyümeyi planlayan marka, ikinci yıl Karadeniz ve İç Anadolu’ya, ardından ise tüm Türkiye’ye yayılmayı hedefliyor. Bünyesinde bilinen markaların yanı sıra private label (özel markalı) ürünlere de yer vereceklerini söyleyen Celal Can, özel markalı ürünleri altyapıyı oturttuktan sonra, 2016 yılından itibaren ürettirmeye başlayacaklarını vurguluyor.


îlk aşamada kendisi mağaza açarak büyümeyi planlayan şirket, satın almalara da sıcak bakıyor. İyi bir fırsat çıkarsa ve anlaşma sağlanması durumunda satın alma yapabileceklerini belirten Celal Can, “Bu noktada esnek bir planlamamız var. Fırsat gelir ve anlaşabilirsek satın alma yapabiliriz. Ancak öncelikle hedefimiz kendi mağazalarımızı açmak” diye konuşuyor. Şirket diğer markaları A101 ve English Home’da olduğu gibi bu markada da franchise vermeden kendisi büyümeyi tercih ediyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu