Şirket Haberleri

28 tasarımcıyla ortak mağaza

Gizia markasunn kurucusu İsmail Kutlu, 28 Türk moda tasarımcısını aym çatı altında toplayacak bir mağaza açmaya hazırlanıyor. Eylül ayı başında İstanbul Nişantaşı’nda açılacak olan Gizia Gate konseptinin üç yılda beş mağazaya ulaşması planlanıyor. Projeye göre her tasarımcı kendi ürününün satışından elde edilecek kârm yüzde 60’ını alabilecek.


Global ekonomide mücadele etmek isteyen pek çok şirket son dönemde güç birliği yaparak büyüyor. Çok çeşitli güç birliği örnekleri var. Bunlardan en ilginçlerinden birini de giyim perakendesinde faaliyet yürüten Gizia ortaya koydu.

Türkiye’de tasarımcıların mağaza açamadıklan için kendilerini yeterince tamtamadıklarını düşünen Gizia markasının kurucusu İsmail Kutlu, bir ilke imza atarak tasanmcılarla ortak mağaza açmaya hazırlanıyor. Gizia yönetimi tarafından, Nişantaşı’ndaki bin 500 metrekarelik eski bir otoparktan dönüştürülen mağazada, 28 tasarımcının ürünlerinin satılacağı Gizia Gate isimli bir proje geliştirildi. Eylül başında açılması planlanan mağaza için 3 milyon dolara yakın yatırım yapıldı. Yatırımın tamamı Gizia tarafından karşılandı. Projeye göre 28 tasarımcı kâr payına ortak oldu. Her tasarımcı kendi ürününün satışından elde edilecek kârın yüzde 60’ını alabilecek. Geri kalan kısım ise Gizia’ya kalacak.

Gizia

İKİNCİ MAĞAZA 20!6’DA

20l6’da Anadolu Yakası’nda bu konseptteki ikinci mağazayı açmayı planladıklarını söyleyen Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, “Bir yıl içinde bu proje için 5 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlıyoruz” diyor. Gizia Gate’in dünya moda şehirlerine yaptığı iş seyahatleri sırasında kafasında şekillendiğini söyleyen Kutlu, “Uzun yıllardır hayalini kurduğum bir projeydi. Bu projeyle tasarımcılara yur-tiçinde koleksiyonlarını sunabilecekleri bir ortam yaratmayı hedefliyoruz. Böylece tasanmcı ile tüketici arasındaki mesafeyi kaldırmayı hedefliyoruz” diye konuşuyor. Gizia Gate markasıyla önümüzdeki üç yılda Ankara, İzmir ve Bursa’da da birer mağaza açılması planlanıyor.

YURTDIŞINA DA AÇILACAK

Hedefleri arasında Türkiye’deki ta-sanmcıları yurtdışına açmanın da olduğunu söyleyen İsmail Kutlu, “Dubai’den bu işe yatırım yapmak isteyen girişimcilerden talep geldi. Beş yıl içinde yurtdışında da en az üç mağaza açmayı hedefliyoruz” diyor.


Diğer taraftan şirket Gizia markasıyla büyümesini sürdürüyor. Dört yılda yurtiçi mağaza sayısını 48’e çıkaran Gizia, 20l6’da 15 mağaza açmayı, önümüzdeki beş yılda ise mağaza sayısını 100’e ulaştırmayı hedefliyor. 2014’te yüzde 30 büyüyen şirket, 2015’te yüzde 25-30 arası büyüme hedefliyor.

MODACILAR İÇİN KAPI AÇILDI

Gizia Gate’de; Arzu Kaprol, Bahar Korçan, Gamze Saraçoğlu, Hakan Yıldırım, Mehtap Elaidi, Özgür Masur, Tuvana Büyükçınar Demir, Yael Morel, Gözde Atlı, Zeynep Tosun gibi isimlerin olduğu 28 tasarımcı ürünlerini sergileyecek.

Türkiye’de tasarımcıların satış noktası olmadığı için kendini yeterince tanımadığını söyleyen Moda Tasarımcıları Derneği Başkanı Mehtap Elaidi, “Bu projeyle birlikte tasarımcılar bir noktadan hem yerel hem de uluslararası talebe karşılık verecekler.

Bir markanın kendi ülkesinde satmıyor olması, markanın ilerlemesi anlamında bir engeldi. Bu projeyle bütün bu engeller aşılmış oldu” diyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu