Haberler

Yunanistan’dan 27 şirket işbirliği teklif ediyor

Yunanistan’da temsilcilik açan TÜGİAD heyetinin Selanik ziyaretinde önemli işbirliği fırsatları doğdu. Türkiye’nin dört bir tarafından gelen 50 kişilik heyetle Yunanistan’ı ziyaret eden TÜGIAD, turizmden kozmetiğe önemli teklifleri masaya yatırdı. Teklifler arasmda beş yıldızh otel satışının yanı sıra Türkiye’de ve Yunanistan’da ortaklık önerileri de var.


Türkiye’nin etkin sivil toplum örgütlerinden Türkiye Genç İşadamları Deme-ği’nin (TÜGİAD) Yunanistan’ın ikinci büyük kenti Selanik’te gerçekleştirdiği temsilcilik açılışı, iki ülke iş dünyası için fırsat yaratacak bir işbirliği arenasına dönüştü. TÜGİAD’ın Türkiye’nin dört bir yanında faaliyet yürüten 50’ye yakın üyesi ile yaptığı ziyarette bir araya gelen iki ülke iş insanları, turizmden gıdaya, bilişimden kozmetiğe kadar değişik iş sahalannda işbirliği fırsatlarını görüştü. Sonuçta somut olarak 27 işbirliği teklifi ortaya çıktı.

yunanistan isbirligi

Ekonomist’in de bulunduğu ziyaretle ilgili olarak izlenimlerimizi aktarmadan önce vurgulamamız gereken bir nokta var. Bir AB ülkesi olarak Yunanistan iş dünyası, Türkiye ile işbirliğine her zamankinden daha fazla sıcak bakıyor. Bunda tabii ki yaşadıkları krizin de etkisi var. Kültürel yakınlığı da işbkliği için önemli bir unsur olarak gören Yunan işadamları, gerek ülkelerinde ve Türkiye’de gerekse işbirliği halinde Balkanlar ve Ortadoğu’da beraber hareket etmek istiyor.

Yatırımlarda bk önemli kolaylaştırıcı adımın da kamu kanadında atıldığını ifade edelim. Gezimizde de gördük ki yalnız özel sektör değil, Yunanistan’ın yerel ile merkezi yönetimleri de yabancı sermaye işbirliklerine ve yatırımlarına son derece sıcak bakıyor. Yabancı sermayeyi çekme konusundaki işlemlerde bürokrasinin tek bakanlık elinde toplanması ve vize ile oturma izni kolaylıkları önemli adımlar olarak ifade ediliyor.

TURİZM ÖN PLANDA

TÜGÎAD Heyeti’ni iki günlük ziyarette Selanik’te kalabalık bir işadamı topluluğu karşıladı. TÜGİAD Yunanistan Temsilcisi Stefanos Hajimanolis’in katkılanyla düzenlenen toplantılarda iki taraf iş insanları yüz yüze görüşme fırsatı buldu. Yapılan kısa tanıtımların ardından sektörlere göre dağılım yapıldı ve hemen her katılımcı muadil şirketlerle bir araya geldi.

İşbirliği konu başlıklarına gelince… İlk etapta denilebilir ki, Yunanistan’da değeri ortaya konan hemen herşey satılık. Hatta kimi zaman değerinin çok altında da satılık tabelası asılan işletmelerin ve gayrimenkulle-rin olduğu biliniyor.

Flexible Business, ülkenin hemen her bölgesinde marinadan araziye, villadan otele kadar pek çok mülkün satışını gerçekleştkiyor. Şirketin CEO’su Argyriadis Sotiris’ten aldığımız bilgiye göre, otel yatırımlarını üç kategoride değerlendirmekte yarar var. Atina ve Selanik’te bulunan 80-110 oda arasındaki şehir otellerinin fiyatı 12 ile 20 milyon Euro arasında değişiyor. 50 odalı, herşey dahil sistemi ile çalışmayan butik otellerin fiyatı bölgesine göre 8 milyon Euro’dan başlıyor. 150 ile 300 odalı 5 yıldızlı otellerin fiyatı ise 18 ile 55 milyon Euro arasmda değişiyor.

Sotiris’ten aldığımız bilgiye göre Selanik’in önemli turizm bölgelerinden Halkidiki’de 50 odalı otel izni verilen bk arsanın fiyatı 1 milyon Euro. Yine marina kadar, marinaya müsait arsa satışı da ön planda yer alıyor.Bölgede, Koç, Doğuş gibi gruplann marinaya yaptıkları yatırımlar yakından takip ediliyor ve en çok bu alandaki fırsatlara dikkat çekiliyor.

VERGİ AVANTAJI VAR

Turizm yatırımlarına Karadeniz Kalkınma Bankası’nın verdiği kredi ve 10 yıl vergisiz faaliyet gibi kolaylıklar sağlanıyor. Bir bilgiyi de Selanik turizmine yönelik verelim. Özellikle Tüı-kiyeden gelen turist kafileleri her geçen gün aıtıyor. 1,1 milyon nüfuslu kentte yılda 750 bin geceleme yapılıyor. Şirketler Selanik’e özgü gıda ürünlerinin Türkiye’de pazarlanması için ortaklık görüşmeleri arzuluyor.

Ayrıca dizi film endüstrimizin geldiği nokta da Yunanistan’da yakından takip ediliyor ve film platosu konusunda işbirliği teklifleri yapılıyor.

KOZMETİKTE ORTAKLIK ARAYIŞI

Yunanistan’ın en önemli şirketleri arasında yer alan Zerva, kozmetik sahasında faaliyet yürütüyor. Kurucusu Nana Zerva öncelikle verdiği eğitim çalışmalanyla tanınıyor. Zerva, Türkiye’de faaliyet yürütmeyi ve perakende alanında çalışmayı istiyor. Türkiye’de kozmetik alanında ortaklık kurmayı planladığını belirten Zerva, “İşbirliği ve ortaklığa açığız” diyor.

Progress Advisors Genel Müdürü Nikos Gkiouzelis, Türkiye’de gıda alanında faaliyet yürütebileceklerini belirterek, “Aynı zamanda Yunanistan’da Türk restoran işletmelerinin franchise’ı de olmak isteriz” diyor. Gkiouzelis, “Türkiye’den Yunanistan’a gelen turist kafileleri her geçen yıl daha da artıyor. Buna hizmet etmek için çalışma yürütmek istiyoruz” diye konuşuyor.

y-2Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu