Şirket Haberleri

Yiğit Akü’den Kışın Akü Bakımı

Türkiye’nin teknolojisiyle fark yaratan akü üreticisi Yiğit Akü, tüm sürücüler için kışın akü bakımının nasıl olması gerektiğine ilişkin hayati bilgiler paylaştı.


Yiğit Akü’nün ürettiği ve patentini elinde bulundurduğu Akıllı Akü Prestige, üzerinde bulunan ışıklarıyla akünün ve aracın şarj sistemiyle ilgili bilgileri veren bir ürün. Akıllı Akü Prestige sayesinde, tedbirleri önceden almak mümkün.

kis yol ve aku bakimi

Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte akü bakımı konusunda sürücülerin dikkat etmesi gereken birçok nokta var. Kış mevsiminde araç kullanım sıklığının azalması ile yaşanan doğal deşarj ve çevre birimlerinin sıcak mevsimlere göre daha yüksek akımlara ihtiyaç duymasından dolayı marş basma sorununu yaratabiliyor.

Bu gibi sorunların önüne geçmek için öncelikle akünün garanti belgesinde belirtilen üç aylık periyodik bakımların kış öncesi mutlaka yaptırılması gerekiyor. Yiğit Akü teknik servis uzmanlan yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor: Kış mevsimi başlamadan önce Yiğit Akü servislerine gidip akü şarjı ve şarj sistemi kontrol ettirilmelidir.

Çünkü, marş ve şarj dinamosundaki arızalar yada kaçak akım var ise aküde aşırı şarj ya da deşarj problemlerine yol açabilir ve sizi istenmeyen durumlarda yolda bırakabilir bu durumun riski, kış aylarında dahada artmaktadır.

Aracın elektrik donanımına uygun, garanti belgesinde tanımlanmış olan kapasite ve soğukta marş değerlerine sahip akünün araca takıldığından emin olunmalıdır.

Aracınıza sonradan taktırmış olabileceğiniz donanımları dikkate alarak, yetkili servisinize bu konuda ayrıca bilgi veriniz, gerekli durumlarda size araç için yeni akü önerilebilir.Mutlaka akü kutup başlarını bağlantı ve kablolarını düzenli olarak kontrol ediniz. Eğer koro-ze olan bir durum görüyorsanız fırça ile koroze olmuş kutup başı ve kablo bağlantısı temizleyiniz.

Akünün kutup başlarının sıkılık durumu kontrol edilmeli, gevşek bağlantı var ise mutlaka sıkılmalıdır.

Tam kapalı, tam bakımsız aküler haricinde bir aküye sahipseniz, akünün sadece saf su kaybettiğini bilerek, suyu kontrol ediniz, herhangi bir gözde suyun azaldığını görüyorsanız, tüm gözlerde eşit ve buşon altı seviyesinden 1 cm kadar aşağıda, tüm gözlere saf su ilave ederek, buşonları sıkı şekilde kapatınız.

Akünün gaz çıkış tahliye noktalarının kapalı olmadığını ve temiz olduğunu mutlaka kontrol ediniz.

Aracınızı sürerken rahat ve konforunuz için Yiğit Akü markasını tercih etmenizi dileriz. Yolunuz daima açık, dikkatiniz tam olsun.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu