Şirket Haberleri

Vefa, inovasyon yatırımlarına devam ediyor

Prefabrik ve hafif yapı sektörü, son yıllarda kentsel dönüşüm çalışmalarıyla hızlı bir büyüme sürecinde. Bu alanda Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden biri olan Vefa, inovatif ürünleri ile öne çıkıyor. Bu alandaki yatırımlarını artıran şirket, bünyesinde yer alan ‘İnovasyon ve Teknoloji Geliştirme’ birimini kısa bir süre sonra şirkete dönüştürüp Teknopark İstanbul’da ofis açacak.

vefa

Türkiye prefabrike ve hafif çelik yapı sektörünün önde gelen gruplarından biri olan Vefa, Teknopark İstanbul’da inovasyon ve teknoloji geliştirme şirketini faaliyete geçiriyor.


Vefa Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Güner, Vefa’nm merkezine konumlandırdıkları ‘inovasyon ve Teknoloji Geliştirme’ birimine en üst düzeyde destek sağladıklarını söylüyor.

Kurum içindeki tüm birimler ile etkileşimi sağlayarak inovasyon çalışmalarını yürütmek olan birimde akademik düzeyde çalışmalara da imza atmış mühendis, mimar ve endüstriyel tasarımcılardan oluşan geniş bir ekibin olduğunu belirten Güner şöyle devam ediyor:

“Bunun yanında danışmanlar ve akademisyenler ile işbirlikleri yaparak onları da süreçlerimize dahil ediyoruz. Kısa süre sonra bu birimimizi bir şirkete dönüştürerek kurumsal bir yapıya kavuşturacağız. Teknopark İstanbul’daki hazırlıklarını sürdürdüğümüz ofisimizin açılışı ile birlikte şirketleşme sürecini de tamamlayacağız. Böylece sektörel bakış açımızla başka alanlarda da ülkemizin teknoloji ihtiyaçlarına çözümler üretebileceğiz.” REKABET ÜSTÜNLÜĞÜ Orhan Güner, rekabet üstünlüğü sağlayabilmenin yolunun inovasyondan geçtiğini de vurguluyor.

İnovasyon kavramının AR-GE ve UR-GE departmanlarına sığdırılamayacak kadar önemli ve anahtar bir kavram olduğunu belirten Güner, inovasyonu kurum kültürünün bir parçası olarak ele almak gerektiğini vurguladı. İnovatif yaklaşımların böylece kurumun tüm süreçlerine ve birimlerine nüfuz edilebildiğini söyleyen Güner, standartların yükselmesi ile birlikte çok hızlı değişen müşteri ihtiyaçları ve beklentilerine aynı hızla cevap verebilmek için bunun şart olduğunu belirtiyor.

inovasyonun her aşamada sürdürülebilirliğin anahtarı olduğunu da dile getiren Güner, aynı zamanda kurumlan sarsabilecek ani değişimlere ve etkilere karşı koruyucu bir kalkan görevi üstlendiğini dile getiriyor.

Güner, “Giderek büyüyen, ihtiyaçları artan ve beklentileri hızlı değişen küresel ve dinamik pazar aynı zamanda pek çok yeni fırsatı da içinde barındırıyor. Bu fırsatları değerlendirebilmek için yeni fikir ve buluşlar ile değer üretmekten yani inovasyondan daha önemli bir şey yok” diye konuştu.

Vefa’nm kurulduğu ilk günden beri inovasyonu kurum kültürünün en önemli parçası yaptığını ve böylece 23 yıldır sektöre kazandırdıkları yeni ürün ve teknolojiler ile kurumsal olarak sağladıkları başarının ortaya çıktığına dikkat çeken Güner,

“Bunu en başından itibaren yapabilmemiz bize

büyük bir avantaj sağlıyor. Böylece çok daha çevik oluyoruz ve büyüdükçe hantallaşan bir yapıya dönüşmekten kurtuluyoruz” diyor.

İNOVASYON BÜYÜTÜYOR

Çoğunlukla müşterilerin beklentileri ve ihtiyaçlarının tespiti ile başlayan inovasyon sürecinin doğası gereği bir keşif maratonuna dönüştüğünü ifade eden Güner, tüm iş süreçlerini, sundukları ürün ve hizmetleri öncelikle müşterilerin perspektifinden bakarak ele aldıklarını kaydediyor.Güner, “ Bu yöntem bizi kendi içimizdeki kısıtlayıcı durumlardan kurtarıyor. Sonrasında cesaretle bu süreci yürütüyoruz. Zaman zaman bir takım başarısızlıklar ile karşılaşsak bile bunları hızlıca avantaja çevirebiliyoruz. Çünkü başarının anahtarı keşif maratonunu sonuna kadar koşmaktan geçiyor” diyor. Vefa’nm son 5 yıl boyunca katlanarak büyüdüğünün altını çizen Güner, bu büyüme grafiğinde inovasyonun katkısını fazlasıyla gördüklerini söylüyor.

Güner, “Yeni geliştirdiğimiz ürünler son yıllarda toplam cirolarımızın neredeyse yüzde 50’sini oluşturuyor. Ürettiğimiz katma değerli çözümler hem sektörün standardını ve müşterilerimizin konforunu yükseltiyor hem de büyümemizin ve rekabet üstünlüğümüzün lokomotifi oluyor” diye konuşuyor.

5 YILDIR ATAKTA

Prefabrike ve hafif çelik yapı sektörünün önde gelen gruplarından biri olan Vefa, 23 yıldan bu yana faaliyet gösteriyor. Sektöre kazandırdığı yeni ürün ve teknolojiler ile deprem kuşağında yer alan Türkiye’de depreme dayanıklı yapılar inşa edilmesine katkı sağlayan şirket, tüketicilerin beklentileri ve ihtiyaçlarını tespit ederek inovatif ürünler geliştiriyor.

Vefa’nın son 5 yıl boyunca katlanarak büyüdüğüne dikkat çeken Güner, bu büyüme grafiğinde inovasyonun katkısının büyük olduğunu söylüyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu