Şirket Haberleri

Ülker’den iki dev satın alma hamlesi

murat ulkerÜLKER markasının sahibi Yıldız Holding, peş peşe şirket satın alıyor. Geçen hafta bu yönde iki büyük hamle yaptı. Önce Adapazarı Şeker Fabrikası’nı 182 milyon TL’ye satın alan Yıldız Holding, sonrasında Yimpaş Holding’e ait ve bir süredir üretimine ara vermiş olan Aytaç Et Entergre Tesisleri’ni 150 milyon TL’ye satın aldığını duyurdu.

Ülker bu iki operasyon ile hem et hem de şeker sektörlerine iddialı bir giriş yapmış oldu.


Yıldız Holding’ten yapılan açıklamaya göre holding Aytaç’ın Çankırı Çerkeş’te 912 dönümlük arazi üzerine kurulu tesisinin yüzde 75’ini gayrimenkulleri ile birlikte satın almak için Yimpaş Holding ile ön anlaşma imzalandı. Şu anda 216 çalışanı bulunan Aytaç Et, tüm mali yükümlülükleri ile birlikte 150 milyon TL’ye Yıldız Holding’e devredilecek. Anlaşma, Aytaç’ın sadece et entegre tesislerini kapsıyor. Satın alma işleminin tamamlanması için Rekabet Kurumu’nun onayı gerekiyor.

1995 yılında Çankırı Çerkeş’te kurulan Aytaç Et tesisleri 912 dönüm arazi üzerinde toplam 217 bin metrekare kapalı alanda faaliyet gösteriyor. Fabrika, günde 750 büyükbaş, 2 bin 500 küçükbaş hayvan kesimi ve yılda 7 bin 500 ton işleme kapasitesine sahip. Aytaç Et, yılda 6 bin ton sucuk, 5 bin 400 ton sosis, 7 bin 920 ton salam ve 2 bin 112 ton donuk ürün kapasitesine sahip. Tesiste günün 24 saati gıda hijyen ve güvenliğine yönelik analiz yapabilen bir laboratuvar da bulunuyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu