Şirket Haberleri

Türk çiftçiler ‘Nutella’ya özel’ fındık üretecek

Nutella ve Kinder markalarıyla bilinen dünyanın en büyük çikolata üreticilerinden İtalyan Ferrero, dünyadaki 19’uncu fabrikasını 300 milyon TL’lik yatırımla Manisa’da kurdu. Ferrero’nun Türkiye yatırımında en büyük etkilerden biri, grubun dünya çapındaki toplam fındık ihtiyacının yüzde 80’ine yakın bölümünü Türkiye’den karşılaması. Bu da Türkiye’de üretilen fındığın yüzde 30’una denk geliyor.

nutella turkiye

Ferrero Doğu Akdeniz Bölge Direktörü Renato Danna, bu kapsamda Türk fındığıyla ilgili yeni bir projeleri olacağının müjdesini veriyor.


Türkiye’de üretilen kaliteli fındığın azaldığını ve bunu artırmak için çiftçilerle bir proje üstünde çalıştıklarını söylüyor. Şu anda pilot çalışma yaptıklarını söyleyen Renato Danna, kendilerine özel kaliteli fındık alabilecekleri çiftçiler yaratacaklarını ifade ediyor.

Ferrero, fındığı Akçakoca ve Giresun’dan alıyor. Bu arada en büyük alım yaptıkları gruplardan biri de Cüneyt Zapsu’nun sahibi olduğu Balsu Gıda. Meşhur Nutella’nın kavanozları ise yine yerli bir şirket Şişecam’dan alınıyor. Fabrika için neden Manisa’yı seçtiklerini sorduğumuz Renato Danna, “Şu anda iç pazara satış yapıyoruz. Ancak yeni yatırımlarla kapasitemizi artırıp Nutella’yı Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerine ihraç etmeyi planlıyoruz. Manisa da limana çok yakın. Bizim için bu konum çok önemli. O yüzden Manisa tercihimiz oldu” diyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu