Şirket Haberleri

Tosyalı, çelikte bölgesel güç olacak

fuat tosyaliAnadolu 500’de geçen yıl üçüncü sıraya yükselen Tosçelik, bu yıl sıralamadaki yerini korudu. Tosçelik, 2012’de 2 milyar 303 milyon liralık ciroya ulaştı. Tosçelik’in sahibi Tosyalı Holding, yurtdışmda da yatırmılara ünza atıyor. Cezayir’deki yatırımı tamamlandığında üç ülkede 16 tesisle üretim yapıyor olacak. Tosyak Holding, çelikte bölgesel bir güç olmayı hedefliyor.

Anadolu 500 Araştırması’nda, bu yıl üçüncü sırada Hatay merkezli Tosçelik Profil şirketi yer aldı. Tosçelik, geçen yıl da üçüncü sıradaydı. Önceki iki yılda yükselişte olan şirket, böylece bu yıl üçüncü sıradaki yerini korumakla yetinmiş oldu.


Tosyalı Holding çatısı altında de-mir-çelik sektörünün önde gelen firmalarından biri olan Tosçelik’in 2012 yılındaki cirosu 2 milyar 303 milyon TL olarak gerçekleşti. Tosçelik, geçen yıl 403 milyon dolarlık da ihracat yaptı.

Tosçelik, Türkiye’nin sıfırdan kurulan ilk özel sektör yassı çelik üretim tesisini 2010 yılında Osmaniye’de faaliyete geçirmişti. Şirket, Osmaniye’ye yaptığı toplam 300 milyon Euro’luk boru-profil tesisi ile Türkiye’nin boru üretiminde dışa bağımlılığım ortadan kaldırdı. Tosyalı Holding, yassı çelik üretim tesisinin de devreye alınması ile ‘tam entegre’ demir çelik grubu unvanını da kazanmıştı.

5 MİLYON TON KAPASİTE

Toplam 5 milyon tonluk mamul çelik üretim kapasitesine sahip olan Tosyalı, bu kapasitenin en az yüzde 40’ını yurtdışı pazarlarda değerlendirmeyi hedefliyor. Bugün 70’den fazla ülkeye ihracat yapan şirketin yeni hedef pazarlarını petrol zengini Angola ve Nijerya gibi Batı Afrika ülkeleri oluşturuyor.

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, 2013 yılı sonunda 657 milyon dolarlık ihracat ile 3,1 milyar dolar ciro hedeflediklerini söylüyor. Yılın ilk sekiz ayında bu hedeflerinin yüzde 4 kadar üzerine çıkmalarının daha yüksek hedefler belirleme konusunda kendilerini cesaretlendirdiğine işaret eden Tosyalı, 2014 yılında 805 milyon dolar ihracat ile 3,7 milyar dolar ciro hedeflediklerini vurguluyor.

Tosyalı Holding, demir-çelik sektöründe, sıcak rulo sac üretimi ve devamında dünyada ihtiyaç duyulan bütün normlarda çelik boru üretimi ile yapısal çelik alanında ise kütük demir ve devamında profil ve köşebent üretimi gerçekleştiriyor.

3 bin 214 çalışanı ile demir çelik sektöründe global bir oyuncu olarak faaliyet gösteren Tosyalı Holding, yurtdışı organizasyonları da eklenince 2013 yıl sonunda 5 bin 13, 2014 yılı sonunda 5 bin 920 ve 2015 yılı sonunda 7 bin 500 çalışan sayısına ulaşmayı hedefliyor.

3 binden fazla çatışanı var

Tosyalı Holding, bugün 3 bin 214 çalışanı ile demir çelik sektöründe global bir oyuncu olarak faaliyet gösteriyor. Bu yılın sonundaki istihdam hedefi 3 bin 245 kişi olan şirket, 2014 yılında bu sayıyı 4 bin 100’e ve 2015 yılında da 5 bin 500’e ulaştırmayı hedefliyor. Bu rakamlara yurtdışı organizasyonları da eklenince 2013 sonunda 5 bin 13,2014 sonunda 5 bin 920 ve 2015 sonunda 7 bin 500 çalışan sayısı hedefi ortaya çıkıyor.

AVRUPA’DA BÜYÜYECEK

Tosyalı Holding’in amiral gemisi konumundaki şirketi Tosçelik, Karadağ’da Zeljezara AD Niksic’i satın alarak mühendislik çelikleri alanındaki pazara da üretim yapabilecek güce ulaştı.Fuat Tosyalı, Zeljezara AD Nik-sic yatırımıyla birlikte tesis sayılarının 15’e ulaştığını söylüyor. Cezayir’de bulanan inşaat demiri üretimi yatırımlarının devreye girmesiyle birlikte üç ayrı ülkede ve 16 tesisle demir çeliğin birçok segmentinde üretim yapar hale geleceklerini belirtiyor.

Avrupa’da büyümeyi hedefleyen Tosyalı Holding, Karadağ’da satın aldığı tesisleri ile Karadağ’ın coğrafi konumunun sunduğu avantajlardan yararlanarak Sırbistan, Yunanistan, İtalya, Slovenya, Bosna Hersek, Hırvatistan, Romanya ve Türkiye’ye en kısa sürede ürün sevk edebilecek.

Tosyalı, çelik sektöründe bölgesel bir güç olmayı hedefleyen Tos-yalı Holding’in Zeljezara AD Niksic’e yapacağı yatırımlar ile istihdama katkı sağlayıp, Karadağ’ı mühendislik çelikleri alanında Avrupa’da önemli bir konuma getireceğini söylüyor.

Zeljezara AD Niksic’in şu anda yıllık 120 bin tonluk üretim hacmi ile 590 bin m2 kapalı alanda 308 çalışana sahip olduğuna işaret eden Tosyalı, “Tosçelik Niksic’e üç yılda, satın alma bedelinden ayrı olarak 35 milyon Euro yatırım yapıp istihdamı 550 kişiye, üretimi ise 400 bin tona çıkarmayı hedefliyoruz. Üç yılın sonunda Tosçelik Niksic’in cirosunu 500 milyon Euro’ya ulaştıracağız” diyor.

BÖLGENİN EN BÜYÜĞÜ

Tosçelik’in geçtiğimiz aylarda açtığı Cezayir fabrikası, Türkiye’nin yurtdışmdaki en büyük çelik yatırımı olma özelliğini taşıyor. Tesis, yıllık 1 milyar dolar ciro hedefi ve yıllık 1 milyon 250 bin ton sıvı çelik üretim kapasitesiyle bölgenin en büyük demir-çelik tesisi konumunda.

Tosyalı Cezayir Tesisleri’nde, kangal demir üretimine yönelik kütük demir, yüksek mukavemetli kaynaklanabilir inşaat demiri, ner-vürlü kangal demir, çelik hasır-çivi-tel-galvanizli tel-halat teli-vida-cıvata-ön gerilmeli beton teli üretimi için düz yuvarlak kangal demir (filmaşin) ve ticari profiller üretilecek. Yüksek teknolojiyle üretilecek ürünler, gelişen ve büyüyen Cezayir’in iç piyasasının ihtiyacını karşılayacak. Bu yatırımla Cezayir’de doğrudan bin 18 kişilik istihdam sağlayan Tosyalı, yeni temelini attığı filmaşin yatırımı da tamamlandığında 2014 yılı sonunda istihdamını bin 400 kişiye ulaştırmayı hedefliyor.

KATMA DEĞER YÜKSELECEK

Tosyalı, grup olarak ana iş dalları olan çelik sektöründe uluslararası alanda rekabet edebilecek güçlü bir yapı kurmayı hedeflediklerini, bu amaçla iç ve dış yatırımları ile gerekli entegrasyonu sağlamak üzere çalışmalar yaptıklarını da söylüyor.

Yurtiçi ve yurtdışmda yatırım çalışmalarının sürdüğünü, zamanı geldikçe yatırım planlarını tek tek açıklayacaklarını belirten Tosyalı şöyle devam ediyor: “Iskenderun-Osma-niye bölgesi 16 milyon tonu aşkın üretimi ile ülkemiz çelik üretiminde bölgesel paylaşımda birinci sırada. Tosyalı Holding şirketlerinin bu performansta önemli bir payı var. Ayrıca devam eden yatırımlarımızla da bölgesel büyümedeki katkımızı fazlası ile pekiştireceğimiz kanısındayız. Hem mevcut hem de yeni pazarlara katma değeri yüksek ürünler üreterek ihracatımızı arttırmaya yönelik çalışıyoruz.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu