Şirket Haberleri

Tosbaa ile perakende de büyüyecek

Tekstil sektöründen çekilip yönünü turizme çeviren SimurgTurizm Yönetim Kurulu Başkanı Timur Özdemir,’Lush’ı bir turizm zincirine dönüştürdü. 2004 yılından beri turizm sektöründe 11 milyon dolarlık yatırım gerçekleştiren Özdemir, bundan sonra perakende sektöründe büyüyecek. Yatırımcı, Türkiye’nin ilk bisiklet tasarımcısı Ayda Çelik’in tasarımlarını yansıtan Tosbaa’ isimli hediyelik eşya ve tasarım markası ile yılsonuna kadar 30 noktaya ve 4 milyon dolar ciroya ulaşmayı hedefliyor.

tosbaa

İş yaşamına 1994 yılında Mahmutpaşa’da tekstil sektörüyle giriş yapan yatırımcı Timur Özdemir, zaman içinde kademeli olarak bu alandan çıktı. 2004’te Beyoğlu’nda Ermeni ustaların yaptığı bir binayı satın alarak 11 aylık bir inşa sürecinin ardından şehir oteline dönüştürerek turizm sektörüne giriş yapan Özdemir, burada ‘Lush Otel’i hayata geçirdi. Kardeşi mimar Elif Özdemir de orijinaline sadık kalarak 35 odalı butik bir otel ortaya çıkardı. Her odası ayrı dekore edilen otel 5 milyon dolara mal oldu.


Yönünü turizme çeviren Özdemir, sahibi olduğu Simurg Turizm ile önemli yatırım hamlelerini sürdürdü. Assos’ta 100 dönümlük bir arsa aldı, ardından Florya’daki kibrit fabrikasını satın aldı. İstanbul’daki Karaköy Bankalar Caddesi’nde 2007 yılında Ingiliz Galata AŞ’den aldığı tarihi Sümerbank binasını ise Ulusoy’lara sattı.

Bunun ardından da yatırımları hız kesmedi.‘Lush’ konseptini zincir haline dönüştürme ye odaklandı, istiklal Mis Sokak ve Galata’da ‘Lush Houses’ adıyla apart oteller açtı. Son olarak Anadolu Kavagı’nda ‘Bosphorus Konak’ı faaliyete geçirdi. Bu süre zarfından toplam 11 milyon dolarlık yatırım yaptığını söyleyen SimurgTurizm Yatırım şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Timur Özdemir, şimdilerde ise farklı bir alana, perakende sektörüne giriş yaptı.

‘Tosbaa’ isimli hediyelik eşya ve tasarım markası yarattı, ilk mağazasını da kısa bir süre önce istiklal Caddesi’nde açtı. Şu anda bu mağaza dışında 15 satış noktasına ulaşan Tosbaa markalı ürünlerin yılsonunda 30 noktaya ulaşması hedefleniyor.

Türk kültürünü yansıtıyor

Markanın ortaya çıkış öyküsüne gelince… Taksim Lush Otel’in 5’inci katında farklı bir kon-sept oluşturmak isteyen Timur Özdemir, arkadaşı Türkiye’nin tek bisiklet tasarımcısı olan Aydan Çelik’e teklif götürüyor. Sekiz bdadan oluşan bu katın tüm dizaynını Çelik’e bırakıyor. O da burada İstanbul temalı bir konsept oluşturuyor. Koridordan odaların kapılarına ve içlerindeki detaylara kadar farklı İstanbul unsurlarını kullanan Çelik’in yarattığı konsept hem müşteriler hem de Özdemir tarafından çok beğeniliyor. Bunun üzerine Galata’daki Lush Houses’ta da Çelik bambaşka bir konsept ortaya koyuyor. Özdemir, Aydan Çelik’in iki otelin dizaynında kullandığı çizgileri ürünlere yansıtmaya karar veriyor. Bunun sonucunda da Tosbaa markası ortaya çıkıyor. Otellerdeki sadece İstanbul teması işlenirken, Tosbaa’da Türk tarih ve kültürünü yansıtan pek çok unsur işleniyor. Tasarımcı Çelik, Kaplumbağa Terbiyecisi’nden Nasreddin Hoca’ya-, simit çay İkilisinden ve rakı-boğaz-balık üçlüsüne kadar çok çeşitli unsurları farklı ürünlere uyguluyor.

Franchise ile büyüyecek

8 milyon dolar cirolu ve 65 çalışan olan Sigmurg Turizm Yatırım şirketinin patronu Timur Özdemir’in turizmde büyüme planı yok. Çünkü Türkiye’nin ve özellikle İstanbul’un turizm yatırımlarına doyduğu görüşünde. Bunun içinde Simurg Yatırım’ın bundan sonraki büyüme planları Tosbaa markası üzerine. Şu anda bir mağazası ve 15 satış noktası bulunan markanın, yılsonunda 30 satış noktasına ulaşması planlanıyor. Mağazalaşmalarının franchise sistemiyle olacağını belirten Özdemir, şunları anlatıyor:“Markaya 20 ay gibi bir sürede 1 milyon 200 bin dolarlık yatırım yaptık. Tosbaa’yı büyütme hedefindeyiz. Merkez olarak tasarım, üretim ve lojistik tarafında kalmak istiyoruz. O yüzden de franchise üzerinden gideceğiz. Çok katlı mağazalara, cornerlara gireceğiz. Yakın zamanda pek çok yerde Tosbaa’yı göreceksiniz. AVM’lerden çok katlı mağazalara, yeme – içme zincirlerinden otellere kadar birçok losyonda yer alacağız. Gelen turist para harcamadan gidiyor. Biz markamızla onlara da ürün satmayı amaçlıyoruz. Gençlerin yanı sıra turistler başlıca hedef kitlemiz. 2015’te 10 turistten birinin çantasında Tosbaa ürünü olmasını hedefliyoruz.”

Tosbaa için özel bir yazılım gerçekleştirilmiş bulunuyor. Stok, satış, sipariş gibi konular mobil olarak takip edilebiliyor. Bu sayede mesela, bir bölgede satmayan ürün başka bir bölgeye kaydırılabiliyor. Böylece franchise sırtında mal yükü oluşmuyor. Franchise’larını koruyan bir yapı geliştirdiklerini de belirten Özdemir, “Metrekare maliyetlerimiz bin 500 lira civarında. Bunun içinde otomasyon dahil. Mimarisini tümüyle biz yönetiyoruz. Bölgeyi franchise’la-rımızla birlikte seçiyoruz. Kentin her yerinde olabilecek bir marka. Kıyı kentler, genç nüfusun olduğu iller hedef yerlerimiz. 2015’e kadar 40 franchise vermeyi planlıyoruz” diye ekliyor.

Yeni tasarımcılar gelecek

Hediyelik eşya ve tasarım ürünleri markası Tosbaa, çok geniş bir ürün gamına sahip. Cam ürünlerinden takılara, tekstilden kırtasiyeye kadar 2 bin 700’e yakın ürünü tüketicilerin beğenisine sunan marka, tasarımı ulaşılabilir fiyatlarla sunmasıyla da dikkat çekiyor. Toplam 32 kişiden oluşan Tosbaa tasarım ekibinin başında Aydan Çelik bulunuyor. Türkiye’de tasarımın ‘pahalı’ algısını bu marka ile yaktıklarını belirten Çelik, Tosbaa muadili bir markanın pazarda bulunmadığını belirtiyor ve ekliyor:

“Yakında ürünlerimizde tanınmış ve genç yeteneklerden oluşan birçok tasarımcının daha imzası olacak. Şu anda görüşme halindeyiz. Ürünlerimizde Türk kültürünün unsurlarını işliyoruz. Mesela; ben Osman Hamdi Bey’in ‘Kaplumbağa Terbiyecisi’ne Türk Mona Lisa’sı diyorum. Ancak bununla ilgili hiçbir şey yapılmadı Türkiye’de. Biz ise bu eserde 15 çeşit varyant yaptık. Esprili şekilde ürünlerde kullandık.”

SIGG ile anlaştı

Öte yandan Tosbaa’nın önümüzdeki dönemde farklı markalarla işbirlikleri de söz konusu olacak. Bunun ilki ise İsviçre’nin dünyaca ünlü matara markası SIGG ile yapılmış. Tosbaa, 1908 yılında kurulan ve özellikle spor dünyasının yatandan tanıdığı bu marka için tasarımlarlar yapacak. Bu ürünlerin mart başmda piyasaya çıkması planlanıyor. Tosbaa’mn yanı sıra kişisel çalışmalarında da markalarla işbirlikleri olduğunu söyleyen Çelik, “ Dalıa önce 2010 İstanbul Kültür Başkenti için dört bisiklet tasarladım. Bisiklette yeni tasarım çalışmalarım sürüyor. Dünyaca ünlü bir marka için bisiklet tasarlıyorum. Bu ürün yazın çıkacak” diyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu