Perşembe , Mart 21 2019
Anasayfa / Haberler / Topraktan Karbon Kaybı İklim Değişikliğini Hızlandırıyor

Topraktan Karbon Kaybı İklim Değişikliğini HızlandırıyorKuzey Arizona Üniversitesi araştırmacılarının gerçekleştirdiği bir çalışmaya göre atmosferde karbondioksit miktarı arttıkça topraktaki mikroorganizmaların karbondioksit üretmesi de hızlanıyor. Bu olay da iklim değişimini ivmelendirerek hızlandırıyor.

topraktan karbon kaybi
2019'da Çok Para Kazanma Yolları ve İş Fikirleri İçin Tıklayınız...

Şimdiye kadar karbondioksit miktarı arttıkça bitkilerin fotosentezle daha çok karbondioksit kullandığı ve bu karbonun bitkinin yapısında ve toprakta uzun süreyle tutulduğu, böylece iklim değişme hızının düştüğü düşünülüyordu. Science ta yayımlanan bu çalışma ise daha fazla karbonun toprakta yaşayan mikroorganizmalar için daha fazla besin anlamına geldiğini ve daha fazla besinin de mikroorganizmaların beslenirken yan ürün olarak daha çok karbondioksit açığa çıkarmasına neden olduğunu gösteriyor. Sonuç olarak da iklim değişikliği ivmeli bir şekilde hızlanıyor. Araştırmacılardan Kees Jan van Groenigen elde ettikleri sonuçların doğanın küresel ısınma hızını düşürmede sanıldığı kadar verimli olmadığını gösterdiğini söylüyor.

  Türkiyede Otel Yatırımları
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Birden çok işverenden kazanılan ücretler beyana tabi mi?

Bazı durumlarda ücret gelirleri beyana tabi gelirlerden biri olabiliyor. Bir takvim yılında kesinti uygulanmamış ücretler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir