Şirket Haberleri

Toksöz Grup, bebek maması sektörüne girdi

Toksöz Grup, Ahmet ve Zafer Toksöz Kardeşler’in gıda alanındaki yatırımlarıyla büyümeye devam ediyor. Grup son olarak bebek ve annelerin sağlıklı yaşam süreçlerine yardımcı olacak besin ve destek ürünleri sunmak için Montero Gıda şirketini kurdu. Bu alandaki ilk hamlesi ise Ispanyol bebek maması markası Evolvia NutriPRO’yu Türkiye’ye getirmek oldu.


Erol Toksöz tarafından 1971 yılında kurulan Toksöz Grup, daha çok Sanovel şirketiyle ilaç sektöründe adını duyurmuş bir şirket. Ancak, zaman içinde farklı alanlara da yatırım yaparak faaliyet alanlarını genişletti. Bugün ilaç ve ecza deposu işleri dışında hı21ı tüketim, enerji, gıda, gayrimenkul, bağcılık ve süs bitkisi üretimi sektörlerinde de varlık gösteriyor. Bu hamlelerde kurucu Erol Toksöz’ün iki yıl önceki vefatının ardından bayrağı devralan oğulları Ahmet ve Zafer Toksöz’ün attığı adımlan-nın etkisi büyük.

Evolvia NutriPRO

Son yıllarda özellikle gıda sektöründeki büyüme hamleleriyle gündeme gelen Toksöz Kardeşler’in son yatırımı ise bebek mamasına yönelik oldu. Bebek ve annelerin sağlıklı yaşam süreçlerine yardımcı olacak besin ve destek ürünleri sunmak için grup bünyesine geçtiğimiz yıl katılan Montero Gıda şirketi, Ispanyol Evolvia NutriP-RO ürünlerini Türkiye pazarına sundu. Hero Baby, Aptamil ve Bebalac markalanılın öne çıktığı yaklaşık 500 milyon liralık bir hacme sahip olan Türkiye bebek maması pazarından pay almak için bu yatırıma soyunan şirket, markaya yönelik yoğun reklam çalışmaları yürütüyor.

GIDADA BÜYÜYOR

Grubun lokomotif şirketi, ilaç alanında boy gösteren Sanovel. Üretim yolculuğuna 1971 yılında Şişli’de beş personel ile başlayan Sanovel, bugün 59 bin metrekare kapalı alana sahip tesisi ve 4 bine yakın çalışanıyla büyük bir gruba dönüştü. Grup, 2007’de Ta-delle ve Sarelle markalarını satın alarak gıda sektöründe de etkin hale geldi.Gıda alanında daha da büyümek isteyen Erol Toksöz’ün oğullan Ahmet ve Zafer Toksöz, 2009 yılında gruptaki görevlerinden aynlarak farklı alanlara ya-tınm yaptılar. Fermet Gıda’yı kurarak, L’era Fresca adında süt ve dondurma markası yarattılar. Markaları hızla büyüdü, 2012 yılının başında Erol Toksöz’ün vefatının ardından ise Toksöz Kardeşler holdinge geri dönerek şirketi yönetmeye başladı.

İTALYA VE İSPANYA ATAĞI

Toksöz Kardeşler’in işlerin başına geçmesiyle birlikte şirketin gıda alanındaki yatırımları da hız kazandı. Hatta buna yönelik olarak yurtdışm-dan marka satın almalan yapıldı. 2013 yılında İtalya’nın 150 yıllık çikolata ve dondurma markası ‘Pemigotti’ ile Ispanyol meyve suyu markası ‘Zumo-sol’ satın alındı. Şirketin gıda alanındaki son yatırımı ise Ispanyol bebek maması markası Evolvia NutriPRO ürünlerini Türk tüketicileriyle buluşturmak oldu. Ordu’da 45 MW büyüklüğünde bir HES yatırımı olan iki kardeşin yatınm yaptıklan bir başka alan ise bağcılık. İki kardeş, Çanakkale’deki bin 500 dönümlük bağlannda şaraplık üzüm üretiyor.

YENİ ÜRÜNLER BEKLENİYOR

Türkiye’de her yıl 1,4 milyon bebek doğuyor. 0-5 yaş arasında ise 7 milyon çocuk bulunuyor, işte bu yüksek doğum rakamları pek çok sektör için ciddi fırsatlar yaratıyor. Mama pazarı da bunların başında geliyor. Türkiye, yıllık yüzde 19’a ulaşan ortalama büyüme oranıyla dünyanın en hızlı büyüyen mama pazarlarından biri. Yıllık hacmi yaklaştk 500 milyon lira olan mama pazarında, meyvelisinden sebzelisine, yoğurtlusundan tavuklusuna kadar 100’ün üzerinde çeşit bulunuyor. Yıllık mama tüketiminin yaklaşık 30 bin ton olduğu Türkiye’de satışların yüzde BO’unu biberon mamaları oluşturuyor. Piyasaya biberon mamasıyla giriş yapan Toksöz Grubu’nun bu segmentte yeni ürünler de sunması bekleniyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu