Şirket Haberleri

Tıbbi Cihaz Üreticisi Bıçakcılar Yurtdışında Fabrika Kuruyor

sadrettinİki yıldır yurtdışında tesis kurmak üzere çalışmalar yapan tıbbi cihaz üreticisi Bıçakçılar, bu yönde ilk adımı İran ve Tunus’ta attı. Bu iki ülkede kurulan fabrikalar 2015’üı ilk aylarmda açılacak. Bıçakçılar İcra Kurulu Başkanı Sadrettin Dal, İran’daki tesiste tıbbi cihaz üreteceklerim, Tunus’taki tesiste ise tek kullanımlık ürünler imal edeceklerini söylüyor.

Sağlık sektöründe tek kullanımlık ürünler ve tıbbi cihaz üreticisi olarak 55 yıldır faaliyet gösteren ve 2011 yılında Kuveytli Global Capital Management (GCM) ile ortaklık yapan Bıçakçılar, bu fonun da desteğiyle yurtdışma açılıyor. Yaklaşık iki yıldır yurtdışında tesis kurmak üzere çalışmalar yapan şirket, bu yönde ilk adımı İran ve Tunus’ta attı. Yerel ortaklarla birlikte yapılan ve toplamda 10 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçirilen iki tesisin art arda açılması planlanıyor.


Açılışın 2015’in ilk aylarında gerçekleşeceğini belirten Bıçakçılar İcra Kurulu Başkanı Sadrettin Dai, İran’da inşaat çalışmalannın tamamlandığını ifade ediyor. Türkiye’de Esenyurt Kıraç’da 30 bin metrekarelik bir alanda üretim yaptıklannı aktaran Dai, yılda 150 milyon adet medikal sarf malzemesi ürettiklerini belirtiyor. Sadrettin Dai, yeni kurulan iki tesisin katkısıyla kapasiteyi bu yıl 2 katına çıkarmayı hedeflediklerini dile getiriyor.

İRAN’DA CİHAZ ÜRETECEK

Bıçakçılar, İran’ın Erdebil kentinde kurulacak tesiste tıbbi cihazlar üretecek. Belli ürünlerde üretimin Türkiye’de yapılacağını ve İran’daki tesiste montajının gerçekleştirileceğini söyleyen Dai, “Dünyada tıbbi cihaz pazarı 100 milyar dolar civarında. Türkiye’de ise 2 milyar dolarlık bir pazar büyüklüğü var. Baktığınızda İran da Türkiye’ye yaklaşıyor. Hatta bizi yatırıma yönlendiren etken son yıllarda İran’da sağlık harcamalarının giderek artması ve Türkiye’ye yaklaşması. O nedenle bu yatırımdan çok umutluyuz” diyor.

Şirket, Tunus’ta ise ilk olarak tek kullanımlık malzemeler üreterek işe başlayacak. Bunun ardından ise cihaz üretimine geçecek.

AGRESİF BÜYÜME İSTİYOR

2011 yılında Kuveytli fon şirketi GCM’nin yüzde 80’ini aldığı Bıçakçılar’da bu ortaklığın yatırımı da beraberinde getirdiğini belirten Sadrettin Dai, “Fon da agresif büyüme istiyor. Dolayısıyla iç pazarda payı yüksek olan Bıçakçıların yurtdışında da gücünü artırmak istiyoruz. Sadece üretim tesisi olarak değil, ihracatta da büyümek ana hedeflerden biri” diyor.Bıçakçılar’ın şu anda 80’den fazla ülkeye ihracatı var. Cirosu içinde ihracatın payı yüzde 30’u buluyor. Şirket, özellikle sağlık harcamaları yüksek ülkelere ihracat yapıyor. Dai, daha çok İtalya, İngiltere, Fransa, Almanya, İrlanda, İspanya gibi Avrupa’nın gelişmiş ülkelerine ihracat yaptıklarını, bunun yanı sıra Afrika ve Uzakdoğu ülkelerine de ulaştıklannı kaydediyor.

55 YILLIK DEV

Türkiye’nin alanında en önemli sağlık yatırımlarından biri olarak kabul edilen Bıçakçılar, 1959 yılında Bıçakçı Ailesi tarafından kuruldu. Şirket, Esenyurt’taki 30 bin metrekare kapalı alanda kurulu modern fabrikasında tıbbi cihaz ve tek kullanımlık ürünler imal ediyor. 750 kişinin çalışttğı şirket 80’in üzerinde ülkeye ihracat yapıyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu