Şirket Haberleri

Siemens Endüstri Servis Enerji Verimliliğini Artıracak Çözümler Arıyor

%80 Enerji verimliliği mümkün mü?

Sanayide atıl durumdaki her kuruşun sorgulanması gerekiyor, Siemens Endüstri Servis öngörülebilir maliyetlerle tesislerdeki gizli potansiyeli açığa çıkarıyor.


Globalleşen iş dünyasının yoğun rekabet ortamında verimlilik sözcüğünü vurgulayan yöneticilerin sayısı hızla artıyor. Yeni yatırımlarla kapasitelerinde artışa giden şirketler, diğer taraftan mevcut tesislerinden elde ettikleri üretimi ve verimliliği artıracak çözümler arıyor.

enerji verimliligi

– Yeni bir tesis yatırımı yapmadan üretimimi nasıl artırabilirim?

– Enerji fiyatlarının arttığı bir dönemde rekabet gücümü nasıl koruyabilirim ve hatta artırabilirim?

– Üretimimde sürekliliği ve güvenilirliği nasıl sürdürülebilir bir şekilde garanti altına alabilirim?

– Yedek parça stoklarımı azaltarak elde edeceğim finansmanı üretime yönelik değerlendirebilir miyim?

– 1 Bakım maliyetlerim pazardaki dalgalanmalarla baş edebilecek esnekliğe sahip mi?

Endüstriyel tesis yöneticileri ve şirket sahipleri günümüzde bu soruların yanıtlarını bulmaya çalışıyor. Bu çözüm arayışında tercih edilen yollardan biriyse kuşkusuz kurulu sistem ve ekipmanlardan elde edilen faydayı en üst noktaya taşıyabilen, üretim artışı ve verimlilik odaklı servis ve bakım hizmetleri.

Siemens Türkiye Endüstri Servis Ülke Direktörü Türker Eren, sundukları kapsamlı servis portföyüyle yalnızca üretim artışı sağlamadıklarını, başta enerji tüketimi olmak üzere tesislerde iyileştirilebilir tüm noktaları ortaya çıkardıklarına dikkat çekiyor; “Amacımız, müşterilerimizin tesislerindeki gizli potansiyeli açığa çıkarmak ve bu sayede yoğun rekabet ortamında bir kaç adım öne geçmelerini sağlamak. Çok geniş bir yelpazede ve müşteri ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabilecek esneklikte oluşturduğumuz servis portföyümüzle, endüstrinin aşması gereken tüm sorunlara çözüm üretiyoruz.”

Müşteri ihtiyaçlarına göre tasarlanmış çözümler

Sahip olduğu uluslararası uzmanlıkla, yüksek teknolojiyi servis hizmetleri ile birleştiren Siemens, öncelikle müşterilerinin mevcut durumlarının detaylı bir analizini gerçekleştiriyor. Tesisin, enerji tüketiminden ekipmanların durumuna, otomasyon sistemlerinden, elektrik motorlanna kadar tüm süreçlerin değerlendirildiği bu analiz, tesisin iyileştirilebilir tüm noktalarım ortaya çıkartıyor. Bu analizin bir alt modülü olan ve işletmedeki enerji yönetiminin detaylı olarak incelendiği “Enerji Sağlık Taraması” hizmetini tüm dünyada 3 binin üzerinde tesiste uygulayan Siemens, müşterilerine tarama sonucu elde ettikleri verileri, farklı ülkelerde aynı sektörlerde bulunan firmalarda elde ettikleri sonuçlarla karşılaştırma olanağı sunuyor. Bu sayede tesisler, mevcut durumlannı görmenin ötesinde, ne tür iyileştirmeler yaptıklannda global rekabette avantaj sağlayabileceklerini de görebiliyor.

Fark yaratan bakım hizmetleri

Siemens Türkiye Endüstri Servis’in sunduğu hizmetler arasında Türkiye’de halen öncülüğünü yaptığı otomasyon ve sürücü sistemleri ‘Yedek Parça Dahil Bakım Anlaşmaları’ bulunuyor. Müşterilerin, cihazlann yedek parçalannı tutmak için yatınm yapmasına gerek bırakmayan bu hizmet, Siemens tarafından 7 gün 24 saat prensibiyle veriliyor. Siemens, müşterilerinin talebi doğrultusunda dilerse tesis içinde küçük lokal depolar da oluşturabiliyor. Edirne’den Kars’a kadar tüm ülke genelinde 120’den fazla tesiste yedek parça dahil bakım anlaş-malan bulunan Siemens, teknik ekibinin tesise intikal etmesinin gerektiği durumlarda şehir ve bölge fark etmeksizin 4 ile 24 saat içinde ilgili uzmanların tesise ulaşmasını sağlıyor. Üretimde dakikalann dahi önemli olduğu ve sektörünün önde gelen bazı işletmelerinde hayata geçirdiği “Service Point” uygulaması ile Siemens uzmanlarının sürekli olarak tesiste bulunması da sağlanabiliyor. Siemens uzmanlan, bakım sırasında özel teknikler kullanarak, tesislerde endüstriyel toz ve kirlenmeye maruz kalan elektronik ekipmanların, tesise girdiği ilk günkü durumuna dönmesini sağlayabiliyor. Tutulan istatistikler bu hizmet sayesinde anza sayısının ve yedek parça kullanımının 10’da l’e kadar indirildiğini gösteriyor. Yme Siemens tarafından sunulan ‘Motor Yönetim Programı’ ise, tesislerdeki elektrik motorlarının maksimum güvenilirlikte çalışmasını sağlayan bir diğer hizmet olarak öne çıkıyor. Müşteri tesislerinde konuşlandınlan Siemens uzmanlannca gerçekleştirilen kestirimci bakımlarla olası arızalar oluşmadan tespit edilirken, gerçekleştirilen düzenli koruyucu bakımlarla elektrik motorlarının ömrü uzatılıyor ve yaşanabilecek anza kaynaklı üretim kayıplarının önüne geçiliyor. Siemens’in verdiği bu hizmetle, motor anzalanndan kaynaklanan beklenmeyen duruş sayısındaki azalma yüzde 83’e, bakım maliyetindeki azalma yüzde 30’a ulaşıyor.

Tüm tesis Siemens güvencesi altında

Siemens’in tesislere yönelik bir diğer hizmeti ise ‘Entegre Tesis Bakımı’. Bu hizmetle marka bağımsız tesisin tüm bakım yönetimini üstlenen Siemens, yurtdışmdaki eğitimlerde sertifikalandırılmış uzmanlannı Entegre Tesis Bakım Yöneticisi olarak tesislerde görevlendiriyor. Oluşturulan bir bakım ekibinin de sabit olarak tesiste bulunduğu “Entegre Tesis Bakımı” ile gerektiğinde üç vardiya esasında tesisin tüm bakım sorumluluğu, yedek parça yönetimi, tedarikçi yönetimi ve bakım yönetimi Siemens tarafından gerçekleştiriliyor. Bu sayede işletmelerin daha fazla kendi üretim alanlarına odaklanmalarını sağlayan Siemens, bakım maliyetlerinin sürdürülebilir olarak azaltılmasını, ekipman performanslarının ve ömürlerinin yükseltilmesini, öngörülebilir bakım bütçelerinin oluş-turulabilmesini ve üretim kapasitesinin maksimum ölçüde kullanılabilmesini olanaklı kılıyor.

Ekonomiye dev katkı Enerji ve Tabii Kaynaklar

Bakanlığı’ndan alınan Enerji Verimliliği Danışmanlık Yetki Belgesi ile Siemens’in Türkiye ekonomisine katkısı artıyor. Siemens Türkiye Endüstri Servis, özellikle üretim proseslerinde sahip olduğu uzmanlığı yetki belgesi ile birleştirerek bir tesisin iyileştirilebilir tüm noktalarını ortaya çıkararak verimlilik potansiyeline ulaşılmasını sağlıyor. Siemens Türkiye Endüstri Servis Ülke Direktörü Türker Eren, gerçekleştirdikleri son projede yüzde 80 gibi yüksek bir enerji verimliliği elde edilmesini sağladıklarına dikkat çekerken, Siemens’in Enerji Verimliliği Danışmanlığı hizmetleri ile ortalama 1,6 yıl geri ödemeli olmak üzere yıllık 80 milyon TL’lik enerji verimliliğini açığa çıkardıklarını belirtiyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu