Şirket Haberleri

SESTEK Görme Engellilere Bilgisayar Geliştirdi

SESTEK
Görme engellilere bilgisayar geliştirdi

İstanbul Teknik Üniversitesi Arı Teknokenti’nde faaliyet gösteren Sestek, 2000 yılında Prof. Dr. Levent Arslan tarafından kuruldu. Şirket adından da anlaşılabileceği gibi ses ve iletişim teknolojileri, çağrı merkezi uygulamaları ve müşteri hizmetleri otomasyonu alanlarında faaliyet gösteriyor. Kumcusu Levent Arslan Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nün ardından Duke Üniversitesi’nde gerçekleştirdiği doktora öğrenimi sırasında ve sonrasında ABD’de bulunan ses teknolojileri firmalarında görev alarak sektörle tanışmış.

sestek

Doktora sonrası Türkiye’ye dönen ve Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaaya başlayan Arslan’ın en büyük hedefi, birçoğu patent alan özgün çalışmalarını ürüne dönüştürmek olmuş. Bu nedenle, öğretim görevlisi olarak çalıştığı sırada Türkçe için ses sentezi ve ses tanıma ürünleri geliştiren Arslan, bu ürünleri büyük çaplı bilgi teknolojisi firmalarıyla paylaştı. Koç Holding’in konuyla ilgilenmesi üzerine, Koç Bilgi Grubu ile birlikte GVZ firmasını kurdu. Aynı dönemde Amerika’da başladığı çalışmaların bir uzantısı olarak Boğaziçi Üniversitesi KOS-GEB’de Sestek firmasının temellerini attı. 2007 yılında GVZ’deki Koç Bilgi Grubu hisseleri Levent Arslan tarafından satın alındı ve iki şirket Sestek çatısı altında birleştirildi.


Sestek Yönetici Direktörü Serdar Karadayı’nın verdiği bilgiye göre, firmanın şu anda altı tanesi tamamlanmış, üç tanesi de geliştirme çalışmaları devam eden dokuz tane TÜBİTAK destekli Ar-Ge projesi bulunuyor. En önemli projesi konuşmacı dönüştürme yazılımı. Proje, sayısal işaret işleme, metin-konuşma sentezi, konuşmacı algılama ve ses dönüştürme alanlarında uzmanlaşmış durumda; alanında dünyanın ticari nitelikteki ilk ve tek konuşmacı dönüştürme yazılımını içeriyor. Firmalar hakkında paylaşımların bulunduğu şirket haberleri kategorimizide inceleyebilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu