Şirket Haberleri

Şehirler şirketleri, şirketler şehirleri büyütmeli

SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, doğup büyüdükleri Gaziantep’te yatırım yapmalarının temelinde, şehri büyütme ve şehirle büyüme anlayışının bulunduğunu söyledi…


SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, şehirler ve şirketlerin birbirinin ayrılmaz parçaları olduğunu belirterek, “Şehirler ve şirketler birbirini destekleyerek büyür. Şehirler şirketleri, şirketler şehirleri büyütmeli” dedi.

Konukoğlu, sanayileşmesi, üretimi, istihdamı, ihracatı, kültür ve gastronomi turizminde sağladığı başarı nedeniyle herkesin gıpta ettiği Gazian-tep’in şirketleri, şirketlerin Gaziantep’i büyüttüğünü kaydetti. Yalnız şehirlerin veya yalnız şirketlerin büyümesinin söz konusu olamayacağına vurgu yapan Konukoğlu, gastronomi dalında Unesco’nun “Yaratıcı Şehirler Ağı”na aldığı Gaziantep’in bu başarısının ise ortak akim getirdiği işbirliği ve kenetlenmenin sonucu olduğunu bildirdi.

sanko

“ŞEHİRLERE MORAL VERİLMELİ”

“Şehirlere moral verilmeli” diyen Konukoğlu, bunu da ortak akıl anlayışının mümkün kılacağını, Gaziantep’te validen milletvekillerine, yerel yönetimlerden sivil toplum kuruluşlarına kadar elini taşın altına koyma kabiliyetine sahip herkesin katılımı ile bu anlayışı hakim kıldıklarını ve başarıyla uyguladıklarını anımsattı.

Sivil toplum kuruluşlarının ve kent gönüllülerinin el ele verdiklerinde doğdukları ya da yaşam alanı olarak seçtikleri kentlerin daha yaşanabilir olmasını sağlayacaklarına dikkati çeken Konukoğlu, “Gaziantep’te bunu sağlamaya çalışıyoruz. Bu kentte yaşayan herkes her platformda bu amaç için çaba gösteriyor” diye konuştu.

SANAYİCİLERE DÜŞEN GÖREV

Gaziantep’in bilinçli sanayileşme ve istikrarlı büyüme süreci yaşadığını anımsatan Konukoğlu, bunda Gaziantepli sanayicilerin yatırımlarını Gaziantep’te yapmaları kadar, şirket merkezlerini başka illere taşımamalarının da çok büyük payı bulunduğunun altım çizdi.Şirketlerin merkezlerini İstanbul veya diğer büyük kentlere taşımaları halinde, o şirketleri var eden kentlerin bir anlamda yalnız ve sahipsiz kalacağını vurgulayan Konukoğlu, “Bu da üretim, istihdam ve toplumsal dayanışmanın zayıflamasına neden olur. Ülke genelinde gelir dağılımı adil gerçekleşmez” ifadelerini kullandı.

DÜNYADA TÜRKİYE, TÜRKİYE’DE GAZİANTEP

Sanayicilerin ve işadamlarının, doydukları yerin yanı sıra, doğdukları yere de yatırım yapmaları gerektiğini vurgulayan Konukoğlu, kendilerinin yatırımları planlarken biraz daha pahalıya mal etseler ve daha az kazanacak olsalar dahi her zaman Gaziantep’e öncelik verdiklerini ifade etti.

Konukoğlu, kendisinin “Dünyada Türkiye, Türkiye’de Gaziantep” sözünün, bu anlayışın sloganı haline geldiğini ve her ildeki yatırımcıların bu doğrultuda planlama yapması gerektiğine dikkati çekti.

“Şehirler şirketlere, şirketler şehirlere sahip çıkmalı” diyen Konukoğlu, yatırımlar yapılırken bu düşünceden hareket edilmesi halinde, iller ve bölgeler arasındaki dengesizliğin ortadan kalkacağının veya azalacağını belirtti.

PAYLAŞMAK MUTLULUKTUR

Bireylerin ve şirketlerin başarısında paylaşma duygusu ve buna bağlı olarak şehrin o şirketi sahiplenmesinin çok önemli rol oynadığını anlatan Konukoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Paylaşmak mutluluktur anlayışı ile hareket etmeliyiz. Sosyal sorumluluğumuzu bilmeliyiz. Teşvik amacıyla belirtiyorum; Sanko olarak 1.500’ün üzerinde üniversite öğrencisine karşılıksız burs veriyoruz. Her yıl 40 bin aileye gıda, 20 bin öğrenciye kıyafet ve kırtasiye yardımı gerçekleştiriyoruz. Interaktif dil öğretimi programı DynEd’in Türkiye lisansını satın aldık ve Milli Eğitim Bakanlığı’na armağan ettik. Bugüne kadar üçü fakülte binası olmak üzere 21 okul yaptırıp Milli Eğitim’e devrettik, 14’üncü caminin temelini attık. Hayır işi nasiptir. Bize bunu nasip ettiği için Allah’a şükrediyoruz.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu