Şirket Haberleri

Pomza taşından hafif yapı elemanı üretmek

Ekopons MadencilikArkas-Soylu Grubu ortaklığı Ekopons Madencilik, gazbeton malzemelere göre daha hafif ve yalıtım gücü yüksek olan pomza taşından hafif yapı elemanı üretmek için, Kayseri’de 15 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirdi. Soylu Grubu Yönetim Kurulu Başkam Levent Soylu “Yurtdışı atılımlarla birlikte hedefimiz bu alanda 100 milyon dolar ciroya ulaşmak” diyor.

Halk arasında topuk taşı olarak da bilinen pomza taşı, başta inşaat, tekstil ve tarım olmak üzere birçok alanda kullanılan bir maden türü. Son yıllarda özellikle inşaat alanındaki kullanımı artıyor ve dolayısıyla bu alana yapılan yatırımlar da yükseliyor.


Türkiye’de pomza taşı konusunda en etkin isimlerden biri ise bir dönem Galatasaray Spor Kulübünün yönetim kurulunda da görev alan Soylu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Levent Soylu.

1983 yılından bu yana bu alanda iş yapan Levent Soylu, son olarak Kayseri’de, 2008 yılından bu yana ortak olduğu Arkas Holding ile birlikte 15 milyon TL yatırımla pomza taşından inşaat malzemesi üretimi yapmaya başladı. Bu alandaki işler Ekopons Madencilik şirketi üzerinden yürütülüyor. 2013’te başlayan yatırım 2-3 ay önce devreye alındı. Tesis, Alman teknolojisini kullanarak PonceBloc marka hafif yapı elamanlarını üretiyor.

Levent Soylu, bu tesiste üç yıl içinde 50 milyon dolar, sonraki etapta da inşaat sektörünün hızlanmasıyla 100 milyon dolar ciroya ulaşmayı hedeflediklerini söylüyor. Soylu, pomza taşından elde edilen malzemenin gaz beton malzemeye göre çok daha hafif ve yalıtım özelliğinin yüksek olduğunu kaydediyor.

MARKA YARATTI

Levent Soylu, pomza taşından blok yapma konusunda 19901yıllarda çalışmalara başladı. Bu işin Avrupa’da yaygın olarak yapıldığı Almanya’da gerçekleştirdiği AR-GE çalışmalarıyla PonceBloc markasını yarattı. Daha sonra Fransa’da bu ürünü ve markayı tanıtma faaliyetleri yürüttü.Bu süreçte 1992’de Fransız Cidem şirketiyle ortaklık kurdu. Bu ortaklığı 2002 yılında sona erdiren Soylu Grubu, 2008 yılında ise yola Arkas Holding ile devam etme kararı aldı.

Ekopons Madencilik, 2010 yılı başından bu yana yaptığı ikili anlaşmalarla, Fransa’da altı kalıp tesisine hammadde veriyor ve PoncePloc markası ile üretim yaptırıyor. Bugüne kadar Fransa’da 50-60 bin ton arasında üretim gerçekleşti. Levent Soylu, Avrupa’da yaşanan durgunluk nedeniyle bekledikleri verimi alamadıklarını, 300 bin tonluk hedeflerini tutturama-dıklarını kaydediyor. Ancak son dönemde Fransa’da inşaat sektöründe gözlenen hareketin olumlu yansımalarını görmeye başladıklarım anlatan Soylu, “Fransa’nın yanında son dönemde Körfez Bölgesi’nde de Suudi Arabistan, Umman, Dubai ve Kuveyt’te kendi markamızla hammadde temin edip üretim yaptınyoruz” diyor.

YURTDIŞINDA BÜYÜYECEK

Ekopons Madencilik, altı ülkede 11 kalıp tesisine hammadde temini sağlıyor ve PonceBloc markasıyla üretim yaptırıyor. Levent Soylu, bundan sonraki hedeflerinin Fransa’nın yanına diğer Avrupa ülkelerini, Kuzey Afrika’yı ve ABD’yi de katarak dış pazarlarda büyümek olduğunu söylüyor. Bu amaçla ikili anlaşmaların sayısını ilk etapta 25’e çıkarmayı hedeflediklerini kaydediyor. Soylu, iç pazarda da Kayseri’de kendi tesislerinde üretime başladıklarını ve zamanla bu işi Türkiye’de daha da büyütmek istediklerini sözlerine ekliyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu